پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: رسانه ۷/ امیرعباس واسعی؛ انتشار خبر احتمال جدایی استراماچونی که در سایت‌های داخلی هم بازتاب زیادی داشت بدین معنی است که سرمربی استقلال از شرایط در این تیم راضی به نظر نمی‌رسد و نمی‌خواهد جایگاه خود را در فوتبال قربانی حضور در رأس کادر فنی تیم استقلال کند. قطعاً […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

پرونده| مقصر اولتیماتوم استراماچونی کیست؟رسانه ۷/ امیرعباس واسعی؛ انتشار خبر احتمال جدایی استراماچونی که در سایت‌های داخلی هم بازتاب زیادی داشت بدین معنی است که سرمربی استقلال از شرایط در این تیم راضی به نظر نمی‌رسد و نمی‌خواهد جایگاه خود را در فوتبال قربانی حضور در رأس کادر فنی تیم استقلال کند. قطعاً دلیل آن به مسائل مدیریتی برمی‌گردد چراکه از نظر فنی او بار‌ها و بار‌ها از تیمی که ساخته ابراز رضایت کرده و از سویی تاکنون مسابقه رسمی برگزار نشده که زمینه نارضایتی استراماچونی از شاگردانش به وجود بیاید. بازیکن کروات که قرار بود به تیم استقلال ملحق شود بعد از حضور در فرودگاه امام (ره) تهران به کشورش بازگشت. این ناهماهنگی یکی از دلایل ناراحتی استراماچونی از مدیریت باشگاه بود. البته براساس دیدگاه روانشناسی باید گفت استراماچونی تنها با یک اتفاق به این شرایط روحی و روانی نرسیده و بی‌شک مجموعه رفتار‌های مدیریتی او را به اینجا رسانده و در گام آخر یک رفتار مزید بر علت می‌شود تا مربی تصمیم جدایی خود را قطعی و علنی بیان کند. 

استراماچونی یک مربی حرفه‌ای است و باشگاه استقلال باید امکانات لازم و کافی را در اختیار او قرار می‌داد و از همه مهم‌تر اینکه حرفه‌ای رفتار می‌کرد! این حضور خوشحالی تماشاگران استقلال را به همراه داشت. آن‌ها دلخوش به آینده بودند که دیروز انتشار خبر خداحافظی احتمالی استراماچونی با استقلال موجب ناراحتی‌شان شد و به همین خاطر در فضای مجازی به شدت از مدیریت باشگاه استقلال انتقاد کردند. برخی از باشگاه‌های ما می‌گویند مربی خارجی از سر ناچاری به فوتبال ایران می‌آید و حتماً از تیم‌های خارجی پیشنهاد نداشته که به ایران آمده است! به همین بهانه به خود اجازه می‌دهند برخی از باید‌ها و نباید‌ها را نادیده بگیرند و همان‌طور که عادت کرده‌اند رفتار می‌کنند. در حالی که این رفتار‌ها مربیان خارجی را به ستوه می‌آورد و همان‌طور که این رفتار‌ها موجب رفتن برانکو شد استراماچونی را هم فراری می‌دهد. وقتی استراماچونی اولتیماتوم می‌دهد بدین معنی است که شرایط و رفتار‌ها برای او در باشگاه استقلال غیر قابل تحمل شده است! گفته می‌شود او از رفتن خطیر مدیر اجرایی تیم هم ناراحت است. شاید به این دلیل که خطیر بانی حضور او در تیم استقلال بوده است. خبر‌هایی نیز وجود دارد که عدم همکاری باشگاه استقلال با آژانسی که استراماچونی را به استقلال داده هم یکی از دلایل ناراحتی سرمربی ایتالیایی تیم است. به هر صورت دلیل هرچه باشد جدایی استراماچونی به استقلال ضربه خواهد زد به خصوص که در این مقطع جذب مربی خارجی برای تیم سخت خواهد بود و حتی ممکن است تیم را دچار هرج و مرج کند. پس چاره‌ای نمی‌ماند جز مربی ایرانی که آن هم گزینه‌هایش سال‌هاست خانه‌نشین و حتی از لیگ محلات هم پیشنهاد ندارند. استقلال در سال‌های اخیر به اندازه کافی از مدیریت ضربه خورده و دیگر بیش از این توان شلاق خوردن ندارد. همان‌طور که می‌توانستند با ۳۰ هزار دلار بدهی پروپییچ را پرداخت کنند، اما مجبور شدند برای مختومه کردن پرونده ۴۳۰ هزار دلار تاوان بدهند. فوتبال آن‌قدر حرفه‌ای شده که رفتار‌های آماتورگونه دیگر قابل تحمل نیست به خصوص از سوی مربی‌ای، چون استراماچونی که در تیم‌های حرفه‌ای مربیگری کرده است. مدیریت باشگاه استقلال باید رفتارش را تغییر دهد و گرنه حتی با ماندن استراماچونی هم تیم راه خود را پیدا نخواهد کرد.


مسئولان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند
مقصر دلخوری و اولتیماتوم استراماچونی کیست؟
امیرضا واعظی‌آشتیانی: رفتار مدیریت باشگاه حرفه‌ای نبوده است
مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال گفت: وقتی باشگاه برای بازیکن کروات دعوتنامه می‌فرستد و او را به تهران فرا می‌خواند باید تمام شرایط را برای حضورش در تهران و انجام کار‌های اداری، پزشکی و… فراهم کند، اما وقتی بازیکن می‌آید در فرودگاه ساعت‌ها معطل می‌شود و در نهایت هم مجبور می‌شود از همان‌جا تهران را ترک کند نشان می‌دهد رفتار مدیریت باشگاه اصلاً حرفه‌ای نبوده و سرمربی تیم حق داشته دلخور شود و به باشگاه به خاطر رخ دادن این قبیل مسائل اولتیماتوم بدهد.
مهدی فنونی‌زاده: استراماچونی از مدیریت باشگاه ناراحت است
هافبک ملی‌پوش اسبق استقلال در این خصوص به رسانه ۷ گفت: قطعاً استراماچونی از مدیریت باشگاه ناراحت است. او طی این مدت نشان داده که مربی کم‌حاشیه‌ای است و بیشتر تمرکز خود را روی تمرینات می‌گذارد، ولی اینکه چه شده چنین مربی آرامی دلخور شده و اولتیماتوم داده را باید در عملکرد مدیریت باشگاه جست‌وجو کرد. از قرار معلوم باشگاه به تعهداتی که به استراماچونی داده (چه مالی، چه خرید بازیکن و فراهم کردن امکانات) عمل نکرده و به همین دلیل در آستانه شروع لیگ صدای سرمربی درآمده است. قطعاً اگر تیم وارد حاشیه شود مدیریت باشگاه باید پاسخگو باشد.
کاظم اولیایی: استراماچونی حق دارد ناراحت باشد
مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال در این خصوص به ما گفت: اگر چه باشگاه تکذیب کرده که چنین مسائلی رخ داده، ولی به هر حال استراماچونی حق دارد به عنوان یک مربی حرفه‌ای که متعهد به کارش هم هست امکانات و مهره‌های خوب فنی طلب کند و وقتی می‌بیند که باشگاه در کارش جدیت نداشته، ناراحت می‌شود. من خودم احترام زیادی برای چنین مربی خوبی که برای برنامه‌هایش می‌جنگد قائل هستم و معتقدم باشگاه استقلال هم باید برای جلب رضایت سرمربی خود تمام تلاشش را انجام دهد.
اسماعیل خلیل‌زاده: احتمال می‌دهم استراماچونی ناراحت باشد
عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال در این خصوص گفت: احتمال دارد که استراماچونی ناراحتی‌هایی در دل داشته باشد، ولی هرگز آن‌ها را به باشگاه منتقل نکرده است. من فکر می‌کنم دست‌هایی در کار باشد تا بخواهد استقلال را وارد حاشیه کند. اینکه چرا مدافع کروات نتوانسته وارد ایران شود و از فرودگاه برگشته مسئله‌ای است که پیگیری خواهم کرد تا ببینم چرا این اتفاق افتاده، ولی خودم که با فتحی مدیر باشگاه حرف می‌زدم او قاطعانه گفت استراماچونی حرفی از استعفا نزده و نامه‌ای هم نداده است.
محمد مؤمنی: ناهماهنگی‌ها صدای استراماچونی را هم درآورد
مهاجم اسبق استقلال در این خصوص به ما گفت: استراماچونی نشان داده اهل حاشیه نیست و بیشتر دوست دارد در عمل توانایی‌های فنی خودش را ثابت کند. طی مدتی هم که به تهران آمده هرگز مصاحبه‌های جنجالی نکرده و تمرکزش روی تیم بوده است، اما اینکه چه شده حالا دلخور و ناراحت است را باشگاه باید جواب بدهد. به هر حال هر مربی‌ای دوست دارد تیم خوبی ببندد و باشگاه هم باید به تعهدات خود عمل کند، اما اتفاقی که بر سر آمدن بازیکن کروات رخ داد ناراحت‌کننده بود و این نشان می‌دهد ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که صدای سرمربی هم در‌آمده است.

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.