سرمازدگی میتونه عواقب خیلی بد و جبران ناپذیری داشته باشه، پس یاد گرفتن اینکه چطوری میتونید از این اتفاق جلوگیری کنید، توی زندگی خیلی به دردتون میخو

1

رسانه ۷ سرمازدگی میتونه عواقب خیلی بد و جبران ناپذیری داشته باشه، پس یاد گرفتن اینکه چطوری میتونید از این اتفاق جلوگیری کنید، توی زندگی خیلی به دردتون میخوره. این روزها هم که هوا هر روز سردتر از دیروز میشه، بهتره نکات عمومی و رایج که جلوی سرمازدگی رو میگیره یاد بگیرید تا هیچ جای پشیمونی باقی نمونه.

اگه قراره برنامه های بیرون از خونه داشته باشید، حتما از قبل آب و هوا رو چک کنید تا خودتون رو توی سرما توفان هایی که میتونن شرایط خطرناکی رو براتون درست کنن نندازید. بهتره توی سرمای خیلی زیاد، از انجام فعالیت های خطرساز مثل کوهنوردی یا کمپینگ در هوای خیلی سرد پرهیز کنید، چون شاید تجربه ی کنترل کردن چنین شرایطی رو هنوز به دست نیاورده باشین.

با محلی ها و کسانی که به منطقه ای که قراره مقصدتون باشه رفتن مشورت کنید و ببینید زمان مناسبی رو برای برنامه تون انتخاب کردین، یا نه. این چند تا موردی که براتون لیست می کنیم میتونه خیلی به دردتون بخوره:

۱ . آب و هوا رو همیشه قبل از برنامه ریزی برای یه سفر یا برنامه ماجراجویی چک کنید. اولین و راحت ترین کار اینه که از آب و هوای توفانی و خطرناک پرهیز کنید و برنامه تون رو با آگاهی بچینید.

۲ . اگه تازه به یه منطقه سرد رفتین، کمی به بدنتون فرصت بدین تا به آب و هوای جدید عادت کنه. مثلا بیشتر از یک ساعت بیرون نباشید و هر از گاهی به فضای سرپوشیده برگردید تا بدنتون دچار شوک نشه.

۳ . لبای مناسب بپوشید. این به این معناست که باید همه ی اعضای بدنتون – دست ها، پاها، پایین و بالا تنه – رو با لباس های گرم و منسب بپوشونید. مثلا دستکش های دو انگشتی توی سرما خیلی بهتر از دستکش های پنج انگشتی هستند.

۵ . دنبال راه های هوا بگردید. فقط پوشیدن لباس های گرم برای جلوگیری از سرما زدگی کافی نیست. به دنبال هر نوع سوراخ یا راه برای ورود سرما به داخل لباس هاتون باشید. برای این کار بهتره لایه ها رو روی هم دیگه بیارید. یعنی لباس زیری رو داخل شلوار و آستین ها رو به داخل دستکش ها فرو کنید.

۶ . تمرکز بیشتری روی دست ها و پاها بگذارید. دست و پا به خاطر فاصله ای که از قلب دارن، خیلی سریع تر دمای خودشون رو از دست میدن و اکثر موارد سرمازدگی به این دو اندام مربوط میشه. پس کم کاری نکنید و سعی کنید به هر صورتی که میتونید، با پوشیدن جوراب و دستکش های پشمی این اندام رو گرم نگه دارید.

۷ . اگه قسمتی از بدن یا لباستون خیس شد، فورا داخل برید و لباسهاتون رو عوض کنید. سرما + رطوبت میتونه بلافاصله باعث سرمازدگی بشه. پس همیشه یک دست لباس اضافی با خودتون داشته باشید. مخصوصا جوراب یا دستکش.

۸ . هر نیم ساعت بدنتون رو برای نشونه های سرمازدگی چک کنید. اگه در جایی هستید که احتمال سرمازدگی به خاطر نوع آب و هوا خیلی زیاده، بهتره هر نیم ساعت دست و پاتون رو برای علائم سرمازدگی مثل قرمزی، سفیدی و یا آبی شدن انگشت ها چک کنید. بی اهمیتی به مقوله سرما زدگی میتونه خطرناک باشه و باعث بشه اعضای بدنتون رو برای همیشه از دست بدین.

منبع:رسانه۷