از سری مطالب تغذیه سالم در بارداری به برنامه غذایی صحیح در سه ماهه سوم حاملگی می پردازد و مادران را با نیازهای تغذیه ای این دوران آشنا می کند.

رسانه ۷   از سری مطالب تغذیه سالم در بارداری به برنامه غذایی صحیح در سه ماهه سوم حاملگی می پردازد و مادران را با نیازهای تغذیه ای این دوران آشنا می کند.

چند هفته دیگر تا پایان دوران شگفت انگیز بارداری باقی نمانده و شما همچنان باید برنامه غذایی سالم و متنوع خود را حفظ کنید. درست است که معمولا بیشترین اضافه وزن مادر  در سه ماه آخر بارداری ایجاد می شود اما معنایش این نیست که هرچه قدر دلتان می‌خواهد غذا بخورید. نیاز به انرژی در این دوازده هفته،  حدود ۴۵۰ کالری بیشتر از سه ماه اول یا ۱۱۰ کالری نسبت به سه ماه دوم است. پس برای تامین این این مقدار کالری اضافی، می توانید دو واحد گوشت (۶۰ گرم) یا جانشین‌های آن را به برنامه غذایی روزانه‌تان بیفزایید.

از هر گروه غذایی چقدر بخوریم؟

همه مادران باردار به شش گروه اصلی که در هرم غذایی آمده یعنی نان و غلات، شیر و لبنیات، میوه، سبزی، گوشت و جانشین‌های آن و چربی‌ها و روغن‌ها تقسیم کرد.

نان و غلات
وزن قبل از بارداری (کیلو) BMI مقدار مصرف توصیه شده طی سه ماهه سوم
۵۰ ۱۹ ۲۴۰ گرم
۶۳ ۲۴ ۲۷۰ گرم

میوه و سبزی
وزن قبل از بارداری (کیلو) BMI مقدار مصرف توصیه شده طی سه ماهه سوم
۵۰ ۱۹ ۵ فنجان
۶۳ ۲۴ ۵/۵ فنجان

گوشت و جانشین های آن
وزن قبل از بارداری (کیلو) BMI مقدار مصرف توصیه شده طی سه ماهه سوم
۵۰ ۱۹ ۲۰۰ گرم
۶۳ ۲۴ ۲۰۰ گرم

شیر و لبنیات
وزن قبل از بارداری (کیلو) BMI مقدار مصرف توصیه شده طی سه ماهه سوم
۵۰ ۱۹ ۴-۳ فنجان
۶۳ ۲۴ ۴-۳ فنجان

۲ پیشنهاد غذایی عالی برای سه ماهه سوم بارداری

سالمون: به گزارش نی نی بان، مغز جنین شما در سه ماهه سوم به شدت در حال رشد و تکامل است و خوردن غذاهای غنی از امگا ۳ می تواند در این فرایند موثر باشد. ماهی قزل آلا یکی از منابع خوب اسید چرب DHA است که به تکمیل سیستم عصبی جنین کمک می کند.

تخم مرغ: تخم مرغ حاوی ماده ای به نام کولین است که در رشد و تقسیم سلولی دخالت دارد. مطالعات نشان می دهد که در اواخر دوران بارداری میزان کولین کاهش پیدا می کند در حالیکه این ماده مغذی نقش بسیار مهمی در شکل گیری حافظه دارد. علاوه بر این دریافت مقادیر کافی کولین، احتمال اختلالات کبد و پانکراس را در فرزندتان پایین می آورد.

عوارض شایع بارداری در ماه‌های هفتم تا نهم

یبوست: یبوست و مشکلات دفع از شایع‌ترین عوارض دوران بارداری است که معملا در اواخر دوره بارداری ایجاد می‌شود. دلیلش هم کاملا مشخص است. شما در این دوران کم‌فعالیت‌تر از قبل شده است و رحم‌تان هم روی روده بزرگ فشار می‌آورد. اگر می‌خواهید از این عارضه پیشگری کنید از میوه‌ها و سبزیجات به ویژه آلو و انجیر غافل نشوید. سعی کنید حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید و نان و غلاتتان را هم از نوع سبوس‌دار انتخاب کنید.

 سوزش سر دل: سوزش سر دل در مراحل پایانی بارداری شکایت شایعی است که خیلی از مادرهای چشم انتظار را دچار مشکل می کند. علت این سوزش فشاری است که در نتیجه بزرگ شدن رحم به معده وارد می شود و باعث می شود اسید معده به داخل مری برگردد. محدود کردن مقدار غذایی که در هر وعده می خورید، نوشیدن مایعات بین دو وعده غذایی، پوشیدن لباس های گشاد، آهسته جویدن و لم ندادن برای حداقل سه ساعت بعد از خوردن غذا می تواند در رفع این سوزش موثر باشد.

نی نی بان