امروزه پوکی استخوان یکی از مشکلات اصلی در ایجاد ناتوانی و شکستگی است، و هزینه های ناشی از این اختلال سالانه بخش وسیعی از بودجه سلامت را به خود اختصاص می دهد. شیوع پوکی استخوان در خانم ها بیشتر از آقایان است. پوکی استخوان عارضه ای است که با بالا رفتن سن بروز می کند، […]

امروزه پوکی استخوان یکی از مشکلات اصلی در ایجاد ناتوانی و شکستگی است، و هزینه های ناشی از این اختلال سالانه بخش وسیعی از بودجه سلامت را به خود اختصاص می دهد. شیوع پوکی استخوان در خانم ها بیشتر از آقایان است. پوکی استخوان عارضه ای است که با بالا رفتن سن بروز می کند،

در نتیجه از استحکام بافت و املاح استخوانی کم شده و مقاومت استخوان کم می شود و در نتیجه استخوان ها شکننده شده و احتمال شکستگی با ضربات کوچک افزایش می یابد. این شکستگی ها به طور عمده در نواحی مختلف مانند: گردن، استخوان ران، مهره های ستون فقرات و استخوان های مچ دست دیده می شود. کمبود املاح و ویتامین هایی که در ساختار استخوان نقش دارند، نقش بسزایی در پوکی استخوان دارد.
معجزه مواد معدنی در پیشگیری از پوکی استخوان
به طور کلی مهم ترین ترکیباتی که در استخوان سازی شرکت می کنند عبارتند از: کلسیم، روی، منیزیم و ویتامین D.

کلسیم :

نقش کلسیم در ساختار استخوان امری ثابت شده و بدیهی است، و حدود ۹۹% کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها به کار رفته است. اصلی ترین منبع غذایی کلسیم لبنیات هستند. متاسفانه سرانه مصرف لبنیات در کشور ما پایین است و بسیاری از مردم دچار کمبود کلسیم هستند.

منیزیم :

منیزیم یکی از عناصر ضروری بدن است. منیزیم در تشکیل بافت استخوانی نقش دارد به همین دلیل کمبود آن منجر به کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می شود. منیزیم در بسیاری از منابع غذایی از جمله لبنیات، غلات، گوشت، و سبزیجات وجود دارد.

روی (زینک) :

کمبود روی یکی از مهم ترین کمبود های تغذیه ای در ایران است. دریافت روی به میزان کافی باعث می شود استخوان سازی به طور کامل انجام شود. منابع غذایی روی عبارتند از گوشت قرمز و منابع دریایی.

ویتامین D :

این ویتامین بر جذب گوارشی کلسیم موثر است و به همین دلیل نقش بسزایی در حفظ استخوان ها دارد و کمبود آن منجر به پوکی استخوان و نرمی استخوان می شود. این ویتامین از تابش اشعه خورشید به پوست نیز ساخته می شود. منابع غذایی ویتامین D بسیار کم است و متاسفانه تعداد زیادی از مردم در کشور دچار کمبود ویتامین D هستند از این رو دریافت ویتامین D به صورت مکمل اهمیت فراوانی دارد.
مکمل کلسیم-منیزیم-زینک ۲۱ سنتری :
محصول کمپانی ۲۱ سنتری آمریکا و نماینده انحصاری آن در ایران شرکت پوراطب است که با برچسب اصالت محصول و مجوز وزارت بهداشت در داروخانه های سراسر ایران توزیع میشود؛ این محصول برای سلامت استخوان و مقابله با پوکی استخوان است. هر بسته محتوی ۹۰ عدد قرص است که میزان توصیه شده آن روزانه تا ۳ عدد قرص است. این محصول علاوه بر اینکه دارای ترکیبی از تمام مواد معدنی ضروری برای حفظ استحکام بافت استخوانی است و نیاز روزانه به کلسیم-منیزیم-روی و ویتامین د را تامین می کند، فاقد هرگونه طعم دهنده مصنوعی و عاری از مواد نگهدارنده، شکر، نمک و مخمر است.

منبع:پوراطب