سفر با خودروی شخصی در طول بارداری به نفع خانم های باردار است یا به ضررشان

پنجمین مطلب از بسته سفر در بارداری به شما می گوید که آیا سفر با خودروی شخصی در طول بارداری به نفع خانم های باردار است یا به ضررشان.

فرقی نمی کند که راننده هستید یا سرنشین، چون سفر با خودرو در طول بارداری می تواند کاملا امن و راحت باشد، به شرط اینکه بعضی نکات درگوشی را رعایت کرده باشید.

آیا سفر با خودرو در بارداری امن است؟
بله. تا زمانی که روند بارداری شما سلامت باشد و مشکل خاصی برایتان ایجاد نشده یا در معرض سقط و زایمان زودرس نباشید، می توانید با خودرو شخصی تان به سفر بروید.
البته در چند ماه آخر بارداری، بزرگ شدن و جلو آمدن شکم می تواند سوار شدن و پیاده شدن از اتومبیل را برای خانم باردار کمی دشوار کند. این مسئله به خصوص در شرایطی که خودتان قرار است رانندگی کنید، شدیدتر بوده و شاید لازم باشد تا بعد از زایمان از رانندگی صرف نظر کنید.
تهوع و استفراغ در سه ماهه اول هم عامل محدود کننده دیگری برای خانم هایی است که قصد رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی را دارند. تهوع می تواند تمرکز شما را برای رانندگی کم کند، بنابراین اگر تهوع تان شدید است، پشت فرمان ننشینید.
به طور کلی بهتر است برای جلوگیری از هر گونه عارضه احتمالی در هر زمانی از بارداری که هستید از رانندگی طولانی خودداری کرده و گاهی هم کنار بنشینید تا کس دیگری رانندگی کند و شما استراحت کنید.

چگونه از عوارض سفرهای طولانی با خودرو پیشگیری کنیم؟
۱٫ ورزش های کششی ساده در داخل و خارج خودرو به بهبود جریان خون شما در بارداری کمک می کند و اجازه نمی دهد خونتان به خصوص در اندام های انتهایی لخته شده، پایتان ورم کرده یا عضلاتتان دچار گرفتگی شود. نشستن طولانی مدت در بارداری ریسک سوزش سر دل را نیز افزایش می دهد که با همین تمرینات کششی کوچک در داخل خودرو می توانید آن را مهار کنید.
۲٫ وقتی روی صندلی نشستید، پاشنه پا را کف ماشین قرار داده و پایتان را بکشید. سپس به آرامی پنجه هایتان را حرکت داده و پا را از قوزک خم کنید.
۳٫ هر چه قدر سن حاملگی تان بیشتر شود تعداد لگدها و مشت های جنین به دیواره رحمتان بیشتر شود. بنابراین در طول رانندگی هر یک ساعت و نیم یکبار ماشین را متوقف کرده، کمی راه بروید و چند حرکت کوتاه ورزشی انجام دهید.
۴٫ در طول راه آب کافی همراه خود داشته باشید و هر نیم ساعت یک بار چند جرعه آب بنوشید. سعی کنید زمان های توقف خودرو را جوری تنظیم کنید که به ایستگاه های بین راهی برسید و بتوانید دستشویی هم بروید.
۵٫ چه راننده هستید و چه مسافر، لباس و کفش راحت بپوشید که کش های محکم یا بندها و تسمه های سفت نداشته باشند.

آیا سفر طولانی با خودرو در بارداری خطرناک است؟
هیچ دلیلی برای خطرناک بودن سفرهای جاده ای در بارداری وجود ندارد فقط احتمالا مجبور هستید تعداد دفعات توقف ماشین را بیشتر کرده و بیشتر از حد معمول دستشویی بروید.
اگر به دلیل نشستن طولانی در خودرو دچار کمردرد شدید، یک بالش کوچک نرم پشتتان بگذارید و چند دقیقه از خودرو پیاده شده و چند دقیقه قدم بزنید.

آیا لازم است کمربند ایمنی ببندم؟
فرقی نمی کند که باردار هستید یا نه و در صندلی جلو نشستید یا عقب چون لازم است که کمربند ایمنی تان را ببندید تا در صورت بروز حادثه ناگهانی به شکمتان ضربه وارد نشود.
معمولا به خانم های باردار توصیه می شود که کمربند ایمنی سه نقطه ببندند که هم به صورت افقی و هم اریب از شکم شما محافظت می کند و اجازه نمی دهد که تکان های ناگهانی فشار شدیدی به شما وارد کند. البته یادتان باشد که نوار افقی کمربند ایمنی باید زیر شکم و نه روی آن بسته شود تا جنین تحت فشار اضافی قرار نگیرد.
نوار اریب کمربند ایمنی باید از روی استخوان ترقوه و میان سینه ها بگذرد و هرگز به گردن فشار وارد نکند.

آیا سفر با خودروی دارای کیسه هوا در طول بارداری خطرناک است؟
خیر، ایربگ یا همان کیسه هوا برای محافظت از مادر و جنین لازم است. این کیسه ها جوری طراحی شده اند که وقتی کمربند ایمنی را بسته اید، بیشتر از شما مراقبت کنند. اگر خودتان رانندگی می کنید، کمربند ایمنی اجازه نمی دهد ضربه ناگهانی باعث برخورد شما با فرمان خودرو شده و کیسه هوا نیز ضربه وارد شده را پخش می کند تا شکمتان ضربه شدیدی نخورد.
اگر قرار است خودتان رانندگی کنید بهتر است صندلی تان را کمی عقب بکشید تا شکمتان خیلی به فرمان خودرو نزدیک نباشد. البته در این شرایط دیدتان کمی کاهش پیدا می کند که برای رفع این مشکل می توانید یک بالش کوچکتر زیر باسنتان بگذارید تا بدنتان کمی بالاتر بیاید.

در صورت وقوع تصادف چه کنم؟
اگر خودروی شما در طول سفر دچار سانحه شد، حتما باید یک پزشک شما را معاینه کند تا مطمئن شوید جفت و جنین مشکلی پیدا نکرده اند. البته شاید در ساعات ابتدایی بعد از تصادف شما هیچ علامت خاصی مانند جراحت یا کبودی نداشته باشید اما چون ممکن است درد و خون ریزی چند ساعت بعد از حادثه شروع شود، معاینه توسط پزشک ضروری است.
در تصادف های شدید، معمولا به بیمارستان منتقل می شوید. اگر بارداری تان از روی شکم پیدا نیست، حتما این موضوع را به مأموران اورژانس بگویید و به آنها اطلاع دهید که در کدام هفته بارداری هستید.

نی نی بان