درختان مفید در سفر -توس سفید
درختان مفید در سفر -توس سفید

شناسایی درخت ها نه تنها لذت بخشه و میتونه یه مهارت جذاب به نظر بیاد، بلکه میتونه نجات دهنده هم باشه.

toos

رسانه ۷ شناسایی درخت ها نه تنها لذت بخشه و میتونه یه مهارت جذاب به نظر بیاد، بلکه میتونه نجات دهنده هم باشه. اگه روزی توی یه جنگلی گم شدید، درخت ها منابع راحت ئ در دسترسی برای استفاده و نجات پیدا کردن هستند. از درخت ها میشه در زمینه های مختلفی استفاده کرد، مثلا به عنوان غذا، سرپناه، سوخت آتش و ساختن ابزار.

ما به شما شناسایی ۶ درخت مهمی که برای زنده بودن انسان در شرایط سخت مفید هست رو یاد میدیم، و همچین روش های مختلف استفاده از اونها در شرایط بحرانی. به یاد داشته باشید که بیشتر برگ درختان در پاییز میریزه، و این خیلی مهمه که بتونیم قادر به شناسایی اونها به وسیله برگ ها، جوانه ها و یا پوستشون باشیم.

توس سفید(توس کاغذی یا غان)

4

درخت توس سفید توسط پوست سفید و کاغذی خود به راحتی قابل شناسایی است. درخت چنار هم دارای پوست سفیده، اما نازک و کاغذی نیست. همچنین درخت چنار برگ های بزرگی به شکل دست داره که در مقابل برگ های توس سفید کوچکتر، بیضی، نوک تیز و دارای دندانه های نا مرتبه.

2

استفاده های مفید از توس:
> شیره ی شیرین قابل خوردن که به تصفیه نیاز نداره.
> از پوسته ی اون میشه ظرف بسازین ( یا حتی قایق )
> پوسته ی کاغذی توس یکی از بهترین فیتیله و آتش افروزهاست که حتی زمانی که به دلیل صمغ مرطوب هست هم به خوبی می تونه آتش رو روشن کنه.
> توسط شاخه های کوچک و نازک و یا تراشیدن پوسته هایی که از رشد جدید بر روی این درخت ساخته شده، چای خوبی میشه درست کرد. کافیه یک کف دست از این مواد رو در آب جوش بریزید تا چای داشته باشید.
> قارچ آتش زنه (chaga – نوعی قارچ که روی پوست درختان رشد می کند) بر روی پوسته ی توس سفید نیز رشد می کند . این قارچ یکی از مواد طبیعی ای هست که از جرقه سنگ چخماق و فولاد آتش میگیره.
> توسط حرارت دادن پوسته این درخت بر روی آتش نوعی قیر نیز استخراج میشه، که میشه ازش به عنوان چسب محکم استفاده کرد. در گذشته مردم بومی از این چسب برای چسبوندن سر نیزه به خود نیزه استفاده می کردند.

1