پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رسانه ۷/ مهدی شیروانی؛ مسابقات بین‌المللی کشتی آزاد و فرنگی جام بالاوادزه و کارتوزیا جایزه بزرگ گرجستان در تفلیس برگزار شد و فرنگی‌کاران کشورمان با ۵ طلا، یک نقره و ۶ برنز به کارشان خاتمه دادند. در همین رابطه با سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به گفت‌وگو نشستیم که محمد […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

رسانه ۷/ مهدی شیروانی؛ مسابقات بین‌المللی کشتی آزاد و فرنگی جام بالاوادزه و کارتوزیا جایزه بزرگ گرجستان در تفلیس برگزار شد و فرنگی‌کاران کشورمان با ۵ طلا، یک نقره و ۶ برنز به کارشان خاتمه دادند. در همین رابطه با سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی به گفت‌وگو نشستیم که محمد بنا به رسانه ۷ گفت:

* مشکل اقتصادی فقط در کشور ما نیست، بلکه اکثر کشور‌ها با آن دست به گریبان هستند. با توجه به همین موضوع مشکلات سخت و آزار‌دهنده اقتصادی، مسابقات بین‌المللی کشتی، دیگر مثل سابق برگزار نمی‌شود و در اکثر این رقابت‌ها شاهد هستیم که یا تعداد نفرات و تیم‌ها مثل گذشته نیست و در اکثر رقابت‌ها می‌بینیم در هر وزن بیشتر از ۷ – ۶ کشتی‌گیر بیشتر شرکت نمی‌کند.
* برهمین اساس مسابقات جام جایزه بزرگ گرجستان نیز از همان قاعده مستثنی نبود ولی به رغم همین مشکلات اقتصادی که روی حضور اکثر کشتی‌گیران و کشور‌ها تأثیر گذاشته بود، باز هم دیدیم که در جام گرجستان از نظر تعداد تیم‌ها و نفرات شرایطی تقریباً بهتر نسبت به بعضی از رقابت‌های بین‌المللی داشت.
* مثلاً جام پیت لاسینسکی که قرار بود در آن شرکت کنیم، یکی از جام‌های خوب و معتبر کشتی فرنگی دنیاست ولی دیدیم که در هر وزن تعداد خیلی کمی کشتی‌گیر حضور داشتند. این شرایط روی استقبال تیم‌ها از همه رقابت‌ها تأثیر منفی گذاشته ولی در گرجستان، از این نظر چندان بد نبود.
* هرچند که بعضی کشور‌های صاحب‌نام کشتی و نامداران کشتی دنیا در تفلیس غایب بودند ولی بعضی کشور‌ها نیز با گروهی از نامداران و بعضی کشور‌ها مثل آذربایجان، صربستان، ارمنستان با تعدادی از نامداران و مدال‌داران جهان و المپیک خودشان کشتی گرفتند و گرجستان میزبان در بعضی اوزان از ملی‌پوشان و عنوان‌دارانش استفاده کرد.
* به اعتقاد من سطح کمی و کیفی جام گرجستان در حد متوسط رو به بالا بود و خوشبختانه بچه‌های ما روی هم رفته خوب کشتی گرفتند.
* همان گونه که ما با اکثر نفرات جوان و پشتوانه‌هایمان رفته بودیم، بعضی کشور‌ها هم با جوانان‌شان آمده بودند، اما کشور‌هایی مثل آذربایجان، ارمنستان، صربستان یا گرجستان میزبان در بعضی وزن‌ها، همه نیروهای‌شان اعم از نامداران جهان و المپیک و باتجربه‌های پا به سن گذاشته‌شان را هم به میدان فرستادند.
* متأسفانه این مسابقات خیلی خسته‌کننده بود. فاصله هتل محل اقامت تا سالن مسابقه و نحوه برگزاری مسابقات که بعضاً تا نصف شب طول می‌کشید، شرکت‌کنندگان اعم از مربیان، کشتی‌گیران، داوران و… اذیت کرد و آزار داد. البته بعضی مقررات اتحادیه جهانی کشتی و مجبور ساختن میزبان به رعایت آن مقررات هم در این طولانی و خسته‌کننده شدن مسابقات تأثیرگذار بود.
* برای شرکت در هر مسابقه بین‌المللی، یک هدف و برنامه‌ای داریم. تحمل این همه خستگی و استرس هم برای رسیدن به این اهداف است و شکرخدا در این مسابقات به بسیاری از اهداف‌مان رسیدیم.
* در مجموع بچه‌های ما خوب بودند و اگر در اوزانی که به هم خوردند، در مراحل مقدماتی به هم نخورده بودند و با هم کشتی نمی‌گرفتند، قطعاً هم به نتایجی بهتر و هم به تعداد مدال‌هایی با رنگ و عیار بهتر و خوش‌رنگ‌تری دست می‌یافتند.
* از همه بچه‌ها راضی هستم. چه آن‌هایی که برنده و صاحب مدال و عنوان شدند و چه آن‌هایی که باختند یا دست‌شان از کسب مدال کوتاه ماند، راضی هستم. به این دلیل که همه آن‌ها خوب جنگیدند و مبارزه کردند.
* نکته کلی و مثبت این بود که بچه‌های ما در این پروسه ۵، ۶ ماهه، بچه‌های ما به یک خودباوری خوبی رسیده‌اند و مطمئناً با این جوان‌ها می‌توانیم به رشدمان ادامه دهیم.
* در حال حاضر شناخت کامل و خوبی نسبت به همه بچه‌ها پیدا کرده‌ایم. بعد از بحث و تبادل نظر با کادر فنی و بررسی عملکرد همه نفرات و رسیدن به جمع‌بندی مناسب، ترکیب نهایی تیم ملی را اعلام می‌کنیم.
* اردوی آماده‌سازی تیم ملی از ۲۳ مرداد (فردا) شروع می‌شود، نفرات اعزامی به گرجستان یکی، دو روز استراحت می‌کنند و از ۲۵ مرداد به بقیه اردونشینان ملحق می‌شوند. بعد از تبادل نظر با کادر فنی، در موعد مقرری که فدراسیون اعلام می‌کند، اسامی ملی‌پوشان اعزامی به رقابت‌های جهانی قزاقستان را معرفی می‌کنیم.
* در هیچ وزنی مشکل نداریم که نیاز به برگزاری انتخابی درون اردویی داشته باشیم. دیگر وقت این حرف‌ها نیست و باید هرچه زودتر بعد از معرفی ملی‌پوشان، همه نفرات را مهیای رویارویی با مدعیان جهانی کنیم.
* امیدوارم که بتوانیم به خوبی از اعتبار کشتی ایران دفاع کنیم و با تمام وجود برای رسیدن به این هدف تلاش کرده و مبارزه می‌کنیم.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.