اولین مرحله بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال از 28 بهمن ماه و بعد از ارائه 10 فرم تأییدیه 6 کاندیدای نهایی شروع شد. مرحله‌ای با چاشنی چالشی به نام حضور بازنشستگان در انتخابات که همه چشم‌ها را به کمیته سه نفره بررسی صلاحیت‌ها دوخته است. به گزارش ایلنا، بعد از پایان این مرحله کمیته […]

اولین مرحله بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال از 28 بهمن ماه و بعد از ارائه 10 فرم تأییدیه 6 کاندیدای نهایی شروع شد. مرحله‌ای با چاشنی چالشی به نام حضور بازنشستگان در انتخابات که همه چشم‌ها را به کمیته سه نفره بررسی صلاحیت‌ها دوخته است.

به گزارش ایلنا، بعد از پایان این مرحله کمیته سه نفره نام چند نفر از شش کاندیدای نهایی فعلی را به خاطر بازنشستگی و کامل نبودن سوابق مدیریتی حذف خواهند کرد؟ حبیب کاشانی، محمدحسین قریب، حیدر بهاروند، عباس صوفی، هدایت ممبینی و مهدی محمدنبی، شش کاندیدای نهایی هستند که در حال حاضر مدارک و سوابق آنها در کمیته سه نفره ستاد انتخاباتی فدراسیون فوتبال در حال بررسی است.


کمیته‌ای که با حضور ابراهیم شکوری سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال، صفی‌الله فغان‌پور مسئول حقوقی فدراسیون فوتبال و سمیعی رئیس مرکز حراست وزارت ورزش تشکیل شده است و مرحله اولیه بررسی صلاحیت کاندیداها برعهده این کمیته قرار دارد. موضع فدراسیون فوتبال مقابل موضوع حضور بازنشستگان در انتخابات، تا کنون مشخص شده است.


فدراسیون فوتبال به هیچ عنوان موافق خط زدن نام بازنشستگان نیست. از طرفی چنانکه این کار را انجام دهد، نام‌نویسی این کاندیداها با علم به اینکه نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند، این شائبه را به وجود می‌آورد که آنها فقط برای ابطال تعدادی از فرم‌های تأییدیه و گرفتن شانس از برخی کاندیداها در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند. با توجه به موضع‌گیری‌های بیان شده از سوی برخی مدیران شاغل در فدراسیون فوتبال، رویکرد قبلی مدیران مقابل اجرای قانون منع حضور بازنشستگان در فوتبال و جلوگیری از تنش‌های ناشی از رد صلاحیت کاندیداهای بازنشسته کمیته سه نفره، هیچ‌یک از کاندیداها را به خاطر بازنشسته بودن، رد صلاحیت نخواهد کرد. یکی از مدیران ارشد ورزشی که از پروسه بررسی صلاحیت‌ها مطلع است، ضمن تأیید این خبر به ایران ورزشی می‌گوید: «هیچ‌یک از کاندیداهای ریاست در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها از سوی کمیته سه نفره، رد نمی‎شوند. به جز هدایت ممبینی که ممکن است به دلیل سوابق مدیریتی رد صلاحیت شود، سایر کاندیداها به احتمال زیاد به مرحله بعدی بررسی صلاحیت‌ها از سوی نهادهای نظارتی راه پیدا می‌کنند. موضوع بازنشستگی، در مرحله بعد اعمال می‌شود و نهادهای نظارتی کاندیداهای بازنشسته را رد صلاحیت خواهند کرد.» اینطور که شنیده می‌شود هدایت ممبینی تا کنون نتوانسته سوابق مدیریتی خود را به مراجع مربوطه ارائه کند.


به او این فرصت داده شده که بتواند مدارک مورد نظر و سوابق مدیریتی مربوطه را به مسئولانی که در راستای برگزاری مجمع تلاش می‌کنند، ارائه کند. با توجه به اینکه ممبینی سابقه 10 سال مدیریت ورزشی را در کارنامه خود ندارد، معلوم نیست که این مدارک مورد نیاز را چگونه می‌خواهد به کمیته سه نفره برساند و اینکه در نهایت موفق به این کار می‌شود یا نه؟ البته شواهد گویای این است که ممبینی مدارکی در این زمینه ندارد و در نهایت از انتخابات کنار می‎رود. در واقع کمیته سه نفره می‌خواهد توپ تأیید صلاحیت‌ها را به زمین نهادهای نظارتی و به مرحله بعدی بیندازد تا ترکش‌های احتمالی رد صلاحیت‌های جنجالی هم به سمت فدراسیون فوتبال نشانه نرود. به این ترتیب هم فدراسیون و کمیته سه نفره روی موضع خود مبنی بر قبول نداشتن قانون منع بازنشستگان در فوتبال، پافشاری کرده‌اند و هم در نهایت قانون اجرا می‌شود.


گزارش: بهناز میر مطهریان

آخرین اخبار ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه 7 بخوانید