ده هیولای برتر فیلم‌های ژاپنی – موجودات عظیم‌الجثه سرزمین آفتاب
ده هیولای برتر فیلم‌های ژاپنی – موجودات عظیم‌الجثه سرزمین آفتاب

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: با اکران فیلم پادشاه هیولاها، آخرین اثر از فرنچایز جدید گودزیلا، بحث هیولاهای ژاپنی یا به بیانی بهتر همان کایجو بار دیگر داغ شده است. هیولاهای ژاپنی سالیان سال است که سینماهای این کشور و جهان را به تسخیر خود در آوردند و سبک خاصی از فیلم‌های تخیلی را […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

با اکران فیلم پادشاه هیولاها، آخرین اثر از فرنچایز جدید گودزیلا، بحث هیولاهای ژاپنی یا به بیانی بهتر همان کایجو بار دیگر داغ شده است. هیولاهای ژاپنی سالیان سال است که سینماهای این کشور و جهان را به تسخیر خود در آوردند و سبک خاصی از فیلم‌های تخیلی را از آن خود کرده‌اند. گودزیلا، سردسته و رییس این هیولاها است و محبوبیت بسیار بالاتری نسبت به سایر هیولاها دارد اما با این وجود دلیل نمی‌شود که از بقیه هیولاهای ژاپنی غافل بمانیم.

در این مطلب نگاهی به ده هیولای ژاپنی برتر در آثار سینمایی این کشور داریم؛ موجوداتی که برخی از آنها در فیلم‌های جدید گودزیلا نیز ظاهر شده‌اند (مانند رودان و ماترا و گیدورا) و برخی دیگر نیز احتمال دارد در باقی فیلم‌های گودزیلا حضور پیدا کنند؛ با ویجیاتو همراه باشید.

۱۰-شاه سزار

اولین بار در فیلم گودزیلا در برابر گودزیلای مکانیکی محصول سال ۱۹۷۴ دیده‌شده است.

علی‌رغم یال باشکوه طلایی و ظاهر خشک پلاستیکی، سزار پس از آخرین عمل جراحی زیبایی خود دیگر شبیه یک عروسک سگ پودل نیست. در عوض این هیولای چابک “سزار” یک مدل انگلیسی سازی شده از “شیزا”؛ هیولایی افسانه‌ای که نیمی شیر و نیمی سگ است بوده و قیافه عجیب و غریبی دارد. او محافظی است که وقتی دنیا با سر رسیدن امثال گودزیلای مکانیکی درخطر است سر و کله‌اش پیدا می‌شود تا با استفاده از چشمانش که انرژی خاصی را منعکس می‌کنند این هیولا را شکست دهد. سزار را می‌توان با خواندن یک آهنگ خاص به میدان نبرد فراخواند.

۹-باروگون

اولین بار در فیلم گامرا در برابر باروگون دیده‌شده است.

برای شفاف‌سازی از همین ابتدای امر باید بگوییم که باروگون؛ کرگدن تک‌شاخ از مجموعه گامورای دای؛ ازنظر قانونی با باراگون، کرگدن تک‌شاخ مجموعه گودزیلای توهو متفاوت است.  اما ما نسخه سری گامور را ترجیح می‌دهیم تنها به خاطر موتیف شاخ درخشان، حمله ترسناک زبان و قابلیت نمایش رنگین‌کمان از پشت است که این هیولا از خود نشان می‌دهد.

۸-انگوییروس

اولین بار در فیلم هجوم دوباره گودزیلا محصول سال ۱۹۵۵ دیده‌شده است.

اگر کسی بخواهد ادعا کند که رفیق فابریک گودزیلا است آن فرد کسی نیست جز این آنکیلوسور جهش‌یافته. انگوییروس با لاک گل‌میخ دار خود اولین رفیق شایسته هیولایی چون گودزیلا بود که بعدها تبدیل به‌پای ثابت ماجراجویی‌ها او شد. این زوج حتی در نسخه دوبله‌شده گودزیلا در برابر گیگان باهمدیگر صحبت می‌کنند.

اما این هیولا در قلب هواداران گودزیلا جایگاه ویژه‌ای دارد چراکه او هیولایی است که می‌دانیم در هر شرایط و در تقابل با هر دشمنی هرچقدر قدرتمند آن‌ها را دوباره و دوباره شکست می‌دهد. اگر نمی‌دانید بدانید که در فیلم گودزیلا: جنگ‌های پایانی، از او به‌عنوان توپ فوتبال استفاده شد.

۷- دایماجین

اولین بار در فیلم دایماجین محصول سال ۱۹۶۶ دیده‌شده است.

البته که گودزیلا تنها هیولای مشهور سینمای ژاپن در سال ۱۹۵۴ نبود. هفت سامورایی آکیرا کوروساوا موفقیتی به همان اندازه چشمگیر در باکس آفیس و میان منتقدان داشت (منتقدانی که بدبینی به تصویر کشیده شده در گاجیرا و اثرات آمریکایی موجود در آن به مذاقشان خوش نیامده بود). حال چه می‌شد اگر راهی وجود داشت که یک استودیو می‌توانست هیولاهای عظیم‌الجثه را با سامورایی تلفیق کند… لازم نیست جای دوری برویم چون Super Samurai SFX Spectacular این آرزو را برایمان برآورده کرد. این فیلم در ژانر خودش عجیب بود زیرا درگذشته جریان داشت و در آن مجسمه رودین دایماجین زنده شده و کینه‌توزانه به خانه‌ها و لردهای فئودال حمله کرد.

۶-رودان

اولین بار در فیلم رودان محصول سال ۱۹۵۶ دیده‌شده است.

مرگ از آسمان! درست مانند ماترا، پتروسور عظیم‌الجثه شاخ‌دار رودان در فیلمی مستقل برای خود به هواداران ژانر معرفی شد و در اولین حضور خود پیش از آنکه وارد دنیای گودزیلا شود شهری را با خاک یکسان کرد و به شکل تراژیکی جفت خود را از دست داد. او با حملات گردباد مانند خود به‌سرعت به یکی از بهترین دشمن دوست‌نماهای گودزیلا بدل شد. او و گودزیلا معمولاً باهم متحد می‌شدند تا از حریم فضایی سیاره محافظت کنند و اغلب اوقات در این راه ناکام می‌مانند. رودان در فیلم جدید گودزیلا: پادشاه هیولاها نیز با هیبت امروزی ظاهر شده و با قدرت بال‌هایش، هیچ جایی را در امان نمی‌گذارد.

۵-گیگان

اولین بار در فیلم گودزیلا در برابر گیگان محصول سال ۱۹۷۲ دیده‌شده است.

یک مدال به مرغ سایبورگ که به‌جای دست، قلاب دارد و اره چرخی بر روی سینه، تعلق می‌گیرد. صادقانه بگوییم تنها دلیلی که برای تماشای فیلمی از دهه هفتاد میلادی مانند گودزیلا در برابر گیگان و گودزیلا در برابر مگالون لازم دارید حضور هیولای بیگانه‌ای چون گیگان است. اولین هیولایی که گودزیلا را مجروح می‌کند و خون و خونریزی به پا می‌کند کسی نیست جز گیگان. نسخه‌های جدیدتر بازسازی‌شده این هیولا خشونت بیشتر در برداشتند تا جایی که این هیولا قابلیت پرتاب کردن اره‌های تیز از گردن داشت و به‌جای دستانش هم اره‌برقی کار گذاشته بود.

۴-گودزیلای مکانیکی

اولین بار در گودزیلا در برابر گودزیلای مکانیکی محصول سال ۱۹۷۴ دیده‌شده است.

چطور گودزیلا را بهتر می‌توان کرد؟ بیگانگان سیاره سیاه‌چاله ۳ جوابی برای این سؤال دارند: یک روبات از او درست کنید. این جانشین روباتیک به‌سرعت بین هواداران جای خود را باز کرد و فیلم‌های گودزیلای مکانیکی دو، سوپر گودزیلای مکانیکی و حتی گودزیلای مکانیکی سیاه قدرتمند را حاصل شد. حتی دشمن اصلی این هیولا نیز آپدیت‌های مکانیکی دریافت کرد و نتیجه آن شاه گیدورای مکانیکی و مِکاشاه گیدورا شد.

۳-ماترا

اولین بار در فیلم ماترا محصول ۱۹۶۱ دیده‌شده  است.

دوست داشتی‌ترین موجودی که باعث ویرانی یک شهر می‌تواند شود، پروانه‌ای بزرگ و رنگارنگ که از بال‌های درخشانش استفاده می‌کند تا امواج انرژی به‌سوی دشمنانش ساتع کند و آن‌ها را به ساختمان‌های نزدیک پرتاب کند. اما ماترا در فرم لارو(کرم ابریشمی) نیز مرگبار است! او با نخ‌های ابریشمی‌اش آن‌ها را از پای در می‌آورد.

این پروانه مانند یک خدا در جزیره استوایی اینفنت پرستش می‌شود. او برای نجات بشریت فراخوانده می‌شود تا به نبرد گودزیلا یا بعدها در اتحاد با گودزیلا به تقابل دشمنانی چون شاه گیدورا یا گیگان برود. به خاطر ظاهرش و اخلاق دل‌نشین و طرز فکر مترقی در جامعه سینما عموماً این پروانه الهی، یک موجود مونث تلقی می‌شود.

ماترا هم در فیلم آخر گودزیلا حضور پر رنگی دارد و توانسته بازگشت باشکوهی در پرده سینماها داشته باشد.

۲-گیدورا شاه

اولین بار در فیلم گیدورا، هیولای سه سر محصول سال ۱۹۶۴دیده‌شده است.

اگر دو سر بهتر از یک سر است، قابل‌درک است که هیولایی سه سر و دو دم نامی برازنده و شکوهمند مانند گیدورا شاه را یدک بکشد و به‌عنوان دشمن شماره یک گودزیلا شناخته شود. او که معمولاً آلت دست قدرتی بیگانه، اژدهای پرنده؛ به دنبال سیطره بر سیاره است، سرهایش را از موجود افسانه‌ای هشت سر یاماتا نو اوروچی الهام گرفته. او شهرها را با استفاده از اشعه زرد رنگی که از دهانش خارج می‌شود با خاک یکسان می‌کند و آن‌قدر سرسخت است که خدای ویرانی معمولاً باید از یک یا دو نفر از دوستانش برای به بار آوردن این خرابی‌ها کمک بگیرد.

۱-گامورا

اولین بار در فیلم گامورا محصول سال ۱۹۶۵ دیده‌شده است.

قهرمانی راستین در لاک.  او توسط ناشر رقیب توهو استودیو دای خلق و عرضه شد، این لاک‌پشت دندان دار با نام گامورا در قلب دبیرستانی‌های ژاپنی تنها رقیب واقعی گودزیلا محسوب می‌شد. این مجموعه به خاطر جسارت در نشان دادن خیابان‌های شهر پرشده از اعضای قطع‌شده و خون و خشونت که توهو همیشه از به تصویر کشیدن آن صرف‌نظر می‌کرد متمایز شده بود.

گامورا دمی آتشین داشت و می‌توانست از طریق خاموشی موقت جراحات خود را درمان کند. او همچنین می‌توانست دست‌وپاهایش را جمع کرده و آتش از آنها بیرون دهد که او را مانند یک اره دوار چرمی عظیم‌الجثه به هوا می‌فرستاد. تنها نقطه‌ضع  این خزنده خشمگین عدم علاقه او به سرما و عزم راسخش در محافظت از کودکان است.

اما  جایگاه گامورا در رده دوم با فیلم ریبوت دهه ۱۹۹۰ گامورا ۳: انتقام ایریس (۱۹۹۹) به جایگاه اول تغییر پیدا کرد چراکه این فیلم تمام چیزهایی است که شما از یک فیلم هیولا محور انتظار دارید؛ دیدنش را از دست ندهید!

منبع: IGN

منبع خبر: دیجیاتو

آخرین اخبار علم و فناوری و تکنولوژی ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.