همه پرونده‌های نافرجام پرسپولیس در فیفا؛ از پرتغالی‌ها تا پروفسور!
همه پرونده‌های نافرجام پرسپولیس در فیفا؛ از پرتغالی‌ها تا پروفسور!

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رسانه ۷/ کاوه علی‌اسماعیلی: برانکو و دستیارانش از پرسپولیس شکایت کرده‌اند و یک شکایت بین‌المللی دیگر روی همه شکایت‌ها؛ مصداق همان ضرب‌المثل معروف: «قوز بالای قوز». ایرج عرب یا مدیران بعدی باشگاه باید به این وضعیت رسیدگی کنند، چون پرونده برانکو پیچیده‌تر از سایر پرونده‌هاست. البته ماریو بودیمیر نیز […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

رسانه ۷/ کاوه علی‌اسماعیلی: برانکو و دستیارانش از پرسپولیس شکایت کرده‌اند و یک شکایت بین‌المللی دیگر روی همه شکایت‌ها؛ مصداق همان ضرب‌المثل معروف: «قوز بالای قوز». ایرج عرب یا مدیران بعدی باشگاه باید به این وضعیت رسیدگی کنند، چون پرونده برانکو پیچیده‌تر از سایر پرونده‌هاست. البته ماریو بودیمیر نیز از سرخپوشان شکایت کرده و این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. پرسپولیس، اما به این مدل از شکایت‌ها و سختی‌ها عادت دیرینه دارد. آنها طی سال‌های اخیر نه تنها در عقد قرارداد با خارجی‌ها اشتباهات گسترده‌ای داشتند بلکه هنگام رسیدن کار به شکایت نیز نتوانستند دفاع خوب و کارآمدی داشته باشند. برخی از معروف‌ترین این پرونده‌ها و سرنوشت‌شان را دنبال کردیم که در این گزارش می‌خوانید.
* الونگ الونگ؛ هافبک کامرونی که عملکرد خوبی در فصل هفتم داشت، اما از پرسپولیس به استقلال رفت، چون پولش را نمی‌دادند. وقتی تهدید به شکایت کرد، پولش جور شد. تا قبل از آن، خبری از تسویه حساب نبود.
* طارق جبان؛ نیم‌فصل برای پرسپولیس بازی کرد، اما کارش به شکایت کشید. با پادرمیانی‌های فراوان، این مهاجم سوریه‌ای از شکایت گذشت.
* ابراهیم توره؛ شکایت سنگینی از پرسپولیس کرد، اما سرخپوشان دو وکیل سوئیسی گرفتند و از زیر بار این شکایت فرار کردند. ادله پرسپولیس این بود که توره ۶۰ درصد از قراردادش را به علت غیبت‌های طولانی، جریمه شده است!
* ایوان پتروویچ؛ شکایت او به فیفا داشت به جا‌های باریک و کسر امتیاز کشیده می‌شد که پرسپولیسی‌ها با پرداخت ۷۰ هزار دلار و اخذ تخفیف ۸۰ هزار دلاری، پرونده را جمع و جور کردند.
* فرانک آتسو؛ مدافع نیمکت‌نشین و توگویی پرسپولیس یکی از بدترین خرید‌های این باشگاه بود. او ۷۰ هزار دلار طلب داشت و آن‌قدر پیگیری کرد تا بعد از شکایت به فیفا ۵۰ هزار دلار گرفت و بی‌خیال پیگیری این شکایت شد.
* دی‌کارمو؛ مهاجم برزیلی پرسپولیس در فصل هشتم آن‌قدر بد و ضعیف بود که مسئولان وقت باشگاه می‌گفتند خودش آمد و توافقی جدا شد. قرارداد او بالاترین قرارداد بین همه بازیکنان بود ولی در نهایت توافق کردند تا برود. دی‌کارمو سه ماه بعد به باشگاه نامه‌ای ارسال کرد که از توافق، پشیمان شده و همه پولش را می‌خواهد ولی خیلی دیر شده بود.
*اشپیتیم آرفی؛ کار او نیز به فیفا کشید، حتی علیه باشگاه حکم گرفت. پرسپولیسی‌ها با پادرمیانی مهدی شیری توانستند پرونده را با پرداخت ۲۳۰ هزار دلار ببندند. استرس این پرونده نیز بسیار بالا بود.
*تیاگو؛ به برزیل برگشت و از سرخ‌ها شکایت کرد. فیفا به باشگاه نامه نوشت که چرا پولش را نمی‌دهید؛ مدیران وقت نیز با دستپاچگی، مدیربرنامه‌های ایرانی این بازیکن را فراخواندند و با پرداخت پول، توافق کردند.
*هوار محمد؛ به خاطر عدم دریافت مطالباتش در زمان مربیگری زلاتکو کرانچار از پرسپولیس جدا شد ولی با حضور علی دایی برگشت و حتی پاس گل پیروزی در شهرآورد را به کریم باقری داد. پس از آن، به استقلال رفت و از پرسپولیس شکایت کرد. او نیز به «یک دلیل خاص» خیلی زود به پولش رسید!
*مامادوتال؛ مدافع اهل بورکینافاسو پرسپولیس از این باشگاه شکایت کرده بود ولی در نهایت با سرخپوشان به توافق ۵۰ هزار دلاری رسید و پرونده بسته شد.
*آسمیر آودوکیچ؛ با قرارداد ۷۵ هزار دلاری به پرسپولیس آمد تا در ۸ بازی آسیایی برای سرخپوشان بازی کند. آن‌قدر گلر خوب و مطمئنی بود که پرسپولیسی‌ها به دنبال عقد قرارداد طولانی با او رفتند؛ آودوکیچ به آن‌ها گفت باید اول تسویه حساب کنید. وقتی پول را گرفت، به مسئولان پرسپولیس اعلام کرد برای عقد قرارداد ۸۰۰ هزار دلار می‌خواهد! این بازیکن قبل از دریافت مطالباتش گفته بود با دو وکیل اهل بوسنی به فیفا می‌رود و با این جمله توانست خیلی زود پول خودش را بگیرد.
*نیلسون؛ شکایت نیلسون نیز از آن دست پرونده‌های سنگین بود. او ۴۰ درصد به باشگاه تخفیف داد، طی ۵ قسط برای تسویه حساب در فیفا توافق کرد، اما ۳ قسط آن را گرفت و ۲ قسط باقی مانده. تهدید و شکایت ادامه داشت تا اینکه باشگاه با اخذ ۲۰ درصد تخفیف دیگر، پرونده را بست.
*سوسا؛ پرسپولیسی‌ها می‌گفتند او بعد از ۲ بازی دچار پارگی رباط صلیبی شده و نامش توسط مانوئل ژوزه از لیست بیرون آمده است. به همین دلیل نباید پولی دریافت کند، اما سوسا از پرسپولیس شکایت کرد. پرسپولیسی‌ها شانس آوردند که سوسا به خواسته وکیلش برای عقد قرارداد با یک باشگاه پرتغالی، از ادامه شکایت صرف نظر کرد.
*مارکو پروویچ؛ هافبک صربستانی پرسپولیس به اندازه کافی خوب و مؤثر نبود ولی پس از شکایت به فیفا و تهدید‌های کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان توانست ۱۲۰ هزار دلار از باشگاه دریافت کند.
*مارکو اسچپانوویچ؛ با اینکه فقط یک نیم‌فصل با تیم تمرین کرد و تنها یک بار برای پرسپولیس به میدان رفت، از باشگاه شکایت کرد و ۷۰ هزار دلار کاسب شد.
*مایکل اومانا؛ او نیز کارش به شکایت از باشگاه کشید. علی‌اکبر طاهری و حمیدرضا گرشاسبی می‌گویند پرونده اش بسته شده و خطری، پرسپولیس را تهدید نمی‌کند.
*تادئو؛ عجیب‌ترین قرارداد ممکن با این بازیکن در زمان حمید درخشان بسته شده بود. مهاجم برزیلی و بی‌تأثیر پرسپولیس با خواست برانکو از تیم کنار گذاشته شد. در همان جلسه اول به مدیران باشگاه گفت یا پولم را بدهید یا شکایت می‌کنم. دو هفته بعد مشکلش حل شد!
*گابریل فرناندو؛ شکایت این بازیکن از پرسپولیس نیز جالب بود. مدیربرنامه‌های این بازیکن، طلب گابریل را دریافت کرد ولی گویا به حساب او واریز نکرد تا یک دردسر بین‌المللی به وجود بیاید. در نهایت گابریل از پرسپولیس به فیفا شکایت کرد و مشخص شد پول پرداخت شده و رسید ۱۲۰ هزار دلاری وقتی به دست مسئولان فیفا رسید، غائله ختم به خیر شد.
*لوکا ماریچ؛ هافبک کروات که به خواسته برانکو آمده بود، از پرسپولیس به فیفا شکایت کرد ولی با درخواست برانکو، تخفیف خوبی داد و شکایتش را پس گرفت.
*جری بنتسون؛ شکایت این مهاجم هندوراسی از پرسپولیس نیز در زمان گرشاسبی و با پادرمیانی مدیربرنامه‌هایش در تهران به خوبی و خوشی تمام شد. البته هنوز هم خبر‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه بنتسون شکایتش را پس نگرفته و از تگوسیگالپا پایتخت هندوراس مشغول پیگیری است ولی، چون قبل از حضور در ذوب‌آهن باید برگه تسویه حساب به سازمان لیگ ارائه می‌کرد، پس پولی طلبکار نیست!
*آنتونی گولتس؛ شکایتش از پرسپولیس را تا جایی پیش برد که به باشگاه فقط یک هفته زمان دادند؛ اگر در آن زمان باشگاه پول می‌داد، خطر محرومیت و کسر امتیاز از روی پرسپولیس برداشته می‌شد؛ همین اتفاق هم افتاد!
*ماریو بودیمیر؛ او تازه‌ترین شاکی پرسپولیس است. بودیمیر به رسانه ۷ گفته بود در طول نیم‌فصل حضور در جمع سرخپوشان فقط وعده دروغ شنیده و خبری از پول نبود. به جای پول، برایش آپارتمان اجاره کردند!
اما در میان مربیان نیز، شکایت‌هایی علیه پرسپولیس مطرح شد. زوبل و آری هان از پرسپولیس شاکی بودند ولی فدراسیون فوتبال توانست با هر دو نفر به توافق برسد. بزرگ‌ترین پرونده‌ها مربوط به نلو وینگادا و مانوئل ژوزه دو مربی پرتغالی بود. هر دو نفر از فیفا حکم گرفتند و برنده پرونده‌ها شدند. پرونده وینگادا که به یک‌قدمی حکم رسیده بود، توسط محمد رویانیان و با کمک حسین هدایتی بسته شد. پرونده ژوزه نیز توسط طاهری به انتها رسید. اتفاقاتی که بابت این دو پرونده رقم خورد، به این زودی از اذهان پاک نمی‌شود.
حالا هم برانکو و دستیارانش از پرسپولیس به فیفا شکایت کرده‌اند. پرونده‌ای که هنوز معلوم نیست چه کسی در آن حرف حق را می‌زند. برانکو بعد از ۱۱ ماه از باشگاه بخش کوچکی از پولش را دریافت کرد و هنوز بخش اعظم قرارداد به همراه پاداش‌ها را طلبکار است. باشگاه نیز می‌گوید برانکو قرارداد قطعی با این باشگاه داشته و باید در پرسپولیس می‌ماند. اگر به تهران برمی‌گشت، پولش آماده بود و در این مورد، تخلف کرده است. پرسپولیسی‌ها نیز به فیفا شکایت کرده‌اند و بهانه‌شان این است که باشگاه الاهلی عربستان، برانکو را هوایی کرده است!
به هر حال پرسپولیس همیشه در کش و قوس شکایت‌های بین‌المللی بوده و همواره این نگرانی را در دل هوادارانش ایجاد کرده که امکان دارد جریمه‌های سنگینی نصیب‌شان شود. البته این اتفاق در فصل هفتم نیز رقم خورد و درست در زمانی که پرسپولیسی‌ها برای قهرمانی می‌جنگیدند، به خاطر شکایت رافائل و شرکت نقل و انتقالاتی کوپیان، ۶ امتیاز از سرخپوشان کسر شد، اما پرسپولیس با همان وضعیت نیز به قهرمانی رسید!

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.