گل‌های فصل بهار که اغلب به شکل گلدانی عرضه می‌شوند، عبارت‌اند از بنفشه، زنبق، لاله، نرگس، اطلسی، شب‌بو، سنیرر، سنبل، میمون، سیکلمن، پامچال و ختمی. انتخاب نوع گل به سلیقه خودتان بستگی دارد اما خوب است درباره هر یک از آنها اطلاعاتی داشته باشید تا بهتر بتوانید در این باره تصمیم‌گیری کنید.

رسانه ۷فراموش نکنید که همه گیاهان گلدار به نور فراوان نیاز دارند. بنابراین هیچ‌یک از آنها برای خانه‌های کم‌نور مناسب نیستند. بعضی از آنها با تمام‌شدن دوره گل‌دهی برای همیشه با شما خداحافظی می‌کنند و به قول معروف، همین پنج روز و شش باشند. برای مثال میمون، اطلسی، سنیرر، شب‌بو و بنفشه عمر زیادی ندارند اما سیکلمن، سنبل، نرگس، زنبق و لاله که دارای پیاز هستند، پس از گل‌دهی این امکان را به وجود می‌آورند که باز هم سال دیگر از پیازهایی که دارند استفاده کنیم. بنابراین اگر با آشنایی کامل نسبت به قابلیت‌های گل‌ها، آنها را تهیه کنیم، بهتر می‌توانیم آنها را مورد استفاده قرار دهیم.

پیش از انتخاب گل به این نکته توجه کنید که واقعا چه هدفی درباره خرید گلدان‌های گل دارید! اگر مقصود‌تان هدیه به دوستان و آشنایان باشد، بهتر است انواع سرگل را انتخاب کنید. اما در صورتی که بخواهید گل را در خانه نگهداری کنید، بهتر است آنهایی را خریداری کنید که هنوز دارای غنچه هستند و گل‌هایشان کاملا باز نشده است. بدون شک غنچه‌های نرگس در آینده‌ای نه چندان دور، یعنی پس از دو یا سه روز باز خواهند شد. در حالی که وقتی همه گل‌های نرگس شکفته باشد، به زودی عمر گل‌هایش به پایان می‌رسد.
انتقال گل به گلدان‌های زینتی

وقتی گیاهان گل‌دار را به خانه آوردید، آنها را به محل پرنور منتقل کنید و با خاک اطراف ریشه، آنها را درون گلدان مناسب یا باغچه بکارید. روز اول مقدار کمی آب روی گل‌ها‌یشان بپاشید و آنها را آبیاری کنید. در ضمن، برگ‌های زرد و گل‌های پژمرده را با قیچی قطع کرده و گل‌های سالم را نگهداری کنید.
گل‌آرایی

چند پیشنهاد برای گلدان گل‌های ریشه‌دار:

۱) با توجه به سلیقه خود گلدان بزرگ‌تری با ابعاد، جنس و فرم مناسب فضای خانه تهیه کرده و مجموعه‌ای از این گل‌ها را به داخل آن انتقال دهید.

۲) اغلب گل‌های بهاری در گلدان‌های سفالی به صورت مجزا عرضه می‌شوند. اگر از این ترکیب سفال و گل لذت می‌برید، تعدادی از آن گلدان‌ها را در کنار هم و در داخل یک سینی مناسب چیده و روی میز در گوشه‌ای از فضای خانه بگذارید.

۳) به‌طور معمول، انتقال‌دادن گل‌ها به گلدان‌های دیگر سبب آسیب‌دیدگی گل‌ها می‌شود. برای این منظور، دو راهکار وجود دارد: یا می‌توانید گلدانی بزرگ‌تر تهیه کرده و گل‌ها را با همان گلدان‌های کوچک گلی یا سفالی در کنار هم قرار دهید و یا در داخل گلدان بزرگتر چیده و روی آن خاک ریخته و در نهایت گلدان‌ها را با خزه پر کنید.

معرفی چند گل بهاری
۱) پامچال: نام این گل، گل نوروز است. در هوای خنک رشد بهتری دارد و در گرمای تابستان از بین می‌رود. نیاز به خاک قوی و مرطوب دارد و به زهکشی خاک نیز بسیار حساس است. شما می‌توانید این گل زیبا را جعبه‌ای بین چهار تا پنج هزار تومان خریداری کنید.
۲) بنفشه: بنفشه از جمله گیاهان معروف است که در فصل بهار به حداکثر گل‌دهی می‌رسد. این گل مقاوم به سرما است و به همین دلیل، بیشتر مورد پسند همگان واقع می‌شود. بنفشه جعبه‌ای با قیمت هزار تا ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
۳) نرگس: نرگس از جمله گیاهان پیازی بسیار محبوب است. انواعی از آن که گل‌های ریزتری دارند، بسیار معطرند. در مناطق معتدله می‌توان پیاز نرگس را در ماه‌های مهر و آبان در فضای بیرون کاشت و در مناطق سردتر باید این کار را اواخر تابستان انجام داد. برگ‌های نرگس نسبت به برف و سرما مقاومند و پس از رفتن سرمای زمستان هم‌زمان با شروع سال نو گل‌های زیبای آن می‌شکفند.
۴) مینا: گل مینا به رنگ‌های سفید، سرخ و قرمزرنگ وجود دارد و نیاز به محل‌های آفتابی و تا حدودی سایه‌دار دارد. می‌توانید آن را در فواصل کوتاه در چمن بکارید. قیمت جعبه‌ای این گل زیبا نیز بین ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان است.
۵) میمون: گل میمون به صورت خوشه‌ای از گل‌های رنگی روی این گیاه تیره ظاهر می‌شود و زیبایی خاصی دارد. گل میمون نیاز به محل‌های آفتاب‌گیر دارد. البته حاشیه‌های نیمه سایه نیز برای آن مناسب است. …………………………………………۶) همیشه بهار: این گیاه گل‌های درشت به رنگ زرد یا نارنجی دارد و اغلب در اواخر تابستان و بهار به گل می‌نشیند و به راحتی نیز از طریق بذر تکثیر می‌شود.
گلدان‌های پشت پنجره