اعضای خانواده‌ای که زنان سالمند را هدف سرقت و کلاهبرداری‌های خود قرار داده بودند، تحت تعقیب پلیس پایتخت قرار گرفتند.  اوایل مرداد ماه سال‌جاری شکایت‌های متعددی از گروهی متشکل از دو مرد و یک زن مبنی بر کلاهبرداری و سرقت از بانوان سالمند به شیوه خاص برای بررسی تخصصی به این پایگاه ارجاع شد. […]

اعضای خانواده‌ای که زنان سالمند را هدف سرقت و کلاهبرداری‌های خود قرار داده بودند، تحت تعقیب پلیس پایتخت قرار گرفتند.

 اوایل مرداد ماه سال‌جاری شکایت‌های متعددی از گروهی متشکل از دو مرد و یک زن مبنی بر کلاهبرداری و سرقت از بانوان سالمند به شیوه خاص برای بررسی تخصصی به این پایگاه ارجاع شد. متهمان با خودرو‌های مدل بالا و ظاهری آراسته در سطح شهر و خصوصا اطراف مساجد و اماکن مذهبی تردد می‌کردند و با شناسایی سوژه‌های خود که اکثرا بانوان سالخورده بودند، به آن‌ها نزدیک می‌شدند و خود را فردی خیر معرفی می‌کردند.

شکایت شاکیان حاکی از آن بود که متهمان با نشان‌دادن نایلونی مشکی که محتوای مقداری البسه، دلار و ایران‌چک‌های جعلی بود و به بهانه اینکه با محل آشنا نیستند، با سوءاستفاده از اعتقادات مذهبی مال‌باخته از او درخواست می‌کردند لباس‌ها را به نیازمندان برساند. متهمان پس از به دست آوردن اعتماد مال‌باخته با این بهانه که از خارج از کشور آمده‌اند و قصد خرید طلا دارند، اما با وضع بازار ایران آشنایی ندارند، از او تقاضامی‌کردند طلاهایش را نشان دهد تا شماره آن را یادداشت کنند. متهمان پس از گرفتن طلا‌ها با ترفند خاصی طلاجات و پول قلابی را در مقابل چشم مال‌باخته داخل نایلون قرار می‌دادند و تحویل او می‌دادند، درحالی‌که ته نایلون سوراخ بود و طلا‌ها کف خودرو متهمان می‌افتاد و شاکی پس از مراجعه به منزل و دیدن نایلون متوجه سرقت طلا‌های خود می‌شد.

در برخی شکایت‌ها وقتی متهمان موفق به فریب سوژه نمی‌شدند، با توسل به زور و تهدید اقدام به سرقت طلای او می‌کردند.

موارد مشابه و سرقت‌های متعدد با این شیوه و شگرد در شهر تهران و برخی شهرستان‌ها و نارضایتی شهروندان و متحمل‌شدن خسارات متعدد به آنان، کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی را بر آن داشت تا با ایجاد تیم ویژه‌ای موضوع مربوط را پیگیری کنند. تیم تجسس در اقدامات پلیسی تصاویر یکی از متهمان به نام «رضا» سی‌وشش ساله را که از مجرمان سابقه‌دار است، به دست آوردند.

در بررسی‌های بعدی مشخص شد همدستان رضا خانواده او هستند و با تشکیل باند خانوادگی اقدام به کلاهبرداری و سرقت‌های سریالی می‌کنند. با هماهنگی بازپرس شعبه دوم دادسرای ناحیه ۱۰ تهران مخفیگاه رضا در نازی‌آباد شناسایی و در عملیاتی بامداد پانزدهم بهمن ماه او دستگیر شد. مأموران در بازرسی از آن محل دو خودرو مزدا۳ و جک٥ s. را که با آن اعمال مجرمانه را مرتکب می‌شدند، به همراه مقادیری طلا و پول‌های تقلبی کشف کردند.

پس از انتقال متهم به پایگاه هشتم او اعلام کرد حدود دو‌سال است به همراه خانواده در شهر‌های تهران، اسلامشهر، شیراز، اصفهان و … به این شیوه کلاهبرداری و سرقت انجام داده است.

تاکنون ۱۸ نفر از مالباختگان با مراجعه به پایگاه هشتم و مواجهه حضوری متهم را شناسایی کرده‌اند. ارزش ریالی که متهم به این شیوه کلاهبرداری و سرقت‌کرده، بیش از ۳‌میلیارد ریال برآورده شده است. رئیس پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ درباره این پرونده گفت: «متهم به دستور بازپرس پرونده برای شناسایی شاکیان احتمالی و دستگیری سایر همدستانش در اختیار پایگاه هشتم پلیس آگاهی است.»

منبع: شهروند