طرز تهیه بادمجان کبابی با تن ماهی ویژه سفره افطار

طرز تهیه بادمجان کبابی با تن ماهی ویژه سفره افطار

 

How-supply-eggplant-grilled-with-tons-fish-resonates particularly well
بادمجان شاید یکی از معدود خوردنی‌هایی باشد که بیشتر ما (اگر به آن حساسیت نداشته باشیم) دوستش داریم. شاید شکموهای زیادی نباشند که این یک قلم جنس را در هر لباس و قامتی در هر خوراک و پیش‌خوراک و پس‌خوراکی دلپذیر ندانند.

مواد لازم :

برای ۳ تا ۴ نفر
بادمجان                    ۳ عدد
کنسرو ماهی تن       ۱ قوطی
پیاز کوچک رندیده   ۱ عدد
سیر رندیده               ۲ حبه
روغن زیتون              ۲ قاشق غذاخوری
ریحان تازه یا اسفناج کوچک یا جعفری تازه                    به میزان لازم
گوجه فرنگی متوسط خردشده و یک عدد رنده‌شده       دو عدد
یک گلوله پنیر موتزارلا (می‌تواند یک پنیر کم نمک، به سلیقه خودتان باشد)
نمک و فلفل و ادویه    به میزان لازم

 

طرز تهیه:

۱- بادمجان‌ها را حلقه‌حلقه می‌کنیم. با ضخامت تقریبا سه سانتیمتر. روی هر حلقه را با کارد چند خط می‌بریم. حلقه‌ها را به روغن زیتون آغشته می‌کنیم. در یک سینی مخصوص فر می‌چینیم و در فر با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌گذاریم تا طلایی شود. بعداز آماده شدن، کنار می‌گذاریم تا خنک شود.

اگر امکان کباب یا گریل کردن بادمجان را دارید، بهتر و خوشمزه‌تر و تُردتر می‌شود.

۲- با روغن باقی‌مانده، پیاز و سیر رندیده را تا مرحله طلایی شدن تفت می‌دهیم. نمک و فلفل و ادویه می‌زنیم و گوجه‌فرنگی رنده‌شده را اضافه می‌کنیم. آنقدر هم می‌زنیم تا‌ آب گوجه خشک شود.

۳- ماهی تن کنسروی را با چنگال تا حد امکان له می‌کنیم. در بعضی از دستورها کمی پستو سبز (اینجا روش درست‌کردنش را گفته‌ایم) را با تکه‌های ماهی مخلوط می‌کنند. بعضی از این کنسروها کمی شورتر هستند و باید مراقبِ تراز نمک و ادویه‌اش باشیم.

۴- وقتی همه مواد خنک شدند، ساخت چیزی شبیه ساندویچ را شروع می‌کنیم. در یک بشقاب، اول یک حلقه بادمجان را می‌گذاریم و بعد کمی از ماهی له‌شده، یک حلقه گوجه‌فرنگی و یک حلقه نازک از پنیر موتزارلا و روی آن کمی از سُس پیاز و سیرداغ می‌ریزیم. آخرین لایه باید یک حلقه دیگر از بادمجان باشد تا این ساندویج بسته شود. آخرین مرحله می‌تواند کمی سبزی تازه باشد که کنار یا روی ساندویچ می‌گذاریم تا مزه این بادمجان را دلپذیرتر کند.

شاید این ساندویچ کوچک یا لقمه یکی از بهترین پیش‌خوراک‌هایی باشد که ایتالیایی‌ها می‌خورند. با این تفاوت که آنها معمولا بادمجان را در روغن فراوان تقریبا خشک می‌کنند و مزه خوبش با کمی کالری بیشتر همراه می‌شود و ناسالم‌تر است. برای این پیش‌غذا چند دستور وجود دارد که شاید یکی از سالم‌ترین‌هایش کبابی کردن آن یا درست‌کردنش در فر باشد.