مصرف بلند مدت استامینوفن و با دوز بالا بدن را با مشکلات جدی مواجه می‌ کند. این دارو در آمریکا با برند «تیلنول» شناخته شده و استامینوفن یکی از پر مصرف‌ترین مسکن‌ها در جهان است. متخصصان تاکید دارند: این دارو یکی از شیوه‌های درمانی توصیه شده سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای تسکین درد است و […]

مصرف بلند مدت استامینوفن و با دوز بالا بدن را با مشکلات جدی مواجه می‌ کند.

این دارو در آمریکا با برند «تیلنول» شناخته شده و استامینوفن یکی از پر مصرف‌ترین مسکن‌ها در جهان است.

متخصصان تاکید دارند: این دارو یکی از شیوه‌های درمانی توصیه شده سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای تسکین درد است و ظاهرا نسبت به داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی همچون آسپرین و ایبوپروفن کم‌خطرتر است.

دکتر «فیلیپ کوناگان» نویسنده ارشد این مطالعه از انگلیس گفت: در تعدادی از بررسی‌ها این پرسش مطرح شد که آیا مصرف داروی استامینوفن برای مدت زمان طولانی و با دوز بالا می‌تواند سلامت بدن را تهدید کند.

در این گزارش آمده است که مصرف زیاد استامینوفن با بروز بیماری‌های کلیوی و خونریزی دستگاه گوارشی همراه است. همچنین زیاده‌روی در مصرف این دارو با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی،‌ سکته مغزی و فشارخون بالا مرتبط است. همچنین متخصصان انگلیسی در این مطالعه مشاهده کردند که مصرف بیش از حد داروی استامینوفن می‌تواند احتمال مرگ زودهنگام در فرد را تا ۶۰ درصد افزایش دهد.

به گفته کوناگان به نظر می آید مصرف دوز بالای این دارو بیشتر با بروز این عوارض جانبی همراه باشد و لازم است پزشکان در مورد داروهایی که افراد در طولانی مدت از آن مصرف می‌کنند، بیشتر مراقب باشند چرا که تمامی آن‌ها عوارض جانبی دارند. نویسندگان این مطالعه خواستار بازبینی نظام‌مند از کارایی و ایمنی مصرف داروی استامینوفن شده و متذکر شدند: خطرات واقعی این دارو نسبت به آنچه پیش‌تر تصور می‌شد، بیشتر است.

دکتر «رابرت ورگین» از آکادمی پزشکان خانواده آمریکا گفت: استامینوفن در صورتیکه تنها در برخی مواقع مصرف شود یا دوز مناسب آن برای استفاده در درار مدت رعایت شود خطری متوجه بدن نخواهد کرد

منبع :پرشین وی