دانش هسته‌ای و خودکفایی در تولید برنج/کشت ارقام «روشن» و «شهریار» – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
دانش هسته‌ای و خودکفایی در تولید برنج/کشت ارقام «روشن» و «شهریار» – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: کشت ارقام برنج هسته‌ای به صورت پایلوت در مزارع پنج شهرستان مازندران آغاز شد و با ترویج این رقم‌ها، میزان عملکرد محصول در شالیزارهای مازندران ۲ و ۵ برابر می‌شود. روشن و شهریار دو رقم برنج جدید هستند که با همکاری سازمان انرژی اتمی و با استفاده از پرتوتایی و اشعه […]

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: کشت ارقام برنج هسته‌ای به صورت پایلوت در مزارع پنج شهرستان مازندران آغاز شد و با ترویج این رقم‌ها، میزان عملکرد محصول در شالیزارهای مازندران ۲ و ۵ برابر می‌شود.

روشن و شهریار دو رقم برنج جدید هستند که با همکاری سازمان انرژی اتمی و با استفاده از پرتوتایی و اشعه گاما با تلاش دانشمند هسته‌ای در پژوهشگاه زیست فناوری علوم کشاورزی مازندران به بار نشست و امسال در مزارع استان کشت شده است.

مقاومت به بیماری بلاست و کرم ساقه خوار و برداشت زودتر نسبت به ارقام دیگر از جمله مزیت‌های رقم‌های جدید برنج به شمار می‌رود و پیش بینی می‌شود با ترویج این نوع برنج، کشور از واردات برنج بی نیاز شود.

استفاده از ارقام با عملکرد بالا از سیاست‌های جهاد کشاورزی است

مجید بهادری معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران درباره تولید برنج هسته‌ای با اشاره به اینکه افزایش تولید برنج از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: همچنین استفاده از ارقام با عملکرد بالا از دیگر اولویت‌ها است.

دانش هسته‌ای و خودکفایی در تولید برنج/کشت ارقام «روشن» و «شهریار»

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه غالب شالیزارهای استان به زیر کشت ارقامی مانند ندا، شیرودی، فجر و نعمت که در استان از شرایط خوبی برخوردار هستند، می‌روند، افزود: دو رقم شهریار و روشن در پژوهشکده ژنتیک طبرستان وابسته به دانشگاه کشاورزی از طریق پرتوتابی و انرژی هسته‌ای تولید و معرفی شده است.

وی ادامه داد: این ارقام که تاکنون به صورت آزمایشی در استان کشت شده و عملکرد خوبی داشته است، با همکاری مشترک بین جهاد دانشگاهی و کشاورزی سال قبل در چند مزرعه کشت شده است.

این ارقام که تاکنون به صورت آزمایشی در استان کشت شده و عملکرد خوبی داشته است و با همکاری مشترک بین جهاد دانشگاهی و کشاورزی سال قبل قبل در چند مزرعه کشت شده است

بهادری ادامه داد: امسال در پنچ شهرستان نکا، بهشهر، گلوگا ه، ساری و بابلسر بذر روشن و شهریار برای مقایسه عملکرد در کنار ارقامی نظیر ندا، فجر و نعمت کشت می‌شود.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران یادآور شد: این ارقام از نظر مقاومت برابر آفات، بیماری‌ها، صفات زراعی و عملکرد و غیره مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه رقم روشن سال قبل در مزارع کشت شده است، افزود: امسال رقم شهریار نیز کشت می‌شود و بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت مطلوب بوده است.

بهادری با بیان اینکه ارقام هسته‌ای از نظر عملکرد با رقم ندا برابری می‌کند، یادآور شد: از نظر کیفیت نیز قابل اعتنا هستند و می‌تواند روی آن برنامه ریزی کرد.

عزیزاله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت: بذر زمانی که رقم شد می‌تواند برای ترویج آن برنامه ریزی کرد و خوشبختانه بذر روشن و شهریار تبدیل به رقم شده است.

وی ادامه داد: برای رقم روشن و شهریاری جهاد کشاورزی همکاری خوبی با دانشگاه داشته است و از آنجا که بذر ماهیتی زنده دارد نمی‌توان با یک دوره کاشت نسبت به آن ارزیابی و قضاوت کرد.

دانش هسته‌ای و خودکفایی در تولید برنج/کشت ارقام «روشن» و «شهریار»

شهیدی فر تصریح کرد: برنج باید در شرایط بازار خود را معرفی کند و اگر نتواند خود را در بازار نشان دهد، تولیدکننده استقبال نخواهد کرد و امیدواریم از نظر کیفی و کفی بذور هسته‌ای خود را اثبات کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: رقم در مؤسسه گواهی بذر کشور ثبت شده است و در حال حاضر در پنج مزرعه به صورت مشترک و مقایسه با سایر ارقام کشت می‌شود و در صورت اثبات نسبت به فراگیری آن اقدام می‌شود.

وی تصریح کرد: خوشحال می‌شویم رقمی با عملکرد هشت تا ۹ تن و کیفیت طارم را معرفی کنیم زیرا به رونق اقتصادی کشاورزی کمک می‌کند.

ارقام جدید، کشور را در زمینه تولید برنج خودکفا می‌کند

محمد نعمت زاده رئیس پژوهشکده ژنتیک دانشگاه علوم کشاورزی ساری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دو رقم شهریار و روشن با ویژگی ارقام محلی می‌توانند کشور را در زمینه تولید خودکفا کنند، افزود: این دو رقم برنج به عنوان ارقام پرمحصول هستند.

وی با عنوان اینکه رقم روشن ۲.۵ برابر ارقام محلی بهره برداری دارد، افزود: این رقم در هفت هزار هکتار از مزارع استان کشت شده است.

نعمت زاد یادآور شد: رقم شهریار نیز با پیش بینی عملکرد محصول میانگین ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار بین کشاورزان توزیع شده است.

وی برنامه ریزی برای کشت ارقام را امری مهم دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، طی دو سال گذشته ۳۰۰ تن بذر ارقام هسته‌ای بین کشاورزان توزیع شده است و کشت ترویجی آن در پنج شهرستان در دست اقدام است.

اقتصاد مازندران با کشاورزی و شالیزار گره خورده و این استان ۴۰ درصد برنج مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند و معرفی ارقام جدید و پربازده می‌تواند علاوه بر جلوگیری از واردات و خروج ارز به افزایش سطح زیرکشت برنج در استان کمک کند.

امسال ۲۱۶ هزار هکتار از شالیزارهای استان به زیرکشت برنج رفته است.