یکی از افراطی ترین پروژه های ایجاد تغییرات اساسی در شهر، ممکن است به حقیقت پیوسته و پایتخت کشور فرانسه را به سبزترین پایتخت اروپا تبدیل کند.


 تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

یکی از افراطی ترین پروژه های ایجاد تغییرات اساسی در شهر، ممکن است به حقیقت پیوسته و پایتخت کشور فرانسه را به سبزترین پایتخت اروپا تبدیل کند. به عبارت دیگر، اگر ایده ی سنگین و جسورانه ی آقای “وینسنت کالیبو” طراح و معمار معروف بلژیکی به حقیقت بپیوندد، شهر پاریس پس از گذشت ۳۵ سال به چیزی شبیه بهشت برین تبدیل خواهد شد.

برخی این تصمیم را احمقانه و برخی خردمندانه می شمارند. این ایده از یک طرف ممکن است با مخالفت بسیاری رو به رو شود ولی از طرف دیگر به شدت مورد حمایت دوستاران محیط زیست قرار خواهد گرفت. شالوده ی اصلی پروژه ی آقای کلیبو، ایجاد تمرکز درختان و فضای شبز در سطح شهر می باشد.

پایتخت کشور فرانسه نیز همچون پایخت بسیاری از کشورهای پرجمعیت، گریبانگیر معضلاتی همچون آلودگی هوا، آلاینده های صوتی، کمبود فضای آزاد و غیره می باشد. با گسترش تمایل به شهرنشینی در میان انسانهای کره ی زمین، راه حل های جدیدی برای حل مشکلات کلان شهرها بوجود می آید. برای مثال، تمامی خانه ها باید از مصالح سالم و دوستدار محیط زیست بنا شده و به کمک استفاده از چرخه ی انرژی، کاملا مستقل از فضای بیرون ساخته شوند.

بر اساس اعلام مقامات فرانسه، در شهر پاریس اقدامات مهمی نظیر کاهش تولید گازهای گلخانه ای تا ۷۵ درصد، عدم استفاده از مصالح ساختمانی ناسالم و ایجاد فضای سبز انجام خواهند شد. بدین ترتیب، می توان تا حد زیادی از گرمای حاصله از بازتاب نور خورشید به آسفالت و دیگر اجسام تیره کاست و دمای هوا را در سطح شهر، مطلوب تر نمود.

آقای کالیبو و کمپانی “Setec Bâtiment ” راه هایی را برای حل معضلات پاریس تنظیم کرده اند. آنها در بیانیه ی رسمی خود در این رابطه می گویند:

“پاریس همیشه خودش، خودش را تغییر می دهد. این را تاریخ نشان داده است.”

در پروژه ای که به نام “آسمان خراش های سبز” معروف است، ساختمان هایی ساخته خواهند شد که در آنها، گیاهان از لابه­لای سنگ و بتون رشد کرده و نمای ساختمان را پوشش می دهند.

با این که ایده های آقای کالیبو تا کنون موفق به دریافت چندین جایزه شده اند، ولی این پروژه که به “پروژه ی افراطی” نیز معروف است، هنوز نتوانسته است سرمایه ی کافی برای تحقق آن را پیدا کند. در هر صورت اگر سرمایه ی انجام پروژه پیدا شود، می توان به کلان شهر پاریس، لقب “کلان سبز” داد.

تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

تصاویر/ پاریس سبزترین پایتخت اروپا در ۲۰۵۰

گفتار نیوز