پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: مدرس داوری فیفا گفت: برای نخستین بار است که چنین ساماندهی برای داوران پیش فصل می بینم و فدراسیون فوتبال ایران نیز به خوبی آن را اجرایی کرده است. به گزارش وب سایت نود و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، محمدصالح سوبخیدین در حاشیه مراسم افتتاحیه دوره توجیهی پیش […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

مدرس داوری فیفا گفت: برای نخستین بار است که چنین ساماندهی برای داوران پیش فصل می بینم و فدراسیون فوتبال ایران نیز به خوبی آن را اجرایی کرده است.

به گزارش وب سایت نود و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، محمدصالح سوبخیدین در حاشیه مراسم افتتاحیه دوره توجیهی پیش فصل داوران و کمک داوران لیگ برتر فوتبال در خصوص استفاده از سیستم کمک داور ویدئویی، عنوان کرد: وقتی این تکنولوژی را در مسابقات داخلی استفاده کنید از داوران ایران در رقابت‌هایی که تحت پوشش فیفا و ای اف سی است، بهره خواهیم برد. برای فیفا در انتخاب داوران بمنظور قضاوت در جام‌جهانی خیلی مهم است که آنها به سیستم کمک داور ویدئویی، مسلط باشند.

وی در ادامه گفت: همزمان با کلاس VAR که در ایران برگزار شد، چند داور ایرانی را به مالزی دعوت کردیم که علیرضا فغانی و موعود بنیادی فر در این کلاس شرکت کردند. همچنین بنیادی‌فر اطلاعات زیادی درباره سیستم وار داشت و در کلاس موفق بود.

مدرس فیفا درباره حضور داوران جوان در این کلاس آموزشی، گفت: از سال ۲۰۱۱ که به عنوان مدرس داوری آسیا انتخاب شدم ، برای نخستین بار است که چنین ساماندهی برای داوران پیش فصل می بینم و فدراسیون فوتبال ایران نیز به خوبی آن را اجرایی کرده است. از آنجا که فوتبال ترکیبی از تجربه و نیروی جوانی است، این گردهمایی می تواند به موفقیت داوران فوتبال ایران کمک کند. برای همین نمی توانم بگویم سن چقدر  مهم است.

وی با اشاره به شرایط داوران ایران گفت: تاکنون اشتباه خاصی از داوران ایران در مسابقات مهم ندیده‌ام و رسانه است که در داخل کشور آنها را تحت فشار قرار می‌دهد. رسانه‌ها نباید داوران را تحت فشار قرار داده و موجب استرس آنها در قضاوت شوند ، بلکه باید صحنه‌هایی که داوران به خوبی قضاوت می کنند را رسانه ای کنند.

سوبخیدین با تاکید بر اینکه در ایران سطح داوری بالا است، افزود: علیرضا فغانی داوری است که به قله‌های داوری دنیا فکر می‌کند و زمانیکه می‌خواهد به آنجا برسد تمرین، تمرین و تمرین می‌کند و با تحمل سختی‌ها به آن جایگاه می‌رسد. داوران با استعداد ایرانی برای پیش گرفتن از فغانی کار سختی دارند و اگر می‌خواهند مانند او باشند باید از همین امروز شروع کنند. مانند فغانی واقعا در سطح آسیا نداریم که بتواند به این خوبی در جام‌جهانی قضاوت کند.

وی افزود: در حال حاضر کل دنیا به داوری فغانی ایمان آورده اند. البته تفاوت سایر داوران با فغانی این است که او برای هدفی که دارد مدام تغییر می‌کند و بعد سختی ها را تحمل کرده و جلو می رود. آنچه مسلم است اگر داوران جوان بخواهند به این سطح برسند، باید به جز این دوره‌ها، همچنان به یادگیری و پیشرفت ادامه دهند. اگر فکر کنید همین کلاس‌ها برای موفقیت کافی است، اینجا است که پایان شما رقم زده می شود.

سوبخیدین در پایان با اشاره به تلاش فدراسیون برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی، اظهار داشت: شرایطی که در فوتبال هر کشوری است، تعیین کننده استفاده از این سیستم است.

۲۰۵۱

سایت فدراسیون فوتبال

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.