ترکیب بایرن‌مونیخ در فصل جدید چگونه خواهد بود؟
ترکیب بایرن‌مونیخ در فصل جدید چگونه خواهد بود؟

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رسانه ۷/ شهراد باغستانی؛ جدایی فرانک ریبری و آرین روبن مساوی با پایان یک دوران خاص در تاریخ بایرن‌مونیخ بود، تیمی که فصل قبل برای هفتمین بار متوالی قهرمان بوندس‌لیگا شد. با توجه به اینکه دورتموند بدجور در پی پاره کردن نوار این قهرمانی‌هاست، بایرنی‌ها چگونه می‌خواهند به بیست‌و‌نهمین قهرمانی‌شان در […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

رسانه ۷شهراد باغستانی؛ جدایی فرانک ریبری و آرین روبن مساوی با پایان یک دوران خاص در تاریخ بایرن‌مونیخ بود، تیمی که فصل قبل برای هفتمین بار متوالی قهرمان بوندس‌لیگا شد. با توجه به اینکه دورتموند بدجور در پی پاره کردن نوار این قهرمانی‌هاست، بایرنی‌ها چگونه می‌خواهند به بیست‌و‌نهمین قهرمانی‌شان در بوندس‌لیگا در فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ دست پیدا کنند؟ سایت رسمی بوندس‌لیگای آلمان تحلیلی از ترکیب تیم نیکو کواچ در فصل جدید منتشر کرده که در ادامه می‌خوانید.

ترکیب پرستاره و ناکارآمد

ابتدا به فصل گذشته برگردیم، وقتی که نیکو کواچ تازه به آلیانتس‌آرنا آمد و مدافع عنوان قهرمانی به دنبال پس گرفتن جایگاهش از دورتموند بود. در ابتدا تیم تحت هدایت مربی کروات با سیستم ۳-۳-۴ آرایش شد که در برخی اوقات به سیستم ۱-۴-۱-۴ تبدیل می‌شد. در آن زمان بایرن در ۱۲ هفته نخست در رتبه نازل پنجم قرار داشت. روبری به سمت روبرت لواندوفسکی گرایش داشتند و توماس مولر و لئون گورتسکا هردو نقش شماره ۱۰ را بازی می‌کردند تا پشت مهاجم قرار بگیرند. این باعث می‌شد تیاگو در میانه میدان به‌عنوان محور تیم آسیب‌پذیر باشد. در مقابل مانوئل نویر هم یاشوا کیمیش، نیکلاس زوله، ژروم بواتنگ و دیوید آلابا قرار می‌گرفتند. یک ترکیب سنگین که باعث شد در ۱۲ بازی نخست فصل باواریایی‌ها در ۳ بازی شکست بخورند و فقط ۲ کلین‌شیت داشته باشند.

ترکیب بایرن‌مونیخ در فصل جدید چگونه خواهد بود؟

یافتن سیستم مناسب

اینکه کواچ سیستم تیمش را به ۱-۳-۲-۴ تغییر دهد اتفاقی تصادفی نبود. نتیجه آن مساوی شد با ثبت فقط یک باخت در ادامه رقابت‌های لیگ. خط میانی بایرن در حال تغییر بود و رکورددار قهرمانی بوندس‌لیگا در این منطقه از زمین توازن ایجاد کرد. بالطبع در خط دفاعی و حمله هم تغییراتی ایجاد شد. گورتسکا بیشتر به عقب رفت و با تیاگو هم هماهنگ‌تر شد تا این هافبک اسپانیایی هم بتواند به‌خوبی از ۴ بازیکن جلویی خودش حمایت کند. گورتسکا هم با وجود عقب‌تر بازی کردن در فرمی قرار گرفت که در شالکه قرار داشت و موفق شد ۶ گل هم در ادامه فصل بزند که ۳ برابر گل‌هایی بود که پیش از تغییر سیستم زده بود. خاوی مارتینس فصل را در حالی به پایان رساند که زوجِ تیاگو در میانه میدان شده بود. سرژ نبری و کینگزلی کومان هم در راه جانشینی روبن و ریبری اسطوره‌های باشگاه گام برداشتند که در نزدیکی جدایی و بازنشستگی بودند. این جابه‌جایی‌ها حتی باعث شد لواندوفسکی هم در شرایط بهتری قرار بگیرد و میانگین گلزنی‌اش را از ۰٫۵۸ در هر بازی به ۰٫۶۸ در هر بازی برساند.

ترکیب بایرن‌مونیخ در فصل جدید چگونه خواهد بود؟

همان خط حمله و پدیده‌های جانشین

احتمال اینکه ۵ بازیکن (لواندوفسکی، مولر، کومان، نبری و تیاگو) خط حمله و خط میانی در بازی نخست فصل جدید برابر هرتابرلین در ترکیب اصلی باشند بسیار زیاد است. اما چیزی که بایرن‌مونیخِ فصل جدید را هیجان‌انگیز می‌کند حضور پررنگ‌تر پدیده‌هاست. یان فیته آرپ ۱۹ ساله که از هامبورگ آمده ذخیره لواندوفسکی خواهد بود. آلفونسو دیویس کانادایی که ۱۸ سال سن دارد در فصل جدید رقابت باکیفیتی با وینگرهای تیم خواهد داشت. رناتو سانچس هم پس از ماجراجویی‌های فراوان ماه آینده ۲۲ ساله خواهد شد در پی بیشتر کردن دقایق بازی‌اش است. فراموش نکنید کورنتین تولیسو بعد از مصدومیت سختی که داشته برگشته، در حالی که فصل قبل فقط ۵۲ دقیقه توانست برای بایرن در بوندس‌لیگا بازی کند.

ترکیب بایرن‌مونیخ در فصل جدید چگونه خواهد بود؟

انعطاف‌پذیری در دفاع

می‌رسیم به نشانه‌های جدید در ترکیب بایرن با خریدهای تازه. بنژامن پاوار که یکی قهرمان‌های جام‌جهانی ۲۰۱۸ بود از اشتوتگارت جدا شد و بایرنی شده. لوکاس هرناندس هم‌تیمی‌اش در تیم ملی فرانسه هم از اتلتیکومادرید آمده. هردو بازیکن می‌توانند قدرت دفاعی بایرن‌مونیخ را بالاتر ببرند، در حالی که متس هوملس تصمیم گرفته به دورتموند برگردد. سبک بازی هرناندس به هوملس شباهت دارد و او می‌تواند جانشین مدافع سابق تیم ملی آلمان باشد. در حالی که هوملس بازیکنی با سابقه ۶ قهرمانی در بوندس‌لیگا است و جانشینی‌اش آسان نیست. اما این مدافع ۲۳ ساله فرانسوی به بایرن آمده تا مدافع میانی باشد تا اینکه در دفاع کناری بازی کند. در واقع با حضور هرناندس در مرکز دفاعی اتلتیکو در ۱۴ بازی فصل قبل پیش از مصدومیتش، تیم اسپانیایی ۸ کلین‌شیت در لالیگا داشت و فقط ۸ گل خورد. تازه‌واردهای بایرن در خط دفاعی می‌توانند در این خط جابه‌جا هم بشوند و در دفاع راست و چپ هم به کار گرفته شوند، اما به نظر می‌رسد حداقل یکی از آن‌ها دفاع وسط باشد. با در اختیار داشتند کیمیش و آلابا در دفاع کناری کواچ در دفاع انعطاف‌پذیری زیادی خواهد داشت. به ویژه درباره کیمیش این مسئله صادق است که می‌تواند در خط هافبک هم بازی کند، کاری که یواخیم لو انجام می‌دهد و نتیجه خوبی از بازی دادن به کیمیش در میانه میدان گرفته است. او می‌تواند ارتباط خوبی بین خط دفاعی و خط میانی باشد. کسی که با فیلیپ لام مقایسه می‌شد و درست مثل او در دفاع راست و میانه میدان بازی کرده. با این حال پاوار یک دفاع راست در کلاس جهانی است و شاید زمان مناسبی باشد که با حضور او در این پست، کیمیش باز هم به خط هافبک برود. مهم این است که این همه تنوع باعث می‌شود کواچ بتواند بیشتر به نیمکت پرستاره تیمش نگاه بیندازد و به همه بازی برسد. باید در نظر بگیرد که علاوه بر بوندس‌لیگا در لیگ قهرمانان هم دیدارهای سنگینی را تیمش باید پشت سر بگذارد. با توجه به اینکه پنجره نقل‌و‌انتقالات هنوز بسته نشده بایرن‌مونیخ می‌تواند شکل قدرتمندتری هم به خودش بگیرد. در حال حاضر هم ترکیب‌شان به اندازه کافی برای اینکه ادعا کنند به یک قهرمانی دیگر در بوندس‌لیگا خواهند رسید، قوی است.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.