بازی چند سر برد؛ “ویسل کوبه” چگونه به شعبه دوم بارسلونا تبدیل شد؟
بازی چند سر برد؛ “ویسل کوبه” چگونه به شعبه دوم بارسلونا تبدیل شد؟

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: مدیران بارسا از حضور تیمشان در ژاپن بهره گرفته و با ویسل کوبه قرارداد همکاری امضا نمودند. به گزارش وبسایت نود، خبر پیوستن توماس فرمائلن مدافع بلژیکی بارسلونا به ویسل کوبه شاید در نگاه اول برای بسیاری از فوتبال دوستان تعجب آور بوده باشد، اما نگاهی دقیق تر به […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

مدیران بارسا از حضور تیمشان در ژاپن بهره گرفته و با ویسل کوبه قرارداد همکاری امضا نمودند.

به گزارش وبسایت نود، خبر پیوستن توماس فرمائلن مدافع بلژیکی بارسلونا به ویسل کوبه شاید در نگاه اول برای بسیاری از فوتبال دوستان تعجب آور بوده باشد، اما نگاهی دقیق تر به داستان نشان می‌دهد که می‌شد از مدت ها قبل انتظار چنین انتقالی را داشت؛ انتقالی که اولین از این دست نبوده و قطعا آخرین هم نخواهد بود. 

بارسلونا که برای برگزاری تور پیش فصل خود در اولین گام کشور ژاپن را انتخاب کرده، بعد از انجام نخستین بازی خود در ورزشگاه سایتاما در مقابل چلسی، به شهر کوبه آمد و ظهر شنبه با نتیجه ۲-۰ این تیم ژاپنی را شکست داد. نکته جالب بازی امروز، حضور توامان سرخی سامپر، داوید ویا و آندرس اینیستا بازیکنان سابق بارسلونا در ترکیب اصلی تیم ژاپنی بود تا همگان با دیده دقیق تری به ویسل کوبه بنگرند.

اما این تیم ژاپنی-که علاوه بر بازیکنان نام برده چهره مطرح دیگری همچون لوکاس پودولسکی را هم در ترکیب خود می‌بیند-از حضور بارسلونا در ژاپن بهره برده و قراردادی برای همکاری های بیشتر میان دو باشگاه امضا شد.

در بیانیه ای که در سایت رسمی باشگاه بارسلونا در این خصوص منتشر شده، می‌خوانیم: “بارسلونا و ویسل کوبه تفاهم نامه ای را برای فصل ۲۰-۲۰۱۹ به امضا رسانده اند، تفاهم نامه ای که البته قابلیت تمدید را هم خواهد داشت. مطابق این تفاهم نامه، دو باشگاه قادر خواهند بود تا بازیکنان جوان خود را به تیم های مقابل فرستاده تا این بازیکنان فضایی جدید و متفاوت را تجربه کنند و فرصتی برای پیشرفت در اختیار آن ها قرار گیرد.

همچنین این تفاهم نامه، موجب تبادل اطلاعات میان دو باشگاه خواهد شد. به این ترتیب که بارسلونا در امر استعدادیابی در سطح جهان به ویسل کوبه کمک خواهد کرد و ویسل نیز استعدادهای آسیایی را به بارسلونا معرفی خواهد کرد. ویسل قصد دارد نسل جدید خود را با بهره گیری از جدیدترین متدهای تمرینی در آکادمی پرورش داده و آن ها را در سفرهایی، به بارسلونا بفرستد تا این بازیکنان فضای لاماسیا را نیز تجربه کنند.”

همان گونه که پیش از این نیز گفته شد، فرمائلن چهارمین بازیکنی با سابقه حضور در بارسلوناست که در یک سال اخیر، عضو ویسل کوبه می‌شود؛ روندی که در می ۲۰۱۸ و توسط یکی از اسطوره های باشگاه بارسلونا آغاز شد.

آندرس اینیستا در روزهای پایانی ماه آپریل رسما اعلام کرد که قرار است در تابستان ۲۰۱۸، بارسلونا را بعد از ۲۲ سال ترک کند. شاید همگان منتظر این تصمیم زننده تک گل فینال جام جهانی ۲۰۱۰ بودند، اما احتمالا کمتر کسی باور می‌کرد که کمتر از یک ماه بعد، اینیستا با عقد قراردادی سه ساله به “گاوها” پیوسته و در روزهای پایانی فوتبال خود، حضور در جی‌لیگ را انتخاب کند.

حدودا ۷ ماه بعد و در نخستین روز دسامبر ۲۰۱۸ بود که خبر پیوستن داوید ویا به ویسل با عقد قراردادی یک ساله منتشر شد. ویا که در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ پیراهن بارسلونا را به تن کرده بود بعد از گذراندن دورانی در آمریکا و اقیانوسیه (نیویورک سیتی و ملبورن سیتی) به آسیا آمد تا بعد از حدود ۶ سال، دوباره هم تیمی آندرس اینیستا شود.

اما این پایان کار نبود و دو ماه بعد سرخی سامپر، بازیکنی که از ۶ سالگی در بارسلونا حضور داشت، با عقد قراردادی تا پایان ژانویه ۲۰۲۰ راهی ویسل کوبه ژاپن شد. اکنون نیز نوبت به بازیکنی در کلاس توماس فرمائلن رسیده است.

اما چرا بارسلونا برای سرمایه گذاری و همکاری در آسیا، کشور ژاپن و از بین تیم های ژاپنی هم ویسل کوبه را برگزیده است؟ شاید بتوان پاسخ را در کلیدواژه ای به نام “راکوتن” جست و جو کرد؛ مالک باشگاه ویسل کوبه و اسپانسر پیراهن بارسلونا از سال ۲۰۱۷ تاکنون.

راکوتن که قدمتی ۲۲ ساله دارد، نخستین حضور در عرصه فوتبال را در سال ۲۰۰۴ تجربه کرد. زمانی که کریسمون گروپ، شرکت مادر راکوتن (در آن زمان تنها ۷ سال از تاسیس راکوتن می‌گذشت) تصمیم گرفت تا باشگاه ویسل کوبه را خریداری کند. اولین گام این باشگاه نیز جذب ایلهان مانسیز، ستاره فوتبال ترکیه در جام جهانی ۲۰۰۲ بود؛ پروژه ای که البته با شکست کامل همراه شد و مانسیز بعد از انجام تنها ۳ مسابقه، ویسل را بعد از مصدومیتی از ناحیه زانو در همان سال ترک کرد. 

راکوتن، که شرکتی در زمینه ارائه خدمات اینترنتی است، رفته رفته بزرگ و بزرگ تر شد و سرانجام در ۶ دسامبر ۲۰۱۴ باشگاه ویسل کوبه را از کریسمون گروپ خریداری کرد. برداشتن این گام نشان می‌داد که راکوتن به افق های دورتری در این زمینه اندیشیده است.

در نوامبر ۲۰۱۵ بود که گروه مدیریتی چینی راستار، ۵۰ درصد از سهامی باشگاه اسپانیول را خریداری کرد. در ۲۰ ژانویه ۲۰۱۶ خوان کولت رئیس باشگاه اسپانیول و تمامی اعضای حاضر در کادر مدیریتی این باشگاه از سمت خود استعفا دادند و با توجه به داشتن چنین میزانی از سهام، چن یان‌شنگ به عنوان نماینده گروه راستار، به عنوان رئیس جدید اسپانیول انتخاب شد و کلیه امور باشگاه را به دست گرفت. عملیات گرفتن کنترل کامل باشگاه در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ نهایی شد و اسپانیول رسما صاحب مالکانی چینی شد.

بعد از حضور چینی ها در یک سمت از کاتالونیا، ژاپنی ها نیز تصمیم گرفتند شانس خود را برای حضور در بخش بزرگتر و پرزرق و برق تر کاتالونیا امتحان کنند. اساس نامه بارسلونا بر این نکته تاکید کرده که این باشگاه هرگز به شخص و گروه سرمایه داری واگذار نخواهد شد اما در این بین، راه سرمایه گذاری و تبلیغ در سال های اخیر باز شده و ژاپنی ها نیز تصمیم گرفتند حضور در این عرصه را تجربه کنند.

راکوتن (که اکنون بیش از ۱۳ هزار کارمند در ژاپن دارد) در نوامبر ۲۰۱۶ برای اسپانسرینگ پیراهن بارسلونا با این باشگاه به توافق رسید و با این باشگاه قراردادی ۴ ساله به امضا رساند، قراردادی که از آغاز فصل ۱۸-۲۰۱۷ آغاز شده و البته قابلیت تمدید برای سال پنجم را نیز خواهد داشت. راکوتن مطابق این قرارداد، برای آن که نامش در جلوی پیراهن باشگاه دیده شود سالیانه ۵۵ میلیون دلار به بارسلونا پرداخت می‌کند و به این ترتیب، این شرکت ژاپنی بعد از بنیاد قطر و هواپیمایی قطر به سومین اسپانسر پیراهن تاریخ آبی اناری ها تبدیل شده است.

این قرارداد البته مفاد دیگری هم دارد، از جمله آن که راکوتن بعد از هر قهرمانی لالیگا در این مقطع زمانی (مقطع ۴ ساله قرارداد) به این باشگاه ۱٫۵ میلیون یورو پاداش خواهد داد و یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا نیز، پاداشی ۵ میلیون یورویی برای بارسلونا از سوی راکوتن به ارمغان خواهد داشت.

اکنون شاید دلیل پیوستن بازیکنان سابق بارسلونا به ویسل کوبه (که تحت مالکیت راکوتن است) و همچنین امضای یک تفاهم نامه همکاری دیگر (البته این بار به شکل غیر مستقیم) شفاف تر شده باشد. اما جالب است بدانید که سرآغاز تمامی این همکاری ها، دوستی مالک راکوتن و یکی از ستارگان بارسلونا بوده است!

هیروشی میکیتانی ۵۴ ساله که بنیانگذار و رئیس راکوتن است و ثروت شخصی او در حدود ۵٫۷ میلیارد دلار برآورد شده است، دوستی صمیمانه ای با جرارد پیکه، مدافع آبی اناری ها دارد و جوزپ ماریا بارتومئو، رئیس بارسلونا بعد از امضای همکاری با راکوتن، اعلام کرد که مذاکرات در سال ۲۰۱۵ و به واسطه جرارد پیکه آغاز شده، زمانی که پیکه در سن‌فرانسیسکو مشغول صرف شام به همراه میکیتانی بوده است.

پیکه و میکیتانی دوستی خود را به عرصه تجارت نیز کشانده اند و به همراه یکدیگر و البته چند تن دیگر از دوستان مشترکشان، در سال ۲۰۱۷، هولدینگ کاسموس را راه اندازی کردند. این گروه که مقر آن در شهر بارسلونا قرار دارد، در این مدت فعالیت های زیادی را در زمینه تولید محتوای ورزشی انجام داده است.

کاسموس در ماه های منتهی به جام جهانی، مستند هایی از گفت و گوهای جرارد پیکه با برخی ستارگان دنیای فوتبال از جمله نیمار، مسی، لواندوفسکی، بوفون، خامس و ماسکرانو را تهیه و پخش کرد. همچنین مستند اعلام آنتوان گریزمن مبنی بر تمایل او به ادامه حضور در اتلتیکومادرید از طریق این گروه تهیه شد که تا آن زمان، اتفاق بی نظیری در دنیای فوتبال بود. (انتشار فیلم و اعلام یک تصمیم رسمی در آن)

این هولدینگ که در زمینه تنیس نیز فعالیت هایی داشته است، در دسامبر ۲۰۱۸ باشگاه اف‌سی آندورا را خریداری کرد. این باشگاه بعد از سپری کردن ۲۲ بازی بدون شکست، در پایان فصل ۱۹-۲۰۱۸ با کسب قهرمانی در لیگ منطقه ای کاتالونیا به سطح چهارم فوتبال اسپانیا راه یافت؛ سطحی که از سال ۲۰۰۲، دیگر در آن حضور نداشته است.

ویسل کوبه در فصل ۲۰۱۹ مسابقات جی‌لیگ روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذارد. “اوشی” که از ابتدای ماه ژوئن تورستن فینک، بازیکن سال های دور بایرن مونیخ و سرمربی سابق بازل و هامبورگ را جایگزین خوانما لیلو کرده، اکنون بعد از گذشته ۲۰ مسابقه تنها ۲۱ امتیاز کسب کرده و در رده پانزدهم حضور دارد. این تیم با ماتسوموتو یاماگا در رده شانزدهم (پلی آف سقوط به دسته پایین تر) تنها ۳ امتیاز فاصله دارد و به نظر می‌رسد ستارگان نامدار نیز نتوانسته اند کمک چندانی به این تیم کنند.

اما نتایج “حال” شاید اهمیت چندانی نداشته باشند. ویسل به لطف مالک هوشمند خود، قرار است آکادمی اش را با تفکر یکی از موفق ترین آکادمی های تاریخ فوتبال هماهنگ کند و “آینده” را از آن خود کند.

۷۷۱۲

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.