برفی که زرد رنگ باشه مشخصه چه بلایی سرش اومده. برف قرمز، سبز و قهوه ای هم وجود داره که نشون دهنده ی جلبک هست.

1

رسانه ۷ بطری های آب وزن خیلی سنگینی دارند و خیلی وقتها از همه ی وسایل دیگه ای که با خودمون حمل می کنیم، سنگین ترند. هر جایی که قرار هست باشید، بدون شک میدونید که بدون آب نمیشه دوام آورد. اما اگه بتونیم یاد بگیریم چطوری میشه از یخ و برفی که دور و برمون هست، آب آشامیدنی تهیه کنیم، خیلی از مشکلات سر راه از بین میره.

توی این مطلب میخوایم راجع به نکات قابل توجه درباره درست کردن آب آشامیدنی به وسیله ی آب کردن برف و یخ صحبت کنیم.

 

برف رو با دقت انتخاب کنید.

طبیعتا، بهتره تمیزترین برفی که دور و برتون میبینید رو انتخاب کنید. یه نکته ی خوب اینه که از برفی که رنگی به غیر از سفید داره دوری کنید. برفی که از جاده، منابع آب و محل تردد حیوانات دورتر بوده رو انتخاب کنید. برف زیر درختها  معمولا از فضولات پرنده ها در امان بوده.

از هر گونه برف “رنگی” دوری کنید.

برفی که زرد رنگ باشه مشخصه چه بلایی سرش اومده. برف قرمز، سبز و قهوه ای هم وجود داره که نشون دهنده ی جلبک هست. وقتی بالاخره برف تمیز پیدا کردید، اون رو توی یه سطل، یه کیسه ی محکم، یا حتی روکش ضدآب چادرتون بریزید و به سمت محل کمپ ببرید.

چطوری برف رو آب کنیم؟

به نظر میرسه آب کردن برف کار سختی نباشه، اما شاید براتون جالب باشه اگه بدونید آب رو هم میشه سوزوند.

یه آتش مختصر روشن کنید و به اندازه یک وجب انگشت آب داخل ظرفتون بریزید و بگذارید روی شعلع تا گرم بشه. رفته رفته برف به ظرف اضافه کنید، و قبل از تکرار این کار صبر کنید تا همه برف آب بشه.

دقت کنید! اگه همه ی برف رو یک جا توی ظرف بریزید و روی شعله بگذارید باعث میشه آب تبخیر بشه و تنها چیزی که داخل ظرفتون میمونه برف خشک باشه که از قضا بوی خیلی بدی به ظرفتون میده.

آیا آبی که از برف به دست اومده نیاز به تصفیه داره؟

نه لزوما. اگه موقع انتخاب برف به اندازه کافی دقت کرده باشین، دیگه نیازی به تصفیه نیست. اما اگه توی محیطهای شهری دارین این کار رو انجام میدین، بهتره آلودگی هوا و احتمال وجود این آلودگی در برف رو هم در نظر بگیرید.

حالا که آتشتون به پاست، ضرر نداره اگه صبر کنید تا آب به جوش بیاد و خیالتون رو راحت بکنه. بعد از جوشوندن آب، اون رو داخل بطری بریزید و شب داخل کیسه خوابتون قرار بدین تا گرمتون کنه. برای جلوگیری از یخ زدن آب، میتونید بطری ها رو داخل یه قابلمه گذاشته و اون رو در عمق نیم متری زیر برف چال کنید. هوای گیر افتاده در برف میتونه عایق خوبی براتون باشه.

 

 

منبع:گردالی