پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷: خوزه لوئیس براون در ۶۲ سالگی درگذشت. به گزارش وبسایت نود، با اعلام اتحادیه فوتبال آرژانتین خوزه لوئیس براون مدافع سابق تیم ملی آرژانتین و باشگاه های استودیانتس، اتلتیکوناسیونال و بوکاجونیورز در آخرین ساعات دوشنبه (به وقت محلی) در لاپلاتا درگذشت. او به هنگام مرگ ۶۲ ساله بود. براون […]

پایگاه خبری – تحلیلی رسانه ۷:

خوزه لوئیس براون در ۶۲ سالگی درگذشت.

به گزارش وبسایت نود، با اعلام اتحادیه فوتبال آرژانتین خوزه لوئیس براون مدافع سابق تیم ملی آرژانتین و باشگاه های استودیانتس، اتلتیکوناسیونال و بوکاجونیورز در آخرین ساعات دوشنبه (به وقت محلی) در لاپلاتا درگذشت. او به هنگام مرگ ۶۲ ساله بود.

براون در ماه های اخیر با بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کرد و دختر او ماه گذشته اذعان کرده بود که این بیماری، پیشرفت زیادی داشته است.

شهرت براون بیشتر به دلیل بازی برای تیم ملی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ است. او در پایان فصل ۸۶-۱۹۸۵ به دلیل مصدومیت زانو از سوی باشگاه دپورتیوو اسپانیول بازیکن آزاد شناخته شد اما بازهم یکی از ۲۲ بازیکن حاضر در فهرست کارلوس بیلاردو برای حضور در جام جهانی مکزیک بود؛ تیمی که رهبری مانند دیگو مارادونا در میدان داشت.

براون در ابتدا به عنوان گزینه جانشین دنیل پاسارلا، سوئیپر بزرگ آلبی سلسته به تیم فراخوانده شد اما خارج شدن پاسارلا از فهرست آرژانتین به دلیل بیماری موجب شد تا براون از همان ابتدا در ترکیب ثابت آرژانتین به میدان رود و تا بازی فینال هیچ دقیقه ای را از دست ندهد.

در فینال خاطره انگیز جام جهانی ۱۹۸۶ که در حضور بیش از ۱۱۴ هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه آزتک برگزار می‌شد، براون در دقیقه ۲۳ ضربه ایستگاهی خورخه بوروچاگا را با ضربه سر وارد دروازه تونی شوماخر کرد. تا به این ترتیب آرژانتین با یک گل از حریف پیش بیفتد. اما عملکرد قهرمانانه براون در نیمه دوم این مسابقه رخ داد.

در لحظات پایانی و در شرایطی که آرژانتین با نتیجه ۳-۲، برتری خفیفی بر آلمان غربی داشت، براون در برخورد با نوربرت ادر دچار دررفتگی شانه شد اما با وجود این مصدومیت در زمین ماند تا به این ترتیب براون هیچ یک از دقایق مسیر منجر به قهرمانی آرژانتین در جام جهانی ۱۹۸۶ را از دست نداده باشد.

به جز جام جهانی ۱۹۸۶، براون در کوپا آمریکا سال های ۱۹۸۳، ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ هم عضو آرژانتین بود. او در مجموع ۳۶ بار برای آرژانتین به میدان رفت و گل او در برابر آلمان غربی در فینال جام جهانی، تنها گل دوران ملی براون محسوب می‌شود.

ملقب به تاتا، براون عمده دوران بازی خود را در باشگاه استودیانتس سپری کرد. او بیش از ۳۰۰ بار پیراهن این تیم را به تن کرد و در سال ۱۹۸۳ با این تیم به قهرمانی ملی رسید. 

براون که در اروپا برای برست فرانسه و مورسیا اسپانیا هم بازی کرده، سابقه حضور به عنوان دستیار کارلوس بیلاردو در بوکاجونیورز را هم دارد. درخشان ترین نقطه مربیگری براون، حضور او به عنوان کمک مربی سرخیو باتیستا در جریان حضور آرژانتین در رقابت های المپیک ۲۰۰۸ پکن بود؛ رقابتی که با قهرمانی آلبی سلسته به پایان رسید.

۷۷۱۲

منبع خبر: وب سایت نود

آخرین اخبار ورزشی را در سایت خبری-تحلیلی رسانه ۷ بخوانید.