پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: به گزارش رسانه ۷، هیجان در استانبول! امشب اولین قهرمان اروپایی فصل جدید مشخص خواهد شد، قهرمانی که قطعاً انگلیسی خواهد بود. از ساعت ۲۳:۳۰ در ورزشگاه وُدافون‌پارک، لیورپول و چلسی بر سر جام قهرمانی سوپرجام نبرد خواهند کرد. سوپرجامی که پس از ۶ سال تیم‌های اسپانیایی نقشی در آن […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

لیورپول – چلسی؛ جـامِ جــــام‌داران در استانبولبه گزارش رسانه ۷، هیجان در استانبول! امشب اولین قهرمان اروپایی فصل جدید مشخص خواهد شد، قهرمانی که قطعاً انگلیسی خواهد بود. از ساعت ۲۳:۳۰ در ورزشگاه وُدافون‌پارک، لیورپول و چلسی بر سر جام قهرمانی سوپرجام نبرد خواهند کرد. سوپرجامی که پس از ۶ سال تیم‌های اسپانیایی نقشی در آن ندارند. لیورپول می‌خواهد موفقیت‌هایش را با یک جام دیگر ادامه دهد، در حالی که چلسی دوران جدیدی را شروع کرده و با برتری در این دیدار می‌تواند کمی آرامش بگیرد. داور سوپرجام استفانی فراپارت خواهد بود، اولین زنی که یک دیدار معتبر اروپایی را سوت خواهد زد.

لیورپول؛ خاطرات استانبول محاله یادم بره!
چشم هواداران لیورپول وقتی که بلیت استانبول دست‌شان است از شادی برق می‌زند. اگر نگوییم بهترین خاطره فوتبالی‌شان، حتماً می‌توانیم ادعا کنیم یکی از بهترین خاطرات فوتبالی لیورپولی‌ها در این شهر ترکیه ثبت شده است. اگرچه فینال تاریخی لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۵ در ورزشگاه آتاتورک برگزار شد و این سوپرجام در ورزشگاه وُدافون برگزار می‌شود، اما همین که لیورپول در استانبول بازی خواهد کرد برای سرخ‌ها یادآور خاطرات خوش است. یورگن کلوپ تیمش را به شکل متفاوتی برای فصل جدید آماده کرد. در دیدار‌های سختِ دوستانه به میدان رفتند، در حالی که هیچ مهره جدیدی برای هماهنگی نداشتند. مرد آلمانی برای هماهنگ کردن این تیم زحمات زیادی کشیده و می‌داند این کامل‌ترین تیمی است که در ۴ سال حضورش در مرسی‌ساید در اختیار داشته. به این ترتیب قرار نبود بازیکنی برای اضافه شدن به ترکیب اصلی بخرد و با همان تیم فصل گذشته به نبرد بزرگان انگلیس و اروپا خواهد رفت. فصل هم که شروع شد متوجه شدیم لیورپول با روش همیشگی بازی خواهد کرد و قرار است امتیاز‌ها را برای شکستن طلسم قهرمانی در لیگ برتر جمع کند، اما داستان اروپا برای‌شان متفاوت است. فصل پیش شروع خوبی در لیگ قهرمانان نداشتند، ولی به‌تدریج تیم بهتری شدند تا با کسب نتایج بزرگ از جمله پیروزی تاریخی برابر بارسلونا به فینال برسند و جام «گوش‌بزرگ» را به خانه ببرند. حالا لیورپول می‌تواند مثل ۱۴ سال پیش به فاصله چند ماه دومین جام اروپایی‌اش را به افتخاراتش اضافه کند. برای این لیورپول آماده چنین افتخاری دور از دسترس نیست. استانبول و یک خاطره خوش دیگر؟ باید ببینیم امشب برابر چلسی چه خواهند کرد.

چلسی؛ رهـایی از کابـوس
این تیم نه تیمی است که ژوزه مورینیو روی نیمکتش حضور داشت، نه ربطی به تیمِ آنتونیو کونته دارد و نه شباهتی با تیمِ مائوریتسیو ساری خواهد داشت. شک نکنید وقتی رومن آبراموویچ تصمیم گرفت فرانک لمپارد را به باشگاه بازگرداند، می‌دانست روز‌های سختی در انتظار تیم اول باشگاه خواهد بود. باشگاهی که از نقل‌وانتقالات محروم شده و یک مربی موفق در کار با جوانان را آورده تا از پتانسیل مهره‌های جوان در کنار ستاره‌هایی که حفظ کرده، استفاده کند. روشن است که باشگاه چلسی با در نظر گرفتن مشکلات فرصت بیشتری نسبت به مربیان دیگر به فرانک لمپارد خواهد داد، هواداران چلسی هم صبرشان را بیشتر خواهند کرد. نه اینکه مهم نباشد ۴ گل از منچستریونایتد در هفته نخست دریافت کرده‌اند، فقط حضور در رتبه‌های پایین‌تر از از چهارم هم نگران‌شان نخواهد کرد. در هر صورت چلسی را باید در ادامه فصل بیشتر ارزیابی کرد و حالا برای قضاوت زود است. فصل پیش هم با مائوریتسیو ساری مشکل کم نداشتند، حتی یادمان هست که از منچسترسیتی ۶ گل خوردند. ولی قهرمانی در لیگ اروپا باعث شد باشگاه تمایل داشته باشد با ساری ادامه دهد، اما این سرمربی ایتالیایی ترجیح داد به کشورش برگردد. حالا به دنبال همان قهرمانی اروپایی باید در سوپرجام به میدان بروند، در شرایطی که لمپارد باید پیش از این بازی بزرگ از لحاظ روحی و روانی روی بازیکنانش کار کند. اگر چلسی موفق شود از نبرد بزرگ برابر لیورپول پیروز بیرون بیاید خیلی زود باخت عجیب هفته نخست لیگ برتر به دست فراموشی سپرده خواهد شد. آیا آبی‌های لندن خیلی زود از کابوسی که اخیراً گرفتارش شده‌اند، رها خواهند شد؟

آخرین جدال
بازی برگشت فصل قبل لیگ برتر بین لیورپول و چلسی در آنفیلد با ۲ گل به سود سرخ‌ها پایان یافت. مانه و صلاح زننده‌های دو گلِ لیورپول در آن بازی بودند.

آمار بازی
یک) این نخستین سوپرجام تمام انگلیسی تاریخ خواهد بود که بین لیورپول و چلسی برگزار خواهد شد.
۳) لیورپول با ۳ قهرمانی چهارمین تیم پرافتخار سوپرجام است و چلسی هم یک مرتبه قهرمان شده. بارسلونا و میلان با ۵ قهرمانی پرافتخارترین‌ها هستند.
۱۴) آخرین قهرمانی لیورپول در سوپرجام مثل لیگ قهرمانان ۱۴ سال پیش به ثبت رسیده است.
۲۱) چلسی آخرین مرتبه ۲۱ سال پیش قهرمان سوپرجام اروپا شد و در ۲ حضور قبلی‌هاش در سوپرجام که سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بود، شکست خورد تا دستش به جام نرسد.
۷) تیم‌های انگلیسی در سوپرجام بیشتر بازنده بوده‌اند تا برنده. ۷ مرتبه قهرمان شده‌اند، اما ۹ بازی را باخته‌اند. امشب یک قهرمانی و یک نایب‌قهرمانی به این آمار افزوده خواهد شد. اسپانیایی‌ها با ۱۵ قهرمانی و با اختلاف پرافتخارترین هستند. کشور بعدی ایتالیا با ۹ قهرمانی است.
۱۵) از وقتی سوپرجام اروپا تک‌بازی شد ۲۱ بازی برگزار شده که در ۱۵ فینال تیم‌های اسپانیایی حاضر بوده‌اند. در این بازه زمانی انگلیسی‌ها در ۸ سوپرجام حضور داشتنه‌اند و نخستین قهرمان سوپرجام‌های تک‌بازی چلسی بود که با برتری برابر رئال در سال ۱۹۹۸ به این افتخار نائل آمد.
۴) در ۶ سوپرجام اخیر تکلیف قهرمان در ۹۰ دقیقه مشخص نشده است و بازی به وقت‌های اضافه کشیده. البته از این ۶ سوپرجام فقط یک بازی به ضربات‌پنالتی کشیده است.
۱۴) آخرین قهرمانی انگلیسی‌ها در سوپرجام همان قهرمانی لیورپول در سال ۲۰۰۵ بود که با شکستِ زسکامسکو به جام رسیدند. پس از لیورپول منچستریونایتد و چلسی ۲ مرتبه در سوپرجام حاضر بودند که هر ۴ بازی را باختند.
۳) لیورپول ۲ مرتبه به‌عنوان قهرمان لیگ قهرمانان و یک مرتبه به‌عنوان قهرمان جام یوفا، سوپرجام را برده است.
یک) تنها قهرمانی چلسی در سوپرجام وقتی به ثبت رسید که به‌عنوان قهرمان جام‌در‌جام اروپا با رئال‌مادرید قهرمان لیگ قهرمانان در سال ۱۹۹۸ مصاف دادند.
۳) چلسی در ۱۶ رویارویی آخرش برابر لیورپول در تمامی رقابت‌ها فقط ۳ بازی را باخته، ۶ بازی را برده و ۸ بازی هم برنده‌ای نداشته است.

مصدومان و محرومان
آلیسون با مصدومیت در هفته نخست لیگ برتر انگلیس برابر نوریچ‌سیتی دیدار سوپرجام را از دست داد. پیش از او هم ناتانیل کلاین آسیب دیده بود و مشخص بود که به این دیدار نمی‌رسد. روبن لوفتوس چیک و کالوم هادسون اودوی غایبان قطعی چلسی به‌دلیل مصدومیت هستند. شرایط آنتونیو رودیگر و ویلیان هم هنوز روشن نشده است.

ترکیب احتمالی دو تیم
لیورپول: آدریان، آرنولد، ماتیپ، فان‌دایک، رابرتسون، میلنر، فابینیو، هندرسون، مانه، صلاح و فیرمینو
چلسی: کپا، آسپلیکوئتا، زوما، کریستنسن، آلونسو، کانته، ژورژینیو، پدرو، بارکلی، پولیشیچ و ژیرو

منبع خبر: خبر ورزشی

آخرین اخبار روز ایران و جهان را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.