پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: به گزارش خبرگزاری فارس،سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک صبح امیروز میهمان برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم بود.وی در ابتدای این برنامه درباره شایعه نامزد شدن برای فدراسیون فوتبال گفت: فرض را بر این بگذارید که ما همین جا هستیم و کارهایمان را به اتمام می‌رسانیم. من […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

به گزارش خبرگزاری فارس،سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک صبح امیروز میهمان برنامه سلام صبح بخیر شبکه سوم بود.
وی در ابتدای این برنامه درباره شایعه نامزد شدن برای فدراسیون فوتبال گفت: فرض را بر این بگذارید که ما همین جا هستیم و کارهایمان را به اتمام می‌رسانیم. من قطعا در هیچ فدراسیونی نخواهم بود و تلاشم این است که از جامعه بزرگ ورزش حمایت کنم و هیچ انگیزه ای برای حضور در هیچ فدراسیونی ندارم.

وی  در خصوص تیم ملی امید نیز تاکید کرد: فرهاد مجیدی منتخب فدراسیون فوتبال و کادر فنی است و آن چیزی که رسالت ما است حمایت  از سرمربی انتخاب شده است. ایشان در کنار استیلی و مجموعه کادر فنی، تیم را حمایت می کنند و انتظار ما این است که تیم از شرایط ۴۰ سال گذشته خود خارج شود و به المپیک ۲۰۲۰ راه پیدا کند ولی همه باشگاه ها باید حمایت کنند و نسل جدید فوتبال نیازمند حمایت همه باشگاه ها است. مجموعه جوانی که اکنون در حال اردو هستند تا تجربه کافی را به دست بیاورند.

رییس کمیته المپیک ادامه داد: تیم امید بستر اصلی برای تیم ملی است و جوانان امروز بسیار خوب درخشیدند. حمایت های مالی و پشتیبانی در اردو نیز انجام شده و اخیرا با آقایان تاج و داورزنی جلسه ای داشتیم و مشغول بحث و تلاش برای حمایت هستیم تا این تیم بدون کوچکترین مشکل راهی ۲۰۲۰ شود.
صالحی امیری درباره حضور دستیار خارجی در این تیم و اینکه آیا ممکن است به المپیک راه پیدا کند، گفت: فرهاد مجیدی یک دستیار خارجی را پیشنهاد کرد، ما هم مشکلی نداریم و او اضافه می شود. ما در انتخاب مربی دخالت مستقیم نداریم، تلاشمان این است که آنها موفق باشند. ما در تلاشیم که مسئله تیم امید درچارچوب تیم ملی ما دیده شود و اکنون هم وزارت ورزش و هم کمیته المپیک و هم فدراسیون به صورت جدی پشتیبان تیم امید هستیم تا شاهد راه یابی آن به ۲۰۲۰ باشیم.

وی درباره کاهش اختلاف در ورزش که سیاست اصلی کمیته ملی المپیک است، تصریح کرد: اختلافات دیگر نیست و حتی از لفظ کم هم استفاده نکنید. همیشه حاشیه های ورزش فربه و متن آن لاغر بود اما در این دوره سیاست های ما بر این قرار گرفت که حاشیه ها که انرژی را کم می کنند کنار بگذاریم و به متن که ما را به قله می رساند بپردازیم. کنار گذاشتن حاشیه ها و داشتن برنامه برای رسیدن به وفاق مهم است. ما کسی را مقصر نمی دانیم و همه در کنار هم تلاش می کنیم. چالش ها و موانع هم مسئولیت دارد. ما همیشه دنبال مقصر می گردیم ولی در این دوره دنبال مقصر نمی گردیم و وظیفه ما وفاق برای آماده سازی تیم ها و رسیدن به قله ها و سکوها است و مسئولیت چالش ها را هم می پذیریم. چرا که مشکلات همواره از جایی شروع می شود که ما فرافکنی کنیم و تقصیر را دیگران بیندازیم.

وی یادآور شد: امروز کادر مدیریتی ورزش ایران همه و همه در یک شرایط واقعا انسجامی و وفاق به سر می برند چون اهداف بلندتری داریم و می خواهیم در عرصه های جهانی بدرخشیم. اگر والیبال و کشتی ما می درخشد محصول انسجام است و ما چند رویداد دیگر پیش رو داریم که باید با وفاق وارد آنها شویم.

صالحی امیری در خصوص پشتیبانی و حمایت مالی فدراسیون‌ها و ورزشکاران اظهار کرد: مجموعه ظرفیت نرم افزاری و سخت افزاری و منابع مالی ما در وزارت ورزش درگیر کسب سهیمه است. ما ستاد عملیاتی در کمیته المپیک به سرپرستی نصرالله سجادی ایجاد کردیم و ستاد عالی نیز به ریاست وزیر ورزش ایجاد شده و همه تصمیم گیر هستند. نظام تصمیم گیری فردی در دنیا هم منسوخ شده است. ما ۱۷ کمیته داریم که شامل نخبه ها هستند و اتاق تصمیم گیری و فکر ما این کمیته ها هستند و در نهایت ما به تصمیم گیری می پردازیم. از نظر منطق مدیریتی فردگرایی مرده است.

وی اذعان کرد: دولت با همین شرایط اقتصادی کمک می کند و ما حدود ۸۰ درصد منابع سال قبل را تا مرداد ماه تخصیص داده ایم. البته ورزش ما نیاز بیشتری دارد اما به هر حال باید شرایط کشور را درک کرد. ظرفیت های ما همگی ۲۴ ساعته در خدمت و تیم ها در داخل و خارج در اردو هستند. آن چیزی که در ظرفیت کشور و توان دولت است انجام شده و در این زمینه شفاف بوده ایم و همه دریافت ها و پرداختهای ما در سایت موجود است.

رییس کمیته المپیک میزان سهمیه ایران در المپیک سال آینده و مقام ایران را اینگونه پیش بینی کرد: منطق پیش بینی منطق خوبی نیست. اگر بپرسید برای کسب سهمیه چه می کنید، باید بگویم ما تصمیم گیر نیستیم و هر کسی کسب سهمیه کرد اعزام می شود. برخی رشته ها تا اردیبهشت ۹۹ برای کسب سهمیه فرصت دارند. پیش بینی ما این است که کسب سهمیه ما از دور قبل بیشتر باشد. اساسا بحث مدال به سه عامل کسب سهمیه، وضعیت رقبا و آمادگی ۲۰۶ کشور دیگر برمی گردد. آنجا عرصه ثانیه ها است و در دوومیدانی صدم ثانیه هم ارزش دارد، امید ما این است که کاروان ما در ۲۰۲۰ بدرخشد.

صالحی امیری در خصوص راه اندازی موزه ورزش و تاریخ شفاهی ورزش توضیح داد: همواره موزه ها نمایانگر غرور ملت ها هستند. همانطور که یک ایرانی در موزه ایران باستان احساس غرور می کند، برای موزه ورزش نیز احساس نیاز کردیم و در ۲۵۰۰ متر فضا آن را راه اندازی کردیم تا کنون بیش از ۲۰۰ مدال و کاپ اهدا شده و از همه پیشکسوتان، ورزشکاران، خبرنگاران و مردم می خواهیم آثار، اسناد، عکسها، لباس و… را به موزه قرض بدهند و ما به آنها سند می دهیم و محفوظ است.

وی افزود: درباره تاریخ شفاهی ورزش ایران هم یک نکته خیلی مهم این است که این ملت پرخاطره است. از سال ۱۳۰۶ ورزش مدرن ایران آغاز شده و جام ارجان مربوط به ۳۲۰۰ سال قبل است و ۵ حلقه است که برخی معتقدند ۵ حلقه المپیک از آن گرفته شده و همه ورزشی است. این تاریخ نیازمند بازگویی و بازنویسی است. بنابراین یک تیم قوی شروع به کار کرده اند و ما در مجموع برای همه رشته های ورزشی و همه قهرمانان فایل باز کرده ایم و تاریخ شفاهی بیانگر تلخی ها و شیرینی های جامعه ورزش در یک صد سال گذشته است.
رییس کمیته المپیک درباره زمان آغاز لیگ برتر فوتبال گفت: ما تصمیم گرفتیم در فوتبال خیلی مداخله نکنیم چون پرمناقشه است. پریروز جلساتی داشتیم که امروز هم ادامه دارد و لیگ همین روزها برگزار می شود. نسلی در جامعه منتظرند و نمی شود آنها را نادیده بگیریم. روزهای آینده تاریخ قطعی اعلام می شود و لیگ به عنوان بخشی از مطالبه مردم برگزار می شود.

وی درباره شایعه برگزاری بازی افتتاحیه لیگ در ۳۱ مرداد گفت: لیگ همین روزها برگزار خواهد شد.
صالحی امیری درباره دلیل کاهش سهمیه در وزنه برداری در المپیک توضیح داد: کمیته ملی المپیک قوانین سختی را وضع کرده و ما باید بدانیم دنیا به سمت ورزش پاک می رود. در گذشته مشکلاتی درباره دوپینگ داشتیم. برای ۲۰۲۰ دو سهمیه بیشتر نداریم و باید دقت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به نام ستاره وزنه‌برداری ایران اضافه کرد برای سهراب مرادی قهرمانمان که اکنون در آلمان است طلب شفا دارم. روز شنبه با پزشک ایشان جلسه ای داشتم و از وضعیت سهراب خیلی راضی بود. ایشان قول داد سهراب را بدون جراحی به المپیک برساند.

صالحی امیری درباره راه اندازی گروه تلگرامی که در آن اکثر قهرمانان به نام ایران در آن حضور دارند،تصریح کرد: جامعه ورزش هویت خود را از قهرمانان می گیرد، از تختی انسان بزرگ و بامعرفت و بافضیلت که پهلوان ما است تا سایر عزیزانی که در عرصه ها می درخشند. بنابراین نمی شود ورزش را بدون قهرمان توصیف کرد. ما گروهی داریم که احوال قهرمانان ورزشی را می پرسیم. ورزش بدون قهرمان معنایی ندارد و نمی شود از احسان حدادی بخواهید در ۲۰۲۰ سکو برود اما مسائل او را نبینید یا سهراب مرادی قهرمان طلایی شما باشد اما احوالش را نپرسید.

رییس کمیته المپیک در پایان گفت: ورزش ایران کام ملت را شیرین خواهد کرد و انگیزه و اراده قوی دارد تا شرایطی ایجاد کند که ملت ایران در شرایط سخت اقتصادی کامشان شیرین شود. همانطور که والیبال کام مردم را شیرین کرد و باقی رشته ها هم سهمیه خواهند گرفت.

انتهای پیام/ا
 

منبع خبر: فارس

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.