اقتصاد ایران: نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت بازرگانی واردات‌محور بوده و موجب تضعیفِ تولید داخلی می‌شود. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، «سید احمد رسولی‌نژاد» نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره دلایل مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی به خبرنگار اکونیوز گفت:  در این باره دلایل متعددی وجود دارد. یکی […]

اقتصاد ایران: نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزارت بازرگانی واردات‌محور بوده و موجب تضعیفِ تولید داخلی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، «سید احمد رسولی‌نژاد» نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره دلایل مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی به خبرنگار اکونیوز گفت:  در این باره دلایل متعددی وجود دارد. یکی از دلایلی که همواره در گذشته نیز مطرح بوده این است که روش و منشِ وزارت بازرگانی منجر به تضعیفِ تولید داخلی و صنعت کشور می شود. چون آن وزارتخانه واردات محور بوده، به دنبال واردات  هستند و در نتیجه  حمایت از واردکننده را مدنظر دارند به جای اینکه به دنبالِ حمایت از تولیدکننده باشند. از این رو هیچ حمایت جدی از صادرکننده ندارند  که منجر به بحث ادغام می شود. 

وی افزود: تجربه وزارت بازرگانی با توجه به اینکه، بنده در دوره های چهارم و پنجم، عضو کمیسیون بازرگانی بودم از نزدیک شاهد واردات محور بودن وزارت بازرگانی و تضعیف تولید داخلی از سوی آن بودم. دلیل دیگر اینکه،  قانونِ برنامه اجازه نمی‌دهد بدین معنا که ما یک زمانی در برنامه تصویب کردیم که تعداد وزارتخانه‌ها کاهش پیدا کند و ادغام‌ها صورت بگیرد و این ادغام ها انجام شد که این ادغام‌ها و انتزاع‌ها در واقع هزینه سنگینی برای بودجه کشور به دنبال دارد. به ویژه انتزاعی که در واقع در معاونت ها وجود دارد، هزینه های سنگینی را نیز به بیت المال تحمیل می‌کند.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به برنامه‌های این کمیسیون تصریح کرد: فضای کنونی حاکم بر کمیسیون صنایع و معادن به عنوان کمیسیون تخصصی و هم فضای کنونیِ مجلس، با فضای مجلس قبلی بسیار متفاوت است چراکه مجلس گذشته فضایی بود که به زعم بسیاری همراهِ دولت بود. هر چند بین آنها تقابل هم وجود داشت اما در مجموع مجلسی بود که به تعبیری در اختیارِ دولت بود اما آن مجلس هم یعنی مجلس دهم با طرح تشکیل وزارت بازرگانی مخالفت کرد و نپذیرفت.  چه برسد به مجلسی که بحث استقلال قوا به صورت جدی در آن مطرح است. البته  ما دراین مجلس قصدِ تقابل نداریم بلکه تعامل داریم و به هر حال کارهای تخصصی و بررسی های تخصصی انجام می شود. 

نماینده مردم دماوند در مجلس ادامه داد: بدین ترتیب ، مجموعه بررسی های ما با این انتزاع مخالف است و به همین دلیل هم در کمیسیون و هم صحن علنی و هم ریاست محترم مجلس اعلام شده است که آقای رئیس جمهور هر چه سریعتر وزیر مربوطه وزارت صمت را معرفی کند. چون زمان هم تقریبا گذشته است و به پایان مهلت زمانی خود نزدیک شده است و باید در کوتاه ترین زمان و همین هفته یک معارفه انجام شود که هفته آینده جزو دستور مجلس قرار گیرد تا وزیر صمت انتخاب شود چراکه یکی از کلیدی ترین و مهمترین وزارتخانه های دولت وزارت صنعت،معدن و تجارت است و بیش از این نباید در حالت انتظار باشد. بخش‌های مختلف به واسطه عدم تصمیم گیری به موقع رئیس جمهور با مشکلات بسیاری مواجه هستند.