معنی آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه آب که سر بالا بره قورباغه ابوعطا می خونه همان طور که می دانید هیچ وقت آب سر بالایی نمی ره و این ضرب المثل به موضوع هرج و مرج و بی نظمی اشاره داره و وقتی یک نفر یا یک قسمت کارش را درست انجام […]

معنی آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه

آب که سر بالا بره قورباغه ابوعطا می خونه همان طور که می دانید هیچ وقت آب سر بالایی نمی ره و این ضرب المثل به موضوع هرج و مرج و بی نظمی اشاره داره و وقتی یک نفر یا یک قسمت کارش را درست انجام نمی دهد بقیه اوضاع هم همانند آن می شود و کل سیستم دچار بی نظمی و مختل شدن می شوند در واقع وقتی که آب سر بالایی بخواهد برود قورباغه هم پس می تواند برای خودش ابوعطا بخواند و در اصل ساز خودش را بزند.

(نکته : ابوعطا نام بخشی از موسیقی ایرانی است)

 

 

آب که سر بالا رفت قورباغه ابو عطا می خواند,ضرب المثل،آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا می خونه ضرب المثل هرج و مرج وبی نظمی

داستان ضرب المثل – روزی روزگاری ماهی قرمز کوچولویی همین طور که توی آب شنا می کرد ، احساس کرد مسیرش خود به خود و بدون اختیار او عوض می شود و هر چه تلاش می کرد مثل گذشته شنا کند نمی توانست .
همین طور که می رفت ، احساس کرد آب به سمت بالا می رود و حسابی هم خسته شده بود !
ناگهان صدای آوازی شنید ، خوب گوش کرد . اول فکر می کرد که شاید صدای یک روباه است . بعد گفت : ” نه ! صدای یک کلاغ است ! و باز گفت : ” باید صدای یک الاغ باشد ! ”

همین طور که آب به سمت بالا می رفت ، ماهی هم بیشتر به سطح آب نزدیک می شد . یک دفعه چشمش به قورباغه ای افتاد که در حال خواندن است ! با خودش فکر کرد که حالا تو این وضعیت عجیب و غریب این قورباغه هم ابو عطا می خواند !
منبع:nonahal.org

www.kolab.