الفبای آتش روشن کردن
الفبای آتش روشن کردن

یاد گرفتن اینکه چطور میشه توی شرایط مختلف آتش درست کرد میتونه گاهی حتی نجات دهنده ی جونتون باشه. با این مهارت میتونید نور، گرما و امنیت برای خودتون ایجاد کنید

IMG_6712

رسانه ۷  آتش یکی از عناصر اصلی برای شروع پیشرفت زندگی آدمها بوده. در واقع، انسان وقتی تونست زندگی خودش رو در کنترل خودش بگیره که تونست آتش روشن کنه. اگه تا به حال تجربه ی سپری کردن یک شب تا صبح بیرون از خونه و در سرما و بدون وجود آتش رو داشتین، خوب میدونید که یاد گرفتن اینکه چطور میشه توی شرایط مختلف آتش درست کرد میتونه گاهی حتی نجات دهنده ی جونتون باشه. با این مهارت میتونید نور، گرما و امنیت برای خودتون ایجاد کنید. جدا از اینها میشه با آتش غذا درست کرد، آب رو استرلیزه کرد، تکه چوب ها رو به ابزار قابل استفاده تبدیل کرد و یا حتی علامت هایی در مواقع نیاز برای کمک به آدمهایی که دور و اطراف هستن فرستاد.

قراره مطالب زیادی درباره ی درست کردن آتش براتون تهیه کنیم که حسابی به دردتون میخورن و سفرهای بعدیتون به طبیعت رو لذت بخش تر میکنه. این اولین مطلب درباره ی درست کردن آتش به زبان ساده هست.

چیزهایی که برای درست کردن آتش لازمه چیا هست؟

۱) منبع اشتعال: طبیعتا ساده ترین گزینه ها چوب کبریت یا فندک هست.

۲) ماده آتش زا: ماده آتش زا جرقه یا شعله رو از منبع اشتعال میگیره و به ماده سوختنی انتقال میده.

525843_com_lightingandtindermaterial005

چند تا پیشنهاد خوب برای مواد آتش زا:

  • علوفه یا گیاهان خشک شده
  • کاغذ، دستمال کاغذی
  • نان خشک و واکس کفش
  • تراشه های چوب
  • خزه
  • صمغ درخت کاج
  • پارچه، پرز پارچه

۳) ماده سوختنی: مواد سوختنی باید نسبت سطح به حجمشون زیاد باشه، اما از مواد آتش زا حجیم تر باشن تا به راحتی بتونن یک شعله ی با ثبات برای سوخت اصلیمو تولید کنن.

Kindling_75

برای منابع مواد سوختنی اینها رو در نظر بگیرید: شاخه های خشک، تکه های کوچک چوب، مقوا، چوب های فردار

چوب فردار چیه؟ یه کلک راحت برای اینکه شاخه هایی که در دستمون هست راحت تر آتش بگیرن: کناره های یه شاخه رو با استفاده از چاقو تراش های سطحی بدید.

IMG_6712

۴) سوخت اصلی: بهترنی گزینه ها تنه خشک درخت (تا قطر ۱۵ سانت)، زغال، فضولات حیوانات، یا کود گیاهی هست.

همیشه بیشتر از اون چیزی که فکر می کنید لازم دارید، سوخت اصلی جمع کنید.

550px-Log-pile-wildlife-habitat

منبع:گردالی