کیهانی: تقتیان و حدادی به شدت زیر نظر هستند/ تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ندارم
کیهانی: تقتیان و حدادی به شدت زیر نظر هستند/ تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ندارم

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رئیس فدراسیون دوومیدانی در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های خود پرداخت. مجید کیهانی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در مورد عدم رضایت برخی از  مربیان داخلی  گفت: دلیل  اینکه ورزش چنین حواشی را به خود می‌بیند انتخابات است. این موضوع شدتش در دو و میدانی بیشتر است، به شکلی […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

رئیس فدراسیون دوومیدانی در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های خود پرداخت.

مجید کیهانی، رئیس فدراسیون دو و میدانی در مورد عدم رضایت برخی از  مربیان داخلی  گفت: دلیل  اینکه ورزش چنین حواشی را به خود می‌بیند انتخابات است. این موضوع شدتش در دو و میدانی بیشتر است، به شکلی که روسای دوره‌های پیشین فدراسیون علی رغم زحمات با شرایط مطلوبی خداحافظی نکردند. یعنی چهار رئیس قبلی عطای ریاست را به لقایش بخشیدند.

 او در این مورد افزود: ما در فدراسیون چارچوبی داریم و این مشخص است. این چارچوب بر اساس ظرفیت های فدراسیون است و نمی توانیم تعهدی بدهیم که خارج از این باشد. احتمال دارد یک مربی خواسته‌ای داشته باشد که فدراسیون توان برآوردن آن را نداشته باشد. هدف ما استفاده بهینه و اولویتمان مربیان داخلی است. منتهی مربی که در چارچوب فدراسیون حرکت کند. در ماه گذشته یکی دو مربی درخواست‌هایی داشتند که قابل اجرا نیست اعتراضاتی داشتند.

 کیهانی در پاسخ به این سوال که آیا این درخواست مالی بوده است؟ گفت: بله و درخواستی بوده که از عهده فدراسیون خارج است. به تعدادی از مربیانمان هم سطح مربی تیم ملی تکواندو و یک مربی هم سطح کشتی حقوق ماهیانه پرداخت کردیم. علاوه بر این پاداش وزارت برای مربیان مدال آور نیز وجود دارد اما در خواست های دیگر که از توان فدراسیون خارج باشد را قبول نمی کنیم. سرمربی تیم ملی کشتی ۶ میلیون می گیرد و برخی رشته ها چهار میلیون، ما هم همین عددها را پرداخت کردیم ولی میانگین مربیانمان از این کمتر است.

کیهانی در مورد احتمال افزایش دوپینگ به دلیل حذف حقوق بازیکنان و مربیان گفت: از اول سال تا امروز چند تست دوپینگ درآمده است؟ آیا یک نفر آمار بالایی است؟ ما از همه مسابقات تست گرفتیم. علاوه بر این در مسابقات بین المللی تست گرفتند. منکر نمی شوم که دوپینگ می شود اما این نوع قضاوت که چون حقوق نمی‌دهیم  ورزشکاران دوپینگ می کنند اشتباه است. الان احسان حدادی و تفتیان به شدت زیر نظر هستند. ما باید به سمتی حرکت کنیم که ورزشکاری که نتیجه می گیرد بیشتر حمایت شود. اینکه به همه حقوق بدهیم و مشخص نباشد چه از این در می آید سیاست خوبی نیست.

او در مورد گرفتن تست دوپینگ از ورزشکاران گفت: به طور متوسط در هر مسابقه از حدود شش ورزشکار تست می‌گیریم. در جریان مسابقات قهرمانی کشوری بعد از اینکه آقای پیرجهان رکورد کشور را شکست، کمیته حاضر از او تست گرفت.

کیهانی در پاسخ به این سوال که آیا مدال بازی‌های آسیایی حسین کیهانی به خاطر دوپینگ گرفته می‌شود؟ بیان کرد: خیر. مدال بازی‌های آسیایی و همه مدال‌های حسین تا قبل از مسابقات قطر به قوت خود باقی است. برای دفاع از کیهانی گروهی  را منصوب کردیم و دفاعیات خوبی را در دو مرحله از انجام دادیم ولی قاعدتا وادا یا سازمان ضد دوپینگ فدراسیون‌های بین المللی دلایل را به هیچ وجه نمی‌پذیرند مگر در موراد نادر که آن هم در میزان محرومیت اثرگذار است نه در نفی  دوپینگ انجام شده. کسی که  عمد یا غیرعمد دوپینگ کرده، مسئول آن است.

او در واکنش به این موضوع که می‌شد برای حسین کیهانی دفاعیه بهتری نوشت، گفت: خواهش می‌کنم هر کسی که می‌تواند کمک کند تا دفاعیه مجددی برای کیهانی انجام دهیم، جلو بیاید. ما با همه مشورت کردیم که چه دفاعیه‌ای داشته باشیم شاید این دفاعیه نواقصی داشت. الان زمان ارسال دفاعیه بسته شده است اما در حال تلاش هستیم تا محرومیت حسین را به دو سال کاهش دهیم.

کیهانی در مورد انتخابت این فدراسیون اظهار کرد: در بحث انتخابات تابع وزارت هستیم و هر برنامه‌ای که برای فدراسیون‌های مختلف و دو ومیدانی داشته باشند را اجرا می‌کنیم. طبق اساس‌نامه رئیس مستقر فدراسیون باید انتخابات را برگزار کند. البته در دو و میدانی این کار را سرپرست انجام می‌دهد.  کسی که به عنوان سرپرست در یک فدراسیون منصوب می‌شود حق حضور در انتخابت را ندارد و این موضوع اجرا و عملیاتی می‌شود.

کیهانی در پاسخ به این سوال که آیا در اننتخابات این فدراسون شرکت می‌کند؟ بیان کرد: در این زمینه  تصمیم جدی نگرفتم.

 او در مورد حواشی اخیر دو و میدانی گفت: نظر همه برایمان محترم است ما چارچوب کاری داریم که فعالیت افراد باید در این چارچوب باشد. اگر کسی درخواستی خارج از آن داشته باشد به مشکل بر می خوریم. در مورد آقای غیاثی هم باید بگویم که او بزرگ ماست و در هر حالتی باید شان او را حفظ کنیم. نظرش محترم است اما باید شرایط خواسته‌هایش را داشته باشیم. سعی می‌کنیم در چند روز آینده موضوعات را حل و فصل کنیم. از این دوستان می‌خواهم که در این چند ماه مدیریت من با آرامش کار را پیش ببریم.

رئیس فدراسیون دو و میدانی در پاسخ به اینکه چه برنام‌ای دارد تا به حاشیه‌های این فدراسیون پایان دهد؟ گفت: نهایت تلاشمان را برای ایجاد رضایت خانواده دو و میدانی می‌کنیم. وظیفه داریم متناسب با چهارچوب فدراسیون بهترین شرایط را برای اهالی این رشته ایجاد کنیم اما ممکن است درخواست هایی خارج از چارچوب فدراسیون داشته باشیم که در تلاش برای کنترل آنها هستیم. الان مهمترین بحث انتخابات است. از دوستان خواهش می‌کنم که حاشیه‌ها را تا زمان انتخابات کم کنیم. در ادامه هم به کسی که رای مجمع را می‌آورد احترام می‌گذاریم. از همه خانواده دو و میدانی که به شکلی امکان اجابت خواسته هایشان را نداشتیم، می‌خواهم  کمک کنند تا دو و میدانی به آرامش برسد و انتخاباتش برگزار شود. همچنین به رئیس آینده کمک کنیم تا به جای اینکه حواسش درگیر حاشیه باشد در دو و میدانی  کار کند.

او در ادامه بیان کرد: یکی از موضوعاتی که برایمان حاشیه‌ساز شد، بحث پاداش‌ها بود. معتقدیم پاداش برای ورزشکار مدال آور و پاداش مربی برای اوست که شاگردش مدال کسب کرده باشد. یعنی ورزشکاری که مدال گرفته و مربی‌ای  که ورزشکارش مدال گرفته پاداش می گیرند اما آیین نامه‌ای که در حال حاضر وجود دارد اینگونه است که فقط به مربیانی که در مسابقات برون مرزی حاضر هستند، پاداش داده می‌شود.  از وزارت ورزش می‌خواهیم که این  آیین نامه را اصلاح کند. 

کیهانی در این مورد افزود: در دوومیدانی امکان اعزام ۲۰ مربی با ۲۰ ورزشکار را نداریم به همین دلیل ۲۰ ورزشکار را با مثلا ۶ مربی می‌فرستیم که این موضوع برای مربیانی که اعزام نشدند یک نوع محرومیت است. وقتی هم که ورزشکار مدال می‌گیرد به مربیان اعزامی پاداش می‌دهند و این نوع دیگری محرومیت برای مربیانی است که اعزام نشدند اما ورزشکارانشان مدال گرفته است، به همین دلیل قصد داریم این را عوض کنیم. برای این اصلاحات ممکن است مقاومت‌هایی وجود داشته باشد.

رئیس فدراسیون دو و میدانی در مورد شرایط اردوی آماده‌سازی احسان حدادی بیان کرد:  امروز با او صحبیت کردم. در چین تمریناتش را دنبال می‌کند. او تا هفته آینده تمرین می‌کند سپس به ایران می‌آید. بلافاصله برای برگزاری اردوی یک ماهه به فنلاند می‌رود. از او خواستم تا ۲۱ روز پایانی اردویش را در تهران برگزار کند. توافق های اولیه انجام شده و قرار است امشب مربی حدادی نتیجه را به ما بگوید، اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم از ظرفیت این مربی استفاده کنیم. 

او در مورد دستمزد مربی و ماساژور حدادی گفت: مربی آقای حدادی ماهیانه حدود هفت هزار دلار  و ماساژورش هم حدود دو هزار و ۵۰۰ دلار می‌گیرند.  حدود ۱۵ هزار دلار هم ماهیانه هزینه تدارکات است.

کیهانی در مورد اختلافات چند ماه گذشته خود با حدادی بیان کرد:  چهار رئیس قبل از من یا استعفا دادند و یا کنار گذاشته شدند، ما تا اینجای کار بد جلو نرفتیم. اگر در برخی جاها تا حدودی از برنامه‌هایمان عقب نشینی کردیم به خاطر این بود که همه کشور درگیر مسائل اقتصادی است. تا جاکارتا عالی رفتیم، ورزشکارمان از فرانسه و آمریکا با پرواز بیزینس به جاکارتا رفتند ولی آیا الان شرایط این کار  وجود دارد؟ مملکت در  شرایطی نیست که مثل گذشته باشیم در نتیجه باید مدیریت کنیم. ورزشکاری مثل حدادی شانس مدال ماست باید از او تمام و کمال حمایت کنیم. مهمترین استراتژی‌مان در مدیرت منابع مالی اهم و غیر اهم است تا از این شرایط سخت عبور کنیم. در مورد حدادی هم همین موضوع وجود داشت و آن را حل کردیم. بالاخره برای مدتی چالش وجود داشت اما الان حل شده است. تا مسابقات قهرمانی جهان به طور تمام و کمال از حدادی حمایت می‌کنیم و بعد از آن دوباره باید بررسی و گفت‌وگو کنیم.  در مورد سایر افراد هم شرایطی داریم که باید این شرایط را قبول کنند.

کیهانی در ادامه بیان کرد: یکی از دغدغه هایمان تامین تجهیزات است البته این موضوع مختص به زمان ریاست من نیست و از ۲۰ سال گذشته تجهیزاتی بین استان‌ها توزیع نشده به جد پیگیری می‌کنیم تا قبل از اتمام دورانم حدود یک میلیارد تومان از چین تجهیزات وارد کنیم. با اسپانسر هم صحبت کردیم و توافقاتی حاصل شده است.

او در مورد عملکرد فدراسیون در بخش استعدادیابی گفت: در مدت ریاستم  یکی از اصلی‌ترین برنامه هایمان استعدادیابی بود.  بحث حضور رده های پایه به جد در دستور کارمان بود. چند روز پیش که مسابفات قهرمانی کشور را برگزار کردیم همه نفرات برتر از نوجوانان بودند. الان آقای پیرجهان یکی از شانس‌های مدال آوری ماست. در سال ۲۰۱۷ در مسابقات نوجوانان آسیا نسبت به دوره گذشته نتیجه‌مان بهتر شد. ۲۰۱۹ تیممان با کمیت و کیفیت بهتری در مسابقات حضور پیدا کرد و نتیجه آن کسب پنج مدال بود. از نظر کمی  و تیمی رتبه ششم آسیا را گرفتیم. خیلی از نوجوانان شانس ما در بازی های  ۲۰۲۲ هستند. با توجه به ثبات فدراسیون  نباید چند ماه قبل از مسابقات تیم ملی تشکیل دهیم سعی میکنیم نوجوانمان را دو سال قبل از مسابقات آسیا شناسایی و با آنها کار کنیم.

کیهانی با بیان اینکه ساماندهی و به کار گیری مربیان داخلی  اولویت دارد، گفت:  ۱۷ و ۱۸ مرداد اولین سمینار مربیان را برگزار می کنیم.  مطابق با یک مدل تطبیقی و بر اساس آنچه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته دو و میدانی در بخش مربیان کار کردند، عمل می‌کنیم. در این مورد مهمترین مساله،  مالی است که آن را تامین کردیم.

او در مورد کشورهایی که برای مطالعه تطبیقی مد نظر فدراسیون هستند، گفت: هم کشورهایی که شرایط ما را دارند مورد بررسی قرار گرفت و هم کشورهایی که توسعه یافته هستند. کشورهایی مثل لهستان، آلمان، انگلستان، آمریکا و کشورهایی از این دست توسعه یافته هستند. کشورهای در مسیر توسعه در سطح آسیا هند و چین است. مدلی که در قطر و بحرین انجام می شود و به کارگیری مربی خارجی در همه رده هاست را  خیلی قبول نداریم. مدل چین و هند اینگونه است که  در پایه  از مربیان داخلی استفاده می‌شود ولی در سطوح بالاتر مربیان خارجی خوب را به کار می‌گیرند.  الان احسان حدادی این شرایط را دارد.  پیش نیاز این مدل مسائل مالی است و تمام تلاشمان را می کنیم که آن را اجرا کنیم.

 

منبع خبر: ایسنا

آخرین اخبار روز ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.