بوداغی: انتظار ۱۰ مدال خوشرنگ جهانی داریم
بوداغی: انتظار ۱۰ مدال خوشرنگ جهانی داریم

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: مربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: با بها دادن به رده‌های پایه در سال‌های اخیر، تکرار قهرمانی جهان اصلا دور از انتظار نیست. به گزارش رسانه ۷،تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران از دوشنبه در رقابت‌های قهرمانی جهان در بلغارستان به مصاف حریفانش می‌رود تا از عنوان قهرمانی […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

مربی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان گفت: با بها دادن به رده‌های پایه در سال‌های اخیر، تکرار قهرمانی جهان اصلا دور از انتظار نیست.

به گزارش رسانه ۷،تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان ایران از دوشنبه در رقابت‌های قهرمانی جهان در بلغارستان به مصاف حریفانش می‌رود تا از عنوان قهرمانی دفاع کند.

فرامرز بوداغی، مربی مازندرانی تیم ملی کشتی آزاد نوجوانان در گفت‌وگو با رسانه ۷،درباره روند آماده‌سازی تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان در بلغارستان، اظهار کرد: در شش اردو که با امیر توکلیان همکاری کرده‌ام، وضعیت تیم را خیلی خوب دیدم. خوشبختانه تیم ملی امسال در قهرمانی آسیا رکوردشکنی کرد و در حالی که توکلیان انتظار داشت، شش نفر به فینال بروند، هفت طلا داشتیم و دو نفر هم دوم و سوم شدند و تنها یک کشتی‌گیر حذف شد.

او ادامه داد: کشتی پایه ایران در سال‌های ۷۰ تا ۷۳ خیلی خوب بود و همیشه اول و دوم جهان بودیم اما بعد از آن کار در پایه تعطیل شد. آقای یزدانی‌خرم، آدم بزرگی است و نمی‌خواهم او را تخریب کنم. او کارهایی کرد که بقیه نکردند اما در زمان ریاست او کارهای کشتی در رده پایه تعطیل شد و لطمه خوردیم. زمانی که مراد محمدی، سرمربی نوجوانان بود، در سه، چهار سال هیچ عنوانی نیاورد چون سالهای قبلش کارهای پایه ای نشده بود اما وقتی که رسول خادم به فدراسیون آمد، به پایه‌ها بها داد. به او هم گفتم که نونهالان و نوجوانان باید مثل بزرگسالان اردو داشته باشند تا برایشان انگیزه شود. رسول خادم در ریشه خوب کار کرد و بها داد. هر ماه یکی دو اردو برای نونهالان داشتیم که هنوز هم هست. الان نوجوانان عنوان جهانی و آسیایی می‌گیرند و چند سال بعد نشان می‌دهد که در بزرگسالان چه خواهیم داشت.

بوداغی درباره میزان آمادگی تیم ملی هم گفت: تیم یکدست و خوبی داریم. در قهرمانی آسیا ۹ مدال گرفتیم و تنها یک نفر حذف شد که در آن وزن، انتخابی گذاشتیم که نفر جدید هم کشتی‌گیر خوبی است. انتظار داریم در بلغارستان هر ۱۰ وزن مدال خوشرنگی بگیرند.

مربی تیم ملی همچنین گفت: توکلیان و کادرش واقعا زحمت کشیدند. البته به من آوانس دادند اما خودشان صبح و شب بالای سر تیم هستند. کمتر دیدم یک سرمربی در تمام اردوها حاضر باشد. توکلیان در هر هفت اردوی تیم ملی بوده است. او مثل محمد بنای سابق است که ۸ سال پیش در المپیک نتیجه گرفت. او هم آن زمان صبح و شب بالای سر تیم بود و مزد تلاش خود را گرفت.

او ادامه داد: کشتی برای ما مثل فوتبال برای برزیل است. آنها از ۶ سالگی بچه‌ها را آموزش می‌دهند و ما هم باید از ۶ سالگی تمرین بدهیم نه از ۱۲ سالگی وگرنه عقب می‌افتیم. پارسال، نوجوانان در جهانی اول شد و توقع بالا رفت. این‌ها نونهالان پارسال بودند که الان در رده نوجوانان کشتی می‌گیرند. در قهرمانی آسیا هم توکلیان انتظار داشت ۶ تا فینالیست داشته باشیم. خدا دوستش داشت و کمک کرد و ۷ مدال طلا داشتیم.  خدا بخواهد ۳۰، ۴۰ درصد همین‌ها در المپیک ۲۰۲۴ مدال می‌گیرند.

مربی تیم ملی درباره این که آیا می‌توان از تیم ملی نوجوانان انتظار قهرمانی جهان را داشت؟ گفت: نوجوانان در قهرمانی آسیا خودشان را خوب نشان دادند. قهرمانی جهان اصلا دور از دسترس نیست. اوایل دهه ۷۰ همیشه در رده نوجوانان، اول و دوم دنیا بودیم. بعدها کمی عقب ماندیم اما از پارسال دوباره بالا آمده‌ایم. گاهی یک سرمربی کشتی‌گیر را جسور بار می‌آورد. در شش اردویی که با توکلیان همکاری کردم دیدم که  به بچه‌ها جسارت داده است.

او افزود: نوجوانان و جوانان امسال خیلی با اخلاق هستند و از نظر جنگندگی و جسارت هم خیلی خوب هستند. از توکلیان بابت تلاش‌هایش تشکر می‌کنم. ابتدا فکر نمی‌کردم که بتواند از پس کار برآید اما حالا می‌بینم که با بچه‌ها مثل پدر کار می‌کند و مطمئنم که موفق می‌شود.

بوداغی در ادامه درباره وضعیت کشتی قائمشهر هم گفت: قائمشهر کشتی‌گیرهای خوبی در پایه داشته که می‌توانستند در بزرگسالان هم نتیجه بگیرند اما به حقشان نرسیدند و متاسفانه در رده بزرگسالان جا می‌مانیم. دلیلش این است که مربی‌ها با هم اختلاف دارند و آسیبش را کشتی‌گیر می‌بیند. مثلا بهنام و بهمن طیبی، هادی پورعلیجان، محسن بابایی و بابک نورزاد می‌توانستند در رده بزرگسالان بیشتر بدرخشند.

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار روز ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.