پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: سازمان بهزیستی کشور طی سال‌های اخیر، تلاش‌ کرده است تا ورودی همه‌جانبه به عرصه فرهنگی داشته باشد. شاید بسیاری فعالیت‌های این سازمان را پرداخت مستمری ماهیانه و حمایت‌های مادی از مددجویانش بدانند، در صورتی که اجرای برنامه‌های فرهنگی برای جامعه هدف یکی از مأموریت‌های این سازمان است. برگزاری سی‌وشش […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

اما و اگرهای برپایی یک رویداد قرآنی بین‌المللی ویژه روشندلانسازمان بهزیستی کشور طی سال‌های اخیر، تلاش‌ کرده است تا ورودی همه‌جانبه به عرصه فرهنگی داشته باشد. شاید بسیاری فعالیت‌های این سازمان را پرداخت مستمری ماهیانه و حمایت‌های مادی از مددجویانش بدانند، در صورتی که اجرای برنامه‌های فرهنگی برای جامعه هدف یکی از مأموریت‌های این سازمان است.

برگزاری سی‌وشش دوره مسابقات سراسری قرآن برای جامعه هدف و چهار دوره مسابقات بین‌المللی قرآن، امضای تفاهم‌نامه‌ با سازمان‌های مختلف برای آموزش قرآن، برپایی محافل انس با قرآن و تشکیل شورای عالی قرآن سازمان بهزیستی، بخشی از برنامه‌های فرهنگی سازمان بهزیستی است.

در همین راستا خبرنگار ایکنا میزگردی با حضور حسین سیف‌اللهی، کارشناس قرآن و عترت سازمان بهزیستی و دبیر مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان جهان اسلام و نیز ذبیح‌الله روحی، مسئول فنی مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان جهان اسلام برگزار کرده است تا چالش‌های این سازمان در عرصه فعالیت‌های قرآنی اعم از مسابقات کشوری و بین‌المللی و … بیان شود.

ایکنا ــ مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی سازمان بهزیستی طی این سال‌ها مطرح شده که به نظر می‌رسد بعد از چهار دوره برگزاری به یک ثبات نسبی رسیده است؛ برای رسیدن به این ثبات چه چالش‌هایی پیش رو داشته‌اید؟

سیف‌اللهی: همیشه یکی از دغدغه‌های ما در بحث برگزاری مسابقات نابینایان این بود که هم به مجموعه داخلی خود سازمان و هم به مجموعه‌های قرآنی دیگر؛ اهداف، لزوم و چرایی برگزاری این مسابقات را بشناسانیم. در حال حاضر هم که چهار دوره از مسابقات پشت سر گذاشته شده است، این دغدغه وجود دارد که برای چه مسابقات را برگزار می‌کنیم و چرا باید این راه را ادامه بدهیم؟
ایکنا ــ مطمئناً پاسخ‌هایی برای این چراها داشته‌اید که مسابقات تاکنون ادامه یافته است، اینطور نیست؟
سیف‌اللهی: بله؛ بارها توضیح داده‌ایم که برگزاری این مسابقات یک سری جنبه‌های تبلیغی دارد و یک سری جنبه‌ها که وظیفه سازمان بهزیستی است. روشندلان بخشی از جامعه هدف بهزیستی هستند که با توجه به شرایطی که دارند، حق آنهاست در شرایط مساوی در عرصه قرآنی حضور داشته باشند. همین طور که این فضا را در بحث‌های ورزشی برای افراد دیگر مهیا می‌کنیم، برای فعالان قرآنی که جامعه هدف سازمان بهزیستی هستند هم باید چنین شرایطی را فراهم کنیم.

در بحث‌هایی که مطرح می‌کنیم بر این موضوع که برگزاری این مسابقات توسط جمهوری اسلامی ایران یک «برند» است، تأکید داریم. در حوزه نابینایان خیلی از کشورهای اسلامی اطراف به طور مفصل در بحث کتاب، آموزش و … هزینه می‌کنند،‌ از سوی دیگر جمهوری اسلامی نیز باید از یک جایی ورود پیدا می‌کرد، به نظر من یکی از حوزه‌هایی که توانستیم پیش قدم باشیم، همین بحث مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان است. بنابر این یکی از چالش‌هایی که طی این سال‌ها داشته‌ایم این موضوع بوده است.

ایکنا ــ در بخشی از صحبت‌های خودتان به هدررفت نیرو برای توجیه مدیران درون‌سازمان نیز اشاره‌ای داشتید؛ چالش‌های درون سازمانی پایان یافته یا همچنان این چالش‌ها وجود دارد؟
سیف‌اللهی: بحثی که الان انجام می‌دهم بحث دفاع از سازمان نیست، با وجود این چالش‌ها خوشبختانه سازمان همیشه همراه بوده است؛ با توجه به همه چالش‌هایی که در حوزه‌های مختلف وجود داشته است، اما به هر حال خیلی کمک کردند. سعی کردند که موانع را از جلو پای ما بردارند. به هر حال برگزاری مسابقات قرآن یک کار جدید بوده و شاید به طور مستقیم جزء وظایف ذاتی سازمان نبوده است، چون یک رقابت تخصصی است شاید بیشتر به نهادهای تخصصی قرآنی مربوط می‌شد، ولی ما این همراهی‌ها را در این چند سال دیدیم.

ایکنا ــ برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن توسط سازمان بهزیستی باعث نشد که بهزیستی این توانایی را در خودش ببیند که در عرصه‌های دیگر هم فعالیت‌های بین‌المللی را آغاز کند؟
سیف‌اللهی: سازمان بهزیستی مخاطبان زیادی دارد و خدمات این سازمان صرفاً برای نابینایان نیست، شاید بتوان گفت سازمان بهزیستی سازمانی است که از هر دستگاه‌ دولتی دیگری، تنوع در جامعه هدف دارد. ضمن اینکه این را بگویم که نگاه ما به مسابقات بین‌المللی صرفاً برگزاری یک مسابقه نیست، ما به مسابقات قرآن روشندلان به عنوان رویدادی نگاه می‌کنیم که بر اساس آن بتوانیم تعاملات بین‌المللی را در حوزه نابینایان بیشتر کنیم.
با توجه به اینکه مخاطب سازمان بهزیستی زیاد است، شاید نتوانیم این کار را انجام دهیم، سازمان بهزیستی یک محدودیت‌هایی در حوزه مالی دارد، سعی ما بر این است تا آنجا که امکان دارد برنامه‌ها با محوریت آموزشی باشد. بحث مسابقات بین‌المللی نیازمند همکاری همه جانبه از دستگاه‌های دیگر است، سازمان بهزیستی شاید تمام ابزارهای لازم را برای یک فعالیت‌ تمام عیار نداشته باشد که طبیعی است، لذا اجرای چنین برنامه‌ها و فعالیت‌هایی اگر با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دیگر باشد می‌تواند امکان‌پذیر باشد، لذا اگر دستگاه‌های دیگری کمک و همراهی بیشتری داشته باشند قطعاً در سازمان بهزیستی این ظرفیت و عزم هست، همان‌گونه که در مدیریت‌های مختلف روئسای مختلف سازمان در این حوزه کم نگذاشتند ولی به هر حال فعالیت‌های گسترده در سطح بین‌المللی نیازمند یک سری زمینه‌ها چه به لحاظ امکانات و چه به لحاظ بودجه است.

اما و اگرهای برپایی یک رویداد قرآنی بین‌المللی ویژه روشندلان
ایکنا ــ بعد از اینکه در دوره اخیر رشته قرائت از مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان به خاطر کم بودن تعداد شرکت کنندگان این رشته حذف شد، این نقد به سازمان بهزیستی وارد شد که سازمان بهزیستی با پشتوانه‌سازی کافی وارد مسابقات نشده است. یعنی این سازمان باید قبل از آغاز مسابقات در اولین دوره برای چندین دوره این مسابقات اقدام به شناسایی شرکت کننده می‌کرد یا حتی با کشورهای دیگر هم ارتباط برقرار کرده و بحث آموزش نابینایان آن کشورها را برای حضور در مسابقات ایران بر عهده می‌گرفت؛‌ آیا بهزیستی با چنین رویکردی وارد مسابقات شد یا خیر و به مواجه شدن با مشکلی با نام کمبود شرکت کننده، فکر کرده بود یا خیر؟
ذبیح‌الله روحی: بر اساس تقسیم‌بندی‌ای که در ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن صورت گرفته است، بخش دعوت از شرکت کنندگان بر عهده کمیته بین‌الملل این ستاد است، یعنی ما اجازه دخل و تصرف چندانی در این قضیه نداریم، کما اینکه سال گذشته زودتر از موعدی که خود سازمان اوقاف شروع کرده بود، دعوت نامه‌ها را تهیه کردیم. با همکاری دوستان ما در خبرگزاری ایکنا دعوت‌نامه‌ها به حدود هشت زبان ترجمه شدند و اطلاع‌رسانی نیز شد، اما با توجه به اینکه کلیات دعوت‌ها بر عهده سازمان اوقاف است برای دچار کمبود شرکت کننده شدیم، وگرنه برای این موضوع مشکلی وجود ندارد.
علاوه بر این موضوع، سال گذشته شاهد این موضوع بودیم که سازمان اوقاف تصمیم گرفت تا یک آزمون مقدماتی از شرکت کنندگان در کشور محل سکونت خودشان به عمل بیاورد،‌ این موضوع باعث شد تا تعداد شرکت کنندگان برای حضور در این مرحله ریزش داشته باشد. این البته با وجود ایراداتی که داشت طبیعی و کار بسیار خوبی هم بود.
یکی از ایراداتی که این گزینش داشت، این بود که برخی از کشورها که صاحب جایگاه و صاحب سبک هستند، برگزاری گزینش مقدماتی در کشور خودشان برای شرکت کنندگان را جالب ندانسته و تصمیم گرفتند در پاسخ به این موضوع نماینده‌ای را معرفی نکنند. به عنوان مثال در مسابقات روشندلان نمایندگان کشور ترکیه معمولاً جزء رتبه‌های برتر بوده‌اند، بر اساس برداشتی که من از نمایندگان این کشور داشته‌ام برگزاری مسابقه گزینشی برای نمایندگان این کشور باعث ناراحتی آنها شده است.
سیف‌اللهی: هر مسابقه جنبه‌های مختلفی دارد یک جنبه بحث فنی است، هر چقدر سطح مسابقات به لحاظ فنی بالاتر باشد برای ما قطعاً بهتر است اما آیا اصل مسابقات بین‌المللی برای بحث فنی طراحی شده است؟ شاید مسابقات قرآن در برخی استان‌های کشور در مرحله استانی بسیار بالاتر از سطح بین‌المللی باشد. بنابراین هدف مسابقات بین‌المللی صرفاً فنی نیست، ایجاد ارتباطات بیشتر از دیگر اهداف است، یکی از مشکلاتی که ما و اغلب مسابقات بین‌المللی قرآن در بحث دعوت‌ها داشته‌ایم همین چالش‌های سیاسی بوده که مقداری دعوت‌ها را با چالش مواجه کرده است. شاید اثرات این چالش خود را در حوزه نابینایان نشان داده که باعث کم شدن تعداد شرکت کنندگان شده است. بنابراین بخشی از حضور نیافتن تعداد بیشتر شرکت کنندگان به چنین مسائلی که مطرح شد بازمی‌گردد.
ایکنا ــ من به پاسخ سوال خودم نرسیدم، سوال من این بود که شما قبل از اینکه آیین‌نامه مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان را بنویسید، به موضوعی همچون کاهش تعداد شرکت کنندگان فکر کرده بودید یا خیر؟
روحی: قبل از هر چیز این را بگویم که اولاً اینکه ما اطلاعی از این موضوع نداشتیم که تعداد شرکت کنندگان نباید کمتر از ۱۰ نفر باشد، مسابقات بین‌المللی قرآن روشندلان چهار سال است که برگزار می‌شود، سال اول هم مسابقات تنها در رشته حفظ کل و با حضور نمایندگان ۱۸ کشور برگزار شد، سال دوم هم رشته قرائت را اضافه کردیم تعداد رشته قرائت ما در آن سال ۱۳ نفر بود،‌ رشته قرائت در دومین سال برگزاری خود به ۹ نفر رسید و طبق قانون ما نمی‌توانیم برای ۹ نفر مسابقه برگزار کنیم، در حالی که همین مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران حتی در دوره‌های بیستم به بعد نیز با حضور تعداد معدودی از کشورها برگزار شد که کمتر از ۱۰ نفر بودند،‌ در حالی که مسابقات ما تا کنون چهار دوره برگزار کرده است.

ایکنا ــ یعنی شما اعتقاد دارید که حذف رشته تلاوت از مسابقات روشندلان نباید صورت می‌گرفت و سخت‌گیرانه بوده است؟
روحی: من اعتقاد دارم می‌توانستند مقداری کمک کنند، اگر مسابقات با شش یا هشت شرکت کننده در رشته قرائت برگزار می‌شد چه مشکلی ایجاد می‌کرد؟ به یاد دارم در اولین دوره مسابقات بین‌المللی ایران کلاً ۱۲ نفر حضور داشتند که سه نفر از ایران بودند و گفتند هر کدام از ایرانی‌ها بیشترین امتیاز را بیاورد در رده‌بندی نهایی حضور می‌یابد.
سیف‌اللهی: از سال اول که به این قضیه ورود کردیم این قضیه را می‌دانستیم به خاطر همین هم دقت کنید هیچ وقت هم تلاش نکردیم که آمار شرکت کنندگان رشته قرائت را برسانیم به آماری که در رشته حفظ داریم. نظر من این است که اگر مقداری بیشتر ورود می‌کردیم شاید در رشته قرائت هم حد نصاب را می‌توانستیم برسانیم ولی خیلی اسرار نکردیم. من اعتقاد دارم با همین حد نصاب ۱۰ یا ۱۱ نفر می‌توانیم تا سال‌‌ها اقدام به برگزاری مسابقات کنیم. نباید انتظار داشته باشیم که مثلا چون در رشته حفظ کل تعداد کشورها بیشتر است در رشته قرائت نیز تعداد کشورها را افزایش دهیم، اگر به مسابقات بین‌المللی بزرگسالان هم نگاه کنید متوجه می‌شوید که همیشه تعداد شرکت کنندگان رشته حفظ کل از قرائت بیشتر است و این طبیعی است. ضمن اینکه شاید بتوانیم تعداد شرکت کنندگان رشته قرائت را افزایش دهیم اما باید این را بدانیم که از یک حد به بعد کیفیت افت می‌کند. به هر حال این واقعیت است که در جهان اسلام توجه بسیاری از کشورها به حفظ بسیار بیشتر از تلاوت است. همانگونه که گفتم حذف رشته قرائت از مسابقات روشندلان مقداری سخت‌گیرانه بود.
ایکنا ــ این نمی‌طلبد که شما برای جذب افراد بیشتر به مسابقات فعالیت‌های خود را بیشتر کنید، مثلاً اگر قبلاً پنج ماه قبل از آغاز مسابقات کارها را شروع می‌کردید در دوره بعد هشت ماه قبل از آغاز مسابقات فعالیت‌ها را آغاز کنید یا اینکه برنامه‌ای برای آموزش نابینایان کشورهای دیگر داشته باشید؟
سیف‌اللهی: این نکته‌ای که می‌گویید در حوزه داخلی درست است، اما در بحث خارج از کشور شاید یک نگاه آرمانی خیلی خوبی باشد. اتفاقاً نظر مدیران حوزه فرهنگ سازمان بر این است که ما بتوانیم خارج از کشور هم چنین فعالیتی داشته باشیم ولی بالاخره ما باید در این حوزه به لحاظ توانمندی‌هایی که داریم، فعالیت‌های قرآنی را اولویت بندی کنیم. باید ببینیم که آیا واقعا فعالیت ما این باید باشد که بخواهیم پرورش قاری در خارج از کشور داشته باشیم؟ این شاید مهم باشد اما الان در آن مرحله نیستیم ولی نگاه آرمانی خیلی خوبی است اما با این توانمندی که در حال حاضر داریم که به نظر من قابل انجام است می‌توان ادامه داد.

اما و اگرهای برپایی یک رویداد قرآنی بین‌المللی ویژه روشندلان
ایکنا ــ در دوره گذشته رشته قرائت از مسابقات حذف شد، بین برخی این نگرانی ایجاد شده است که نکند رشته حفظ کل نیز به چنین سرنوشتی دچار شده و به کلی مسابقات نابینایان حذف شود، برای جلوگیری از چنین موضوعی اقداماتی هم انجام داده‌اید؟ تا چه میزان این تضمین وجود دارد که رشته حفظ هم حذف نشود؟
سیف‌اللهی: اتفاقاً همین موضوع نیز در یکی از جلسات بیان شد و اصرار داشتند مسابقات کم رنگ شود و مثلاً هر دو سال یکبار برگزار شود. من همان پاسخی را می‌دهم که در آن جلسه گفتم، به اعتقاد در مورد موضوعی که با آمار و عدد و رقم سروکار دارد نباید برداشت یا نتیجه‌گیری حسی داشت. ‌ما تمام امتیازات تیم‌های داوری که هر سال دوستان سازمان اوقاف آن را اعلام می‌کنند را داریم، بر اساس همین ریز نمرات مسابقات بخش نابینایان هر سال با کیفیت به مراتب بهتری نسبت به سال قبل برگزار شده است، رشد میانگین نمرات شرکت کنندگان این را می‌گوید. مسابقات روشندلان به حدی از کیفیت رسیده است که «سعید ‌علی‌اکبری» که از حافظان برجسته و مطرح کشور است زمانی از حضور در این مسابقات سر باز می‌زد چرا که اعتقاد داشت سطح مسابقات پایین است، اما همین شرکت کننده که تقریباً هر سال در فینال مسابقات کشوری حضور دارد، پس از حضور در مسابقات بین‌المللی روشندلان رتبه دوم را به دست آورد. بنابراین مسابقاتی که هر سال با کیفیت بیشتری برگزار شده است چرا باید احساس شود که با حذف شدن مواجه باشد؟
روحی: مسابقات در رشته حفظ با کیفیت خوبی در حال برگزاری است، یکی از نشانه‌های با کیفیت بودن مسابقات این است که در چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن که از مسابقات بین‌المللی بسیار با کیفیت‌تر است، دو نفر از روشندلان که در مسابقات بهزیستی هم حضور داشته‌اند حضور دارند. در مورد حذف رشته قرائت نیز برخی ادعا داشتند حذف مساباقت به خاطر کیفیت پایین آن بوده است، در صورتی که اینگونه نبوده است، ضمن اینکه شما مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی، اندونزی و حتی ایران را نگاه کنید، به جز دو یا سه نفر برتر هیچ کدام تلاوت درجه یکی ندارند.
لذا به اعتقاد من طرح چنین مسائلی در مورد مسابقات روشندلان هم مغرضانه و هم شخصی و سلیقه‌ای است. در کنار انتقاداتی که به مسابقات نابینایان وجود داشت و به دنبال تعطیلی یا حتی دو سالانه بودن آن بودند، ما پیشنهاد دادیم که رقابت‌های بخش بانوان را به مسابقات اضافه کنیم، یعنی اگر رشته قرائت آقایان حذف می‌شود رشته حفظ کل بانوان را اضافه کنیم که مورد قبول واقع نشد.
سیف‌اللهی: من اگر نخواهم نام مغرضانه را بیاورم باید بگویم نگاه منتقدین به مساباقت روشندلان نگاه واقع‌بینانه نیست. به این دلیل واقع‌بینانه نیست که ما هر سال شاهد هستیم یک سری نقدها با کمترین مطالعه و پشتوانه علمی تکرار می‌شود. در صورتی که منتقدان هر سال خروجی‌های متغییری را از مسابقات دریافت می‌کنند باید همان را تحلیل کنند نه اینکه یک سری نقدها را هر سال تکرار کنند.

ایکنا ــ چرا سازمان بهزیستی به دنبال برگزاری مسابقات در دو رشته است، این اصرار دلیل خاصی دارد؟
سیف‌اللهی: نظر من این است که اگر قرار است در مسابقات بین‌المللی تنوعی داشته باشیم باید یک دلیلی داشته باشد، ‌در بخش نابینایان این دلیل در تفاوت‌های بین قاری یا حافظ روشندل با سایر نفرات به خوبی مشخص است، در بخش‌هایی مثل طلاب یا دانشجویان به لحاظ توانمندی تفاوتی با شرکت کنندگان در بخش بزرگسالان وجود ندارند و اگر این شخص در بخش بزرگسالان شرکت کننده توانایی او خللی در مسابقات ایجاد نمی‌کند. به نظر من اگر قرار باشد تفکیکی قائل شویم بخش روشندلان اولویت بیشتری دارد چرا که این افراد در تمام بحث‌ها اعم از یادگیری و آموزش و … متفاوت از سایر افراد هستند. به هر حال نگاه ما به مسابقات بین‌المللی به مثابه فعالیتی است که می‌‌خواهیم بر اساس آن ارتباط‌ها را ایجاد و حفظ کنیم. اگر نگاه ما به مسابقات صرفاً یک نگاه فنی باشد، بنابراین باید بسیاری از مسابقات بین‌المللی دیگر نیز برگزار نشوند چرا که سطح فنی بالایی ندارند. به اعتقاد من طرح چنین مباحثی نشان از گم شدن مسیر می‌دهد. ما بر روی موضوعی تمرکز کرده‌ایم که به هیچ وجه موضوع اصلی نیست، ما با هر شرایطی که باشد موظف هستیم برای نابینایان شرایط و امکانات را فراهم کنیم. شاید مقایسه جالبی نباشد اما اگر به مسابقات المپیک نگاه کنید، تا الان پیش آمده است که بگویند به خاطر سطح پایین شرکت کنندگان این مسابقات را برگزار نکنیم یا آن را حذف کنیم؟
روحی: همیشه این سوال از ما شده است که چرا بهزیستی این مسابقات را برگزار می‌کند؟ سازمان بهزیستی چه اصراری بر برگزاری مسابقات در رشته قرائت دارد؟ ما در پاسخ این سوال‌ها گفته‌ایم رشته قرائت حذف شود اما به جای آن بخش بانوان به مسابقات سازمان بهزیستی اضافه شود، گسترش مسابقات جزئی از اهداف تعیین شده است. اصرار ما بر این بود که رشته قرائت حذف نشود؛ با تمام این تفاسیر اما اگر اصرار بر حذف یا دو سالانه شدن است دلایل قانع‌کننده و همراه با مطالعه قبلی باشد نه اینکه با یک سری دلایل شخصی اقدام به حذف بخشی از مسابقات که نوپا هست، کنند. اگر هم قرار بود رشته قرائت حذف شود باید آن را بسیار زودتر اعلام می‌کردند نه اینکه ما از یک سری کشورها دعوت کنیم و ۲۰ روز مانده به مسابقات اقدام به حذف کنیم، این رویه برای کشوری که مبدع مسابقات روشندلان بوده است شاید جالب نباشد و شاید ضعف کشور در این زمینه را نشان دهد.
ایکنا ــ اینکه بخش بانوان را به مسابقات اضافه کنید یک تصمیم جدی است یا در حد همین پیشنهاد باقی مانده است؟ اینکه سیاست‌گذاران مسابقات بین‌المللی قرآن به دنبال کاهش و کم رنگ کردن بخش روشندلان هستند و از سوی دیگر پیشنهاد اضافه شدن بخش بانوان مطرح می‌شود چه پیامی می‌تواند داشته باشد؟
سیف‌اللهی: این موضوع از سال‌های قبل مطرح شده بود، به طور دقیق از دو سال قبل بحث آن در سازمان مطرح شد که سازمان اوقاف با آن موافقت نکرد. پس از اینکه این تصمیم مورد موافقت قرار نگرفت دیگر مطرح نشد تا اینکه اخیراً بحث دو سالانه شدن مسابقات را مطرح کرده‌اند، پس از طرح این پیشنهاد از سوی سیاست‌گذاران مسابقات ما نیز بحث اضافه شدن بخش بانوان را مطرح کردیم، من نمی‌دانم وقتی شرایط برای برگزاری چنین مسابقاتی فراهم است یعنی هم امکانات وجود دارد و هم نفرات چرا باید با برگزای آن مخالفت کرد.
ایکنا ــ شاید از این می‌ترسند که اگر بخش بانوان به مسابقات اضافه شود، بعد از دو سال به سرنوشت رشته قرائت دچار شود و تعداد شرکت کنندگان به حدی برسد که عملاً نتوان مسابقات در آن بخش را برگزار کرد؛ اینگونه نیست؟
سیف‌اللهی: الان بخش بانوان که به همت سازمان اوقاف در کنار مسابقات بین‌المللی برگزار می‌شود نیز تعداد زیادی شرکت کننده ندارد، وقتی در بخش بزرگسالان مسابقات با حضور نمایندگان هفتاد یا هشتاد کشور برگزار می‌شود، از این بین ۳۰ کشور فعالیت قرآنی چشم‌گیر در زمینه بانوان ندارند تا نمایندگان خود را به ایران اعزام کنند؟ ما همیشه آمده‌ایم تعداد را بررسی کرده‌ایم اما یک بار پروسه دعوت از شرکت کنندگان را مرور نکرده‌ایم، شاید مشکل اصلی در کم شدن تعداد شرکت کنندگان همین جا باشد.
طی این سال‌ها پروسه دعوت از شرکت کنندگان در بخش روشندلان را بخشی غیر از بهزیستی بر عهده داشته است، گاهی هم دو تیم که کاملاً با هم هماهنگ نیستند کار دعوت را انجام می‌دادند. من اعتقاد دارم پروسه دعوت دچار مشکل است که تعداد کاهش یافته است، به عنوان مثال از کشور عراق کسی را دعوت نکرده بودند، یا کشور ترکیه یک شورای بین‌المللی در مورد «بریل» دارد که نزدیک به ۱۵ کشور در آن عضو هستند، قطعاً از اعضای این شورا می‌شد تعدادی را برای حضور در مسابقات دعوت کرد. ناهماهنگی در حدی است که یک سال به ما گفتند خود بهزیستی کار دعوت را انجام دهد، ما بخش زیادی از کار را پیش بردیم و کارهای خوبی هم انجام داده بودیم که در اواسط کار نامه زده شد که کار دعوت را خود آنها انجام می‌دهند.
فارغ از سوالی که مطرح شده، این نکته را نیز بگویم شاید جالب باشد، در یکی از جلسات که در مورد کم رنگ شدن مسابقات نابینایان بود، یکی از اعضا اعلام کرد که این مسابقات در چند سال آینده به لحاظ شرکت کننده دچارمشکل خواهد شد و چرا که علم پزشکی در حال پیشرفت است و تا چند سال آینده شاید هیچ نابینایی وجود نداشته باشد، همانجا آمار سازمان جهانی بهداشت را اعلام کردم که اتفاقاً طی سال‌های آینده تعداد نابینایان سه برابر خواهد شد. این را به این خاطر گفتم که متوجه دلایل و استدلال‌های افرادی که مخالف برگزاری مسابقات در بخش روشندلان شوند.

اما و اگرهای برپایی یک رویداد قرآنی بین‌المللی ویژه روشندلان
ایکنا ــ موضوعی که همیشه در مورد مسابقات بین‌المللی وجود داشته است بحث هزینه برگزاری مسابقات است که معمولاً هم به صورت دقیق اعلام نمی‌شود، سازمان بهزیستی برای برگزاری مسابقات در بخش روشندلان چه هزینه‌ای انجام داده است؟
سیف‌اللهی: بودجه مسابقات با وجود چند برابر شدن هزینه بلیط و سایر خدمات رقم بالایی نشده است، برای رقابتی بین‌المللی که بیش از ۳۰ مهمان خارجی برای چند روز در آن حضور دارند، بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان بوده است. در حالی که هزینه‌هایی همچون خرید بلیط، اسکان، جوایز و … را خود سازمان بهزیستی بر عهده داشته است. حاضر هستیم تمام هزینه‌ها را به صورت مستند اطلاع‌رسانی کنیم و پیشنهاد می‌دهم چنین کاری در مورد همه مسابقات صورت بگیرد.
روحی: احساس می‌شود دید خوبی از سوی سیاست‌گذراران نسبت به مسابقات روشندلان وجود ندارد، اگر داشت مانع از حضور «احمد دباغ» در مسابقات روشندلان به بهانه کسب رتبه در مسابقات بین‌المللی بزرگسالان طی سال‌های قبل نمی‌شدند. در صورتی که «مجتبی فردفانی» هم شرایطی شبیه به دباغ داشت اما به او اجازه حضور در مسابقات بین‌المللی دانشجویان داده شد.
ایکنا ــ از بحث مسابقات بین‌المللی کمی دور شویم و به مسابقات سراسری بپردازیم، به نظر می‌رسد رقابت‌های کشوری سازمان بهزیستی هم حال و روز خوشی ندارد و حرف از برگزار نشدن دوره جدید به میان آمده است، این شایعات صحت دارد؟
روحی: مرحله استانی برگزار شده و برای برگزاری مرحله کشوری موضوع تأمین اعتبار باقی مانده است، بازدیدها و جلساتی برای تعیین محل برگزاری مرحله کشوری نیز صورت گرفته و خوشبختانه کارها به خوبی پیش رفته است.
سیف‌اللهی: سابقاً سازمان ملزم بود و حتما سالی یکبار این مسابقات را برگزار می‌کرد، در این چهار، پنج سال اخیر به دلیل مشکلات اعتباری دچار مشکل شده‌ایم و لذا مسابقات را تحت تأثیر قرار داده است، غیر از این هیچ مشکلی برای برگزاری مسابقات وجود ندارد. ما در حوزه فرهنگی اعتبار مشخصی نداریم و لذا بروز چنین مشکلاتی طبیعی است همانطور که در دیگر سازمان‌ها نیز چنین مشکلاتی وجود دارد.
بر اساس برنامه تیر، مرداد و شهریور بهترین زمان برای برگزاری مرحله کشوری مسابقات است، لذا رئیس سازمان خواستار مهلت بیشتری برای تأمین بودجه مسابقات شدند، در حال حاضر اولویت سازمان پرداخت یارانه‌ها و مستمری جامعه هدف است. با تمام این تفاسیر ما اصلاً قصد برگزار نکردن مسابقات را نداریم قطعا در زمانی که اعلام خواهد این مسابقات را برگزار می‌کنیم.
ایکنا ــ از ابتدای امسال سازمان بهزیستی اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن برای جامعه هدف خود کرد، محافلی که سابق بر آن کمتر شاهد بودیم و در شکل و ظاهر خوبی هم برگزار می‌شد، این محافل تا پایان سال ادامه دارد؟
روحی: نظر ما این است که در همه حوزه‌ها باید به بحث آموزش توجه ویژه‌ای داشته باشیم، در کنار این به بحث‌های دیگر که برای کل جامعه هدف عمومیت داشته باشد نیز توجه داریم، شاید برای برخی از جامعه هدف ما فعالیت‌های اجرای برنامه‌های قرآنی در قالب آموزش تخصصی و … نگنجد، اما چنین افرادی نیز به فعالیت قرآنی دارند، اجرای محافل انس بیشتر با چنین هدفی طراحی شده است. به خصوص اینکه مقام معظم رهبری اخیراً به برگزاری مجالسی که فقط در آ نکلام الهی استماع شود نیز تأکید داشتند. لذا به نظر رسید اگر بتوانیم فضای خوبی فراهم کنیم که یک برنامه متنوع قرآنی ارائه کنیم که واقعاً جذابیت داشته باشد مطلوب خواهد بود. این محافل با چنین رویکردی طراحی شده و خوشبختانه مورد استقبال هم قرار گرفت و تا پایان سال شاهد محافل بیشتری نیز خواهیم بود.
تلاش خواهیم کرد تا به صورت ماهانه این محافل را داشته باشیم و بتوانیم آن را در استان‌ها هم گسترش دهیم چون برنامه‌های کم هزینه‌ای هست و خروجی خیلی خوبی هم دارد.
ایکنا ــ موضوع دیگر شورای عالی قرآن سازمان بهزیستی است که زمانی جلسات آن منظم برگزار می‌شد، چند وقتی هست که دیگر شاهد برگزاری منظم آن نیستیم، علت خاصی داشته است،‌ آیا شورا حذف شده است یا مسائل دیگری به وجود آمده است؟
سیف‌اللهی: یکی از دلایل برگزاری نشدن جلسات این شورا بحث جمع شدن اعضا هست که بسیار سخت است، اعضا این شورا اغلب در سطح روسای سازمان‌های قرآنی هستند که حضورشان گاهی به سختی ممکن می‌شود. شاید هم مقداری اغماض از سوی سازمان بهزیستی بوده باشد.
علاوه بر این موارد که گفته شد، دور جدید این شورا با حضور عمان افرادی که در دوره‌های قبل بودند با یک سری تغییرات جزئی تشکیل خواهد شد.
ایکنا ــ سازمان بهزیستی و جهاد دانشگاهی همواره همکاری‌های مطلوبی با یکدیگر داشته‌اند، بخشی از این همکاری‌ها در قابل طرح «مشکوه»‌ بوده است، ارزیابی شما از این طرح چگونه بوده آیا انتظارات سازمان بهزیستی را براورده کرده است؟
سیف‌اللهی: بله؛ اخیراً نیز تفاهم نامه‌ای بین این دو نهاد امضاء شد که در یکی از بندهای آن بر اجرای یک سری برنامه‌های مشترک با اولویت برنامه‌های قرآن تأکید شده است. در یکی از این بندها به صراحت اعلام شده است که برگزاری جشنواره، فعالیت‌های آموزشی و … با همکاری جهاددانشگاهی صورت بگیرد. پروسه انجام طرح مشکوه نیز در سطح مطلوبی است هرچند می‌تواند اصلاحاتی نیز داشته باشد، این اصلاحات می‌تواند شامل هزینه‌ها و موارد دیگر شود.
روحی: نکته جالب در مورد این طرح این بوده است که با پایان یافتن دوره، افرادی که در دوره حضور یافته بودند، تماس‌های بسیار زیادی در مورد زمان آغاز دوره جدید داشتند، این نشان می‌دهد حداقل طرح برای مخاطبان اثرگذار بوده است.

انتهای پیام

آخرین اخبار قرآن را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.