بی تردید تربیت فرزندان از مهم ترین و در عین حال دشوارترین وظایف والدین در سراسر طول زندگی است اما متاسفانه بسیاری از والدین و خانواده ها آمادگی چنین تربیتی را ندارند و چنان که شایسته است به این امر بسیار خطیر بها نمی دهند.

بی تردید تربیت فرزندان از مهم ترین و در عین حال دشوارترین وظایف والدین در سراسر طول زندگی است اما متاسفانه بسیاری از والدین و خانواده ها آمادگی چنین تربیتی را ندارند و چنان که شایسته است به این امر بسیار خطیر بها نمی دهند.

چه بسا پدرانی که برای دیدن مسابقه فوتبال مورد علاقه خود یا برای حضور در میهمانی های دوستانه و همراه با رفقای قدیمی خود ساعت ها وقت صرف می نمایند و چه بسا مادرانی که درباره آشپزی، سفره آرایی و آرایشگری هزینه های گزاف و وقت زیادی صرف می کنند و چه بسیار خانواده هایی که هزینه های سنگینی برای خرید یا در تماس های تلفنی خود ساعات زیادی از روز خود را صرف مکالمات روزمره با بستگان و نزدیکان(به غیر از فرزندان) خود می نمایند و چه بسا خانواده هایی که هزینه های سنگین برای خرید کالاهای مصرفی بی ارزش یا کم ارزش مانند سی دی و نوارهای موسیقی، پفک، بادکنک و … می پردازند ولی نه حاضر به خرید یک کتاب یا سی دی- نوار در زمینه تربیت و پرورش فرزندان خود بوده و نه حاضر به وقت گذاری برای مطالعه در این امر بسیار خطیر می باشند.

اکثراً گمان می کنند که تربیت فرزندان کاری سهل و آسان است و هر کس به آسانی و سهولت از عهده آن برمی آید، حال این که حقیقت غیر از این است. هر کس با سلیقه و برداشت شخصی برای تربیت فرزندان خود بپردازد و خود را از فراگیری مباحث تربیتی و راهنمایی صاحبنظران و متخصصان این رشته بی نیاز بداند، خطایی بزرگ است.

تربیت فرزندان و نکات مهم برای تربیت فرزند

جای بسی تاسف است که امروز جامعه ما شاهد قربانی شدن آشکار و پنهان کودکان، نوجوانان و جوانان بسیاری است که نتیجه ناآگاهی و بی مسوولیتی والدین خود می شوند و غنچه های زیبای وجود آنان ناشکفته پژمرده می شود. خانواده، این مکان بسیار مقدس و کانون گرم مهر و محبت و عشق واقعی و مرکز آرامش و آسایش به علت ضعف در برقراری ارتباط و عدم وجود ارتباط قوی و توأم با مهر و محبت والدین با فرزندان خود به محل غیرقابل تحمل و محل ناامن روحی و روانی فرزندان و حتی والدین مبدل گشته است. ایجاد و تقویت و ارتقاء حس خودباوری و خود دوستی در فرزندان می تواند بهترین راه پیشگیری از گسستگی والدین و فرزندان و جلوگیری از پژمردگی، کج روشی و انحراف فرزندان است.

پانزده روش زیر برای کمک به فرزندان برای باور کردن و دوست داشتن خود، به تمام والدین و خانواده های گرامی توصیه می شود:

۱- برای فرزندان خود وقت بگذارید و در فعالیت های مورد علاقه آن ها فعالانه سهیم شوید.

۲- از فرزندان خود انتظارات منطقی و معقول داشته باشید.

۳- عقاید، عواطف و احساسات آن ها را جدی بگیرید.

۴- به فرزند خود مسوولیت بدهید.

۵- قوانین و محدودیت های خانواده را به طور صریح برای آنان تعریف کنید و آن ها را مورد تاکید قرار دهید ولی در پاره ای از محدودیت ها به آن ها مهلت دهید.

۶- ارزش را نمایان سازید.

۷- درباره مشکلات صحبت کنید ولی بدون سرزنش یا اظهار نظر درباره منش فرزند.

۸- همیشه قابل دسترس باشید.

تربیت فرزندان و نکات مهم برای تربیت فرزند

۹- به آن ها نشان دهید رفتار آن ها برای شما مهم است.

۱۰- برای هر مسوولیتی که خوب انجام شود آن ها را تشویق کنید و جایزه بدهید و مسوولیت آن ها را افزایش دهید، روی کارهای خوبی که انجام می دهند تاکید کنید، نه کارهای بد.

۱۱- الگوی مناسبی برای فرزند خود باشید.

۱۲- به فرزندان خود بیاموزید چگونه با اوقات فراغت و پول کنار بیایند.

۱۳- به فرزندان خود کمک کنید تا مقاومت و تحمل خود را در برابر ارزش ها، هنجارها و الگوهای متفاوت افزایش دهند.

۱۴- توجه و نگرانی خود را نسبت به آن ها نشان دهید و آن ها را در آغوش بگیرید، به آن ها بگویید چقدر آن ها را دوست دارید.

۱۵- از عبارتی استفاده کنید که به آن ها عزت نفس می بخشد نظیر «از کمکت متشکرم» یا «این عقیده ای عالی است».

دلگرم