زندگی این قورباغه شبیه بنجامین باتن است

کمتر کسی است که فیلم «بنجامین باتن» را ندیده باشد؛ اما شاید کمتر کسی بداند که موضوع این فیلم تخیلی درباره نوعی از قورباغه‌ها صحت دارد.

 «قورباغه معکوس» شبیه بنجامین، شخصیت اصلی فیلم «دیوید فینچر» است که با بالا رفتن سنش کوچکتر می‌شود. این موجود عجیب و غریب از وقتی بچه قورباغه‌ای ۲۵ سانتی‌متری است، شروع به کوچک‌شدن می‌کند تا اینکه در نهایت به یک چهارم سایز اولیه خود می‌رسد. هنگامی که زیست‌شناسان این دوزیست را در مناطق جنگلی آمریکای جنوبی یافتند، بسیار شگفت‌زده شده بودند. آن‌ها ابتدا فکر می‌کردند که این قورباغه‌های بزرگسال، واقعا نابالغ هستند که مدتی بعد بزرگ می‌شوند؛ اما پس از مدتی متوجه شدند که این قورباغه‌ها دقیقا برعکس عمل می‌کنند! این دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند دلیل قانع‌کننده‌ای برای این پدیده پیدا کنند.

paradoxical-frog-550x412.jpg

البته این قورباغه بچه‌زا نیست و به جای آن در اندازه طبیعی تخمگذاری می‌کند. این قورباغه‌ها پس از بیرون آمدن از تخم رشد می‌کنند تا اینکه به صورت نوزادان غول‌پیکری درمی‌آیند و درست بعد از آن شروع به کوچک شدن می‌کنند. قورباغه‌های معکوس بالغ حدودا ۶.۵ سانتی‌متر هستند که این اندازه استاندارد قورباغه‌های گرمسیری معمولی است. این قورباغه‌ها که سبزرنگ با راه‌راه مشکی هستند، در برکه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌های شمال آرژانتین یافت می‌شوند و از لاروها و حشرات کوچک تغذیه می‌کنند. نکته جالب درباره این تیره از دوزیستان صدای آن‌هاست. صدای خوک‌مانند این جانور، سریال ویژگی‌های خارق‌العاده‌اش را تکمیل کرده است!

منبع :مهر