پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: ویلیام سالیبا با انتقالی ۳۰ میلیون یورویی به آرسنال پیوست. به گزارش وبسایت نود، بالاخره خبر انتقال ویلیام سالیبا به آرسنال رسمی شد و مدافع ۱۸ ساله سن‌اتین با رجوع به قلبش و ترجیح آرسنال به تاتنهام، با عقد قراردادی ۵ ساله به ارزش ۳۰ میلیون یورو به آرسنال […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

ویلیام سالیبا با انتقالی ۳۰ میلیون یورویی به آرسنال پیوست.

به گزارش وبسایت نود، بالاخره خبر انتقال ویلیام سالیبا به آرسنال رسمی شد و مدافع ۱۸ ساله سن‌اتین با رجوع به قلبش و ترجیح آرسنال به تاتنهام، با عقد قراردادی ۵ ساله به ارزش ۳۰ میلیون یورو به آرسنال پیوست.

سالیبا که سابقه بازی برای تیم های ملی زیر ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ساله های فرانسه را داشته و اینک برای تیم ملی زیر ۲۰ ساله های فرانسه بازی می‌کند، تاکنون در ۱۶ بازی لیگ یک سن‌اتین را همراهی کرده و آینده درخشانی برای او پیش بینی شده است. احتمالا به همین دلیل هم بوده که آرسنال علیرغم تمامی محدودیت های مالی اش تصمیم گرفته تا ۳۰ میلیون یورو را صرف جذب یک مدافع ۱۸ ساله کند.

سالیبا که در مارچ ۲۰۰۱ به دنیا آمده، برای فصل ۲۰-۲۰۱۹ دوباره به سن‌اتین بازخواهد گشت و تابستان ۲۰۲۰، رسما پیراهن آرسنال را به تن خواهد کرد. اما انتقال ۳۰ میلیون یورویی سالیبا چه جایگاهی در میان بزرگترین انتقالات بازیکنان ۱۸ سال و یا کمتر تاریخ فوتبال دارد.

مطابق ارزیابی های وبسایت معتبر ترانسفرمارکت، انتقال ۳۰ میلیون یورویی سالیبا از سن‌اتین به آرسنال، هفتمین انتقال گران قیمت بازیکنان ۱۸ ساله و یا کمتر در دنیای فوتبال است؛ فهرستی که در رده های ابتدایی آن نام باشگاه های رئال مادرید و منچستریونایتد خودنمایی می‌کند.

رئال مادرید که در سال های اخیر از سیاست های “کهکشانی یک” فاصله گرفته و جذب ستارگان جوان را در دستور کار خود قرار داده، به فاصله یک سال برای جذب دو بازیکن جوان برزیلی مجموعا ۹۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

لوس بلانکوس ابتدا در می ۲۰۱۷ با پرداخت ۴۵ میلیون یورو به فلامینگو، وینیسیوس جونیور را جذب کرد و البته برای در اختیار گرفتن او، تا ۱۲ جولای ۲۰۱۸، تولد ۱۸ سالگی وینیسیوس، صبر کرد. چرا که حداقل سن انتقال بین المللی از سوی فیفا ۱۸ سال اعلام شده است. 

در روزهایی که انتظار رئالی ها برای رونمایی از وینیسیوس در حال به سر رسیدن بود، رئال دوباره به برزیل رفت و یک بازیکن ۱۷ ساله دیگر را با همان ۴۵ میلیون یورو به خدمت گرفت. این بار، نوبت به باشگاه سانتوس رسید تا با فروش رودریگو گوئز به رئال چنین درآمدی را کسب کند. قرارداد رودریگو در ژوئن ۲۰۱۸ رسمی شد اما طبق توافق رئال و سانتوس، این بازیکن از ابتدای تابستان ۲۰۱۹ در اختیار رئال قرار گرفت. (در این انتقال بحث محدودیت سنی مطرح نبود چرا که رودریگو در ژانویه ۲۰۱۹، ۱۸ ساله شد.)

بعد از این دو ستاره رئال، نوبت به منچستریونایتد می‌رسد. لوک شاو در ژوئن ۲۰۱۴ و در فاصله ۱۵ روز تا تولد ۱۹ سالگی خود با عقد قراردادی ۴ ساله به ارزش ۳۷٫۵ میلیون یورو از ساوتهمپتون به منچستریونایتد پیوست. در مقایسه با سالیبا و دو نام ابتدایی این فهرست، شاو کارنامه نسبتا پرباری در حین ثبت این انتقال داشت. 

او پیش از حضور در منچستریونایتد، در دو فصل برای ساوتهمپتون در رقابت های لیگ برتر مجموعا ۵۵ بازی انجام داده بود و در همان تابستان، با حضور در بازی پایانی انگلیس در جام جهانی برابر کاستاریکا، به جوان ترین بازیکن جام جهانی ۲۰۱۴ بدل شده بود. 

منچستریونایتد برای انتقال شاو، رکورد گرانترین خرید بازیکنان ۱۸ سال و یا کمتر را به میزان ۵۰۰ هزار یورو جابه جا کرد؛ رکوردی که توسط خود منچستریونایتد و برای جذب یکی از اسطوره های این باشگاه به ثبت رسیده بود.

وین رونی بعد از سپری کردن ۲ فصل درخشان در اورتون، تبدیل به یکی از بزرگترین استعدادهای جهان فوتبال شده بود. وازا در ۱۹ اکتبر ۲۰۰۲ و ۵ روز قبل از تولد ۱۷ سالگی اش، در لحظات پایانی دروازه آرسنال را گشود (جوان ترین گلزن تاریخ لیگ برتر در آن روز) و به روند ۳۰ بازی بدون شکست توپچی ها پایان داد.

در دسامبر همان سال، رونی جایزه برترین چهره ورزشی جوان سال به انتخاب BBC را به خود اختصاص داد و در فوریه ۲۰۰۳ با ۱۷ سال و ۱۱۱ روز سن، نخستین بازی ملی خود را در برابر استرالیا انجام داد تا به جوان ترین بازیکن تاریخ تیم ملی انگلیس هم بدل شود. رونی در یورو ۲۰۰۴ هم به میدان رفت و ۴ گل نیز به ثمر رساند. آمار او در دو فصل حضور کامل به همراه اورتون در لیگ برتر، ۱۵ گل در ۶۷ مسابقه بود. همه این ها برای بازیکنی رقم می‌خورد که هنوز در میانه های ۱۸ سالگی خود به سر می‌برد.

منچستریونایتد در آگوست ۲۰۰۴ با پرداخت ۳۷ میلیون یورو به اورتون، رونی را جذب کرد و وازا نیز با هت‌تریک در همان نخستین دیدار خود با پیراهن منچستریونایتد، نشان داد که منچستریونایتد باید منتظر ظهور یک اسطوره باشد. 

رونی ۱۳ سال بعد در شرایطی منچستریونایتد را ترک می‌کرد که با ۲۵۳ گل، بالاتر از سربابی چارلتون به برترین گلزن تاریخ باشگاه تبدیل شده بود. رونی با ۱۸۴ گل، همچنان رکورددار بیشترین تعداد گل به ثمر رسیده با پیراهن یک تیم خاص در تاریخ لیگ برتر است.

در ادامه نگاهی دقیق تر به ۱۰ انتقال گران قیمت بازیکنان ۱۸ سال یا کمتر (از نگاه ترانسفرمارکت) خواهیم داشت:

۱-رودریگو گوئز (سانتوس به رئال مادرید، جولای ۲۰۱۹): ۴۵ میلیون یورو

۲-وینیسیوس جونیور (فلامینگو به رئال مادرید، جولای ۲۰۱۸): ۴۵ میلیون یورو

۳-لوک شاو (ساوتهمپتون به منچستریونایتد، جولای ۲۰۱۴): ۳۷٫۵ میلیون یورو

۴-وین رونی (اورتون به منچستریونایتد، آگوست ۲۰۰۴): ۳۷ میلیون یورو

۵-رناتو سانچز (بنفیکا به بایرن مونیخ، جولای ۲۰۱۶): ۳۵ میلیون یورو

۶-آلساندرو باستونی (آتالانتا به اینترمیلان، آگوست ۲۰۱۷): ۳۲٫۱ میلیون یورو

۷-ویلیام سالیبا (سن‌اتین به آرسنال، جولای ۲۰۱۹): ۳۰ میلیون یورو

۸-آنتونیو کاسانو (باری به رم، جولای ۲۰۰۱): ۲۸٫۵ میلیون یورو

۹-آلکساندر پاتو (اینترناسیونال به میلان، آگوست ۲۰۰۷): ۲۴ میلیون یورو

۱۰-سرخیو آگوئرو (ایندیپندینته به اتلتیکومادرید، جولای ۲۰۰۶): ۲۱٫۷ میلیون یورو

۷۷۱۲

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.