به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبر‌ها در پانزدهمین روز آغاز تجاوز نظامی ترکیه به شمال و شرق سوریه به بهانه تامین امنیت مرز‌های این کشور، مبارزه با تروریسم و حل بحران پناهجویان، نشان دهنده کاهش درگیری‌های نظامی و احتمالا پایان آن است. عملیات نظامی موسوم به “چشمه صلح” ترکیه که […]


به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ خبر‌ها در پانزدهمین روز آغاز تجاوز نظامی ترکیه به شمال و شرق سوریه به بهانه تامین امنیت مرز‌های این کشور، مبارزه با تروریسم و حل بحران پناهجویان، نشان دهنده کاهش درگیری‌های نظامی و احتمالا پایان آن است.
عملیات نظامی موسوم به “چشمه صلح” ترکیه که از بیش از ۲ هفته پیش علیه مناطق شمالی و شرقی سوریه آغاز شد، در روز‌های اخیر با جدی‌تر شدن روند‌های دیپلماتیک با آتش بس موقت متوقف شد. اکنون خبر می‌رسد ترکیه قصد دارد عملیات نظامی خود علیه این مناطق را به صورت کامل متوقف کند.
• توافق ترکیه و روسیه در مورد سوریه
«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، سه شنبه شب در جریان سفر اردوغان به بندر «سوچی» توافقی در مورد مرز‌های مشترک ترکیه و سوریه به امضا رساندند.
براساس این توافق که در پی مذاکرات شش ساعته حاصل شد، نیرو‌های دموکراتیک سوریه از مرز مشترک با ترکیه ۳۰ کیلومتر فاصله خواهند گرفت؛ ضمن اینکه ترکیه و روسیه در طول نوار موسوم به امنیتی گشت زنی مشترک خواهند داشت.
توافق مذکور از روز چهارشنبه اجرایی می‌شود. بر این اساس پلیس نظامی روسیه و مرزبانان سوریه وارد منطقه مرزی می‌شوند تا نیرو‌های دموکراتیک سوریه را ظرف شش روز به خارج از نوار امنیتی هدایت کنند.


 


 

تمدید آتش بس در مناطق شمالی و شرقی سوریه/ تشریح توافق آنکارا- مسکو از سوی پوتین در تماس تلفنی با اسد


 
توافق ده ماده‌ای ترکیه و روسیه علاوه بر خروج نیروهای دموکراتیک سوریه از نزدیکی ترکیه، خلاء نظامیان آمریکایی را با نیرو‌های روسیه پر می‌کند.
«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، توافق مسکو و آنکارا را راهکاری برای پایان دادن به خونریزی در منطقه توصیف کرد.
• تمدید شش روزه آتش بس برای اجرای توافق
توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا که سه شنبه شب به پایان می‌رسید، به منظور اجرای توافق روسیه و ترکیه در راستای تخلیه «منبج» و «تل رفعت» از نیرو‌های کرد تا شش روز دیگر تمدید شد.
• پیامد‌های ناخوشایند تجاوز ترکیه برای غیرنظامیان
مرکز موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در نتیجه تجاوز ترکیه به این کشور تاکنون بیش از ۱۲۰ غیرنظامی کشته و حدود ۳۰۰ هزار نفر آواره شدند.


 


 

تمدید آتش بس در مناطق شمالی و شرقی سوریه/ تشریح توافق آنکارا- مسکو از سوی پوتین در تماس تلفنی با اسد


 
ضمن اینکه ۲۶۰ نفر از نیرو‌های دموکراتیک سوریه و حدود ۲۰۰ نفر از افراد مسلح وابسته به ارتش ترکیه نیز کشته شدند.
• تماس تلفنی اسد و پوتین
«بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین بر مخالفت قاطع خود با هرگونه تجاوز به خاک سوریه تحت هر بهانه‌ای تاکید کرد.


 
وی افزود: “ما بر ادامه مبارزه با تروریسم، بازگشت ساکنان به مناطق خود برای توقف تلاش در راستای تغییر بافت جمعیتی و مقابله با اشغال هر وجب از خاک سوریه با تمام وسایل مشروع تاکید می‌کنیم. “


 


 

تمدید آتش بس در مناطق شمالی و شرقی سوریه/ تشریح توافق آنکارا- مسکو از سوی پوتین در تماس تلفنی با اسد


 


پوتین در این تماس تلفنی ضمن تاکید بر وحدت و یکپارچگی و تمامیت ارضی سوریه، گفت: “هر گونه توافقی میان روسیه و


ترکیه بر مبارزه با تمام اشکال تروریسم و انهدام طرح‌های جدایی طلبانه متمرکز خواهد بود. “
براساس گزارش‌ها و اعلام کرملین و نیز دفتر ریاست جمهوری سوریه، پوتین در تماس با اسد، بند‌های اصلی یادداشت تفاهم درباره سوریه را برای رئیس جمهور این کشور تشریح کرد.
• وزارت دفاع ترکیه از عدم ضرورت از سرگیری عملیات خبر داد
وزارت دفاع ترکیه در پایان مهلت آتش بس در شمال سوریه، اعلام کرد نیازی به آغاز مجدد عملیات در آن منطقه نیست.
«حلوسی آکار»، وزیر دفاع ترکیه بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد در این مرحله نیازی به انجام عملیات جدید نیست.


 


 


 

تمدید آتش بس در مناطق شمالی سوریه/گفت‎وگوی پوتین با اسد درباره توافق آنکارا و مسکو
«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا که با خروج نظامیانش از مناطق شمالی و شرقی سوریه چراغ سبز آغاز عملیات را به ترکیه داده و در ادامه بر عدم تعهد واشنگتن مبنی بر حفاظت از نیروهای دموکراتیک سوریه تاکید کرده بود، با انتشار توئیتی از توافق ترکیه و روسیه به عنوان خبر خوب یاد کرد.
انتهای پیام/