پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: زنی در بریتانیا با گروه خونی دی دش دش که یکی از کمیاب ترین گروه های خونی در جهان است، قصد دارد جان صدها انسان را از مرگ نجات دهد. «سو اولدز» (Sue Olds) با ۵۲ سال سن و اهل منطقه پنزانس (Penzance) در جنوب غربی انگلستان، تنها فردی […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

زنی در بریتانیا با گروه خونی دی دش دش که یکی از کمیاب ترین گروه های خونی در جهان است، قصد دارد جان صدها انسان را از مرگ نجات دهد.

«سو اولدز» (Sue Olds) با ۵۲ سال سن و اهل منطقه پنزانس (Penzance) در جنوب غربی انگلستان، تنها فردی در بریتانیا با گروه خونی «دی دش دش» (-D-) است که نامش در سرویس سلامت همگانی (NHS) این کشور به ثبت رسیده است.

یکی از پزشکان سرویس سلامت همگانی بریتانیا گفته خانم اولدز تاکنون جان ده ها بیمار از جمله یک نوزاد را نجات داده است. اگر او هر سال سه مرتبه خون بدهد می تواند سالانه جان ۱۰۰ نفر یا بیشتر را نجات داده یا بهبود دهد.خانم اولدز می گوید از سال ۱۹۹۴ خون اهدا می کند

موضوع خارق العاده این است که او تنها ناجی بیماران محتاج به گروه خونی دی دش دش در انگلستان است. خانم اولدز که از سال ۱۹۹۴ خون اهدا می کند، تاکنون ۴۶ مرتبه به سرویس سلامت این کشور خون اهدا کرده و گفته تا هر وقت توان داشته باشد به اهدای خون ادامه خواهد داد.

از گروه خونی دی دش دش می توان برای درمان بیماران سرطانی، بیماران شیمی درمانی، قربانیان تصادفات و نوزادان نارس استفاده کرد. چون این گروه خونی نادر جزوی از گروه خونی رزوس (Rhesus) است، می توان آن را به تقریبا تمام نیازمندان فارغ از نوع RH اهدا کرد.

خانم اولدز می گوید:

«شگفت انگیز است، واقعاً احساساتی شده ام. فرقی نمی کند زندگی یک نوزاد را نجات می دهم یا یک فرد سالخورده؛ زندگی بسیار ارزشمند است.»

سرویس سلامت همگانی انگلستان قرار است بخشی از خون های اهدایی خانم اولدز را برای آیندگان ذخیره کند. رییس بخش اهدای خون این سازمان معتقد است گروه های خونی بسیار کمیاب فقط در برخی قومیت ها یافت شده و وجود امثال خانم اولدز نعمتی برای این سازمان و کشور است.

جالب است بدانید فقط ۱۱۰ نفر در جهان گروه خونی دی دش دش دارند که ۸۸ نفر از آنها در ژاپن زندگی می کنند.

منبع خبر: دیجیاتو

آخرین اخبار علم و فناوری و تکنولوژی ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.