پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رسانه ۷/ پریسا غفاری؛ تیم فوتبال شهرداری بم با ۶ قهرمانی در لیگ برتر رکوردی دست‌نیافتنی را ثبت کرده است. مرضیه جعفری، سرمربی این تیم سال‌هاست ترکیبش را حفظ کرده و با همین روش نتیجه می‌گیرد. از میان ترکیب ۲۴ نفره اش زهرا قنبری، بهترین گلزن فصل، کوهستان خسروی […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

رسانه ۷/ پریسا غفاری؛ تیم فوتبال شهرداری بم با ۶ قهرمانی در لیگ برتر رکوردی دست‌نیافتنی را ثبت کرده است. مرضیه جعفری، سرمربی این تیم سال‌هاست ترکیبش را حفظ کرده و با همین روش نتیجه می‌گیرد. از میان ترکیب ۲۴ نفره اش زهرا قنبری، بهترین گلزن فصل، کوهستان خسروی کاپیتان و بازیکنی که تبدیل به شناسنامه تیم شده در کنار شیرین جعفری یکی از بهترین مدافعان راست کشور به دفتر روزنامه رسانه ۷ آمدند و ساعتی مهمان ما بودند. همه این سه نفر معتقد بودند که تیم‌شان قهرمانی‌هایش را مدیون حفظ ترکیب تیم، همدلی بین کادر فنی و بازیکنان و حمایت مسئولان باشگاه است.
*قهرمانی و حفظ آن در لیگ کاری بس دشوار است. چند سال است که در این تیم توپ می‌زنید؟
قنبری: من ۶ سال است در این تیم توپ می‌زنم و ۴ تا قهرمانی دارم، به همراه نایب‌قهرمانی و یک مقام سومی.
* شما (قنبری) در دو فصل بهترین گلزن مسابقات شدید؟
بله، هر بازیکنی دوست دارد در مسابقاتش رکوردی را بشکند و عنوانی را هم به دست بیاورد. پس خیلی خوشحال شدم که عنوان بهترین گلزن به من رسید. هر چند نمی‌دانستم رکوردی را هم جابه‌جا کردم. باید از هم‌تیمی‌هایم تشکر کنم که این فرصت را برای من فراهم کردند.
*خانم جعفری شما چند سال در این تیم هستید؟
سه سال است که در این تیم توپ می‌زنم و دوبار جام قهرمانی را بالای سربردم. البته من دفاع وسط بودم، اما وقتی به بم آمدم بنا به نیاز تیم به دفاع راست رفتم و فکر می‌کنم من و خانم خسروی به همراه سایر هم‌تیمی‌هایم به خوبی از عهده دفاع برآمدیم و رکوردی خوب را برجای گذاشتیم؛ ۱۰۷ گل‌زده و تنها ۷ گل خورده، اما چه فایده که هیچ وقت آنالیزی وجود نداشته تا کار مدافعان هم دیده شود.
خسروی: من ۱۰ سال است که در بم فعالیت می‌کنم و به قولی یک ورزشکار بومی شناخته می‌شوم. به غیر از بازی به عنوان کمک‌مربی خانم جعفری فعال هستم. در ۶ تا قهرمانی این تیم بودم و در واقع شناسنامه این تیم هستم.
*برخورد مردم با شما (خسروی) چگونه است؟
مسئولان باشگاه من را بازیکن بومی می‌دانند و مردم شهر هم رابطه خوبی با من دارند. هر چند بم تماشاگران زیادی برای تیم بانوان ندارد. متأسفانه زلزله بم، مردم این شهر را در شرایط روحی مناسبی نگذاشته است. با این حال از ما حمایت می‌کنند. برای ما هم جای بسی خوشحالی است که بتوانیم برای دقایقی لبخند بر لبان مردم این شهر بیاوریم. دعای خیر آن‌ها همیشه همراه ماست.
* فکر نمی‌کنید لیگ ما ضعیف شده و اینکه ۶ قهرمانی نشان دهند این است که تیم‌های دیگر ضعیف شدند؟
خسروی: این‌طور نیست ما پارسال هم لب مرزی قهرمان شدیم. امسال نیز بین تیم‌های اول تا هفتم رقابت سخت وجود داشت. به نظرم مشکل اصلی این است که تیم‌ها اسپانسر‌های خوب ندارند و بازیکنان مرتب درگیر مسائل مادی هستند. در برخی تیم‌ها حتی رسیدگی خوبی انجام نمی‌شود.
قنبری: باید کاملاً صحبت‌های خانم خسروی را تأیید کنم. اسپانسر‌ها خیلی در وضعیت لیگ تأثیرگذار هستند. قرارداد‌های ما بالا نیست، اما مهم این است که حمایت همه‌جانبه مسئولان بم را به همراه داریم. همین مسئله مسئولیت ما را سخت‌تر می‌کند تا برای هدف‌مان بجنگیم. در ضمن باید گفت سایر تیم‌ها برابر ما مثل استقلال و پرسپولیس همیشه با انگیزه ظاهر می‌شوند تا شکست‌مان دهند. باور کنید شاید تیم‌های دیگر هم بیشتر از ما مهره دارند ولی انگیزه ما قوی‌تر است.
*فصل گذشته شاهد خشونت‌های زیادی در لیگ بودیم!
قنبری: بله، در بعضی بازی‌ها مربیان و بازیکنان از اول تا آخر مسابقه به من فحش می‌دادند. هر چند این‌گونه رفتار‌ها در شأن بانوان نیست ولی بیش از پیش در رسانه‌ها بزرگ‌نمایی شد به نحوی که موفقیت‌های بانوان آنقدر در رسانه‌ها پرداخته نمی‌شود.
خسروی: به نظر من همه این خشونت‌ها و رفتار‌ها به مربی و نحوه مدیریتش در زمین برمی‌گردد. مربی نباید به بازیکنش چنین رفتاری آموزش دهد یا حتی اجازه این کار را بدهد. باید بدانیم اخلاق مهم‌تر از بازی است.
*جایگاه تیم ملی ما در آسیا و رنکینگ جهانی خوب نیست. علت آن به نداشتن مربی خوب برمی‌گردد یا ضعف تکنیکی بازیکنان؟
خسروی: مشکل اصلی این است که وقتی مسابقه و تورنمنت مهمی پیش‌رو داریم یک ماه قبل اردو را تشکیل می‌دهند. گویا یک دورهمی است.
قنبری: من فکر می‌کنم برای ما این مسئله القا شده که تنها ما را می‌برند برای اینکه فیفا جریمه‌شان نکند و برایشان مهم نیستیم. نه زمین و امکانات مناسب داریم و نه مربی تراز اول در سطح جهانی. مربیان ما شاید فقط در ایران خوب هستند. باور کنید از زمانی که آقای عبدی و حبیبی به ما اضافه شدند تغییرات زیادی در تیم ملی به وجود آمد. دور اول مقدماتی المپیک را خیلی خوب بازی کردیم ولی در دور بعد به‌خاطر اشتباهات فردی حذف شدیم. در حال حاضر هم که تیم ملی رها شده است.
جعفری: همه این باخت‌ها برمی‌گردد به اینکه تیم‌ها آنالیز نمی‌شوند و هیچ کادر فنی تیم ملی بر سر بازی‌های لیگ حضور ندارد. رسانه‌ها مربی را مورد نقد قرار نمی‌دهند و او گمان می‌برد که کارش درست است. وقتی بدون حضور در بازی‌ها بازیکنان را انتخاب و به آقای عبدی تحویل می‌دهند دیگر چه انتظاری می‌توان داشت که بهترین‌ها به تیم ملی راه پیدا کنند.
*آیا فکر نمی‌کنید علت عدم پیشرفت مربیان، علاقه نداشتن به ارتقا است؟
قنبری: دو مشکل وجود دارد. اینکه کلاس‌های متعددی با حضور مربیان حرفه‌ای خارجی گذاشته نمی‌شود و دوم اینکه اگر ایرادی از آن‌ها گرفته می‌شود ناراحت می‌شوند. به نظرم حتی برای داوران ما هم باید کلاس ارتقا گذاشته شود، چون بعضی اشتباهات آن‌ها واقعاً تأثیر‌گذار است. درکل باید گفت بازیکنان ما سعی کردند تکانی به خود بدهند و مسیر پیشرفت‌شان را پیدا کردند، اما در لیگ ما علم مربیان بسیار پایین است.
خسروی: رقابت بین مربیان کمتر شده است. آن‌ها جای خودشان را در کادر فنی محکم می‌دانند و برایشان کسر شأن است که زیر نظرشان کار کنند.
*بحث ورود بانوان به ورزشگاه‌ها از سوی فیفا بسیار جدی به نظر می‌آید، نظر شما در این باره چیست؟
جعفری: به نظرم فوتبال مردان دچار استپ شده است. باید یک اتفاق تازه بیفتد و به ملی‌پوشان انگیزه دهد. اول باید فرهنگ‌سازی بزرگ صورت بگیرد و با ورود خانواده‌ها و بانوان به ورزشگاه‌ها انگیزه‌ای دوباره به ملی‌پوشان داد.
قنبری: تماشاچی بیشترین تأثیر را در عملکرد هر تیمی دارد. حتی حضور خود ما بانوان ملی‌پوش برای تماشا می‌تواند کمک شایانی به پیشرفت تکنیکی ما داشته باشد. اگر مردان و خانواده‌های ما به استادیوم‌های بیایند باور کنید انرژی ما هم دوچندان می‌شود.
*خانم خسروی اگر همسرتان در استادیوم به تماشای بازی شما بیاید چه اتفاقی می‌افتد؟
باور کنید انرژی و انگیزه‌ام دو برابر می‌شود و همانند یک دوربین برایم عمل می‌کند. هیجانی که این کار ایجاد می‌کند مضاعف است.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.